Isroil kuchlari Livanning Bayrut shahri markazidagi Bashoura mahallasidagi binoni bombardimon qildi, bu Livan Milliy Axborot Agentligi (NNA) tomonidan xabar qilingan. Portlash va tutun ko‘tarilishi, Isroil bu joy uchun evakuatsiya tahdidi chiqarganidan ko‘p o‘tmay kuzatildi. Bu hujum Livan bo‘ylab halokatli to‘lqinning bir qismi bo‘lib, mamlakatning Ommaviy Sog‘liqni Saqlash Vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, chorshanba kuni kamida 20 kishi o‘ldirilgan va 24 kishi yaralangan, zarbalar poytaxtdan janubiy va sharqiy qismlargacha cho‘zilgan.
Bayrutdagi havo hujumlarida kamida olti kishi halok bo‘ldi, o‘nlab odamlar yaralandi. Al Jazeera muxbiri Zeina Khodr Bayrutdan xabar berishicha, kuchli Isroil hujumlari kechasi markaziy Bayrutni o‘z ichiga olgan Livanning bir nechta mintaqalariga tegdi. U bir hujumda urilgan 15 qavatli binoning oldida gapirib, uning quyi qavatlariga bir hafta oldin nishon olinganligini, ammo ertalab butun tuzilma butunlay vayron qilinganligini aytdi, Isroil armiyasi esa Hizbullohning u yerda pul saqlaganini da’vo qilmoqda. Khodr: "Siz bu butun mahallada keng tarqalgan zararni ko‘rishingiz mumkin", dedi.
Isroil harbiylari janubiy Livanda cheklangan quruqlikdagi operatsiyalarni boshlaganini aytib, Zahrani daryosi va Tyre hududi yaqinidagi to‘rt shaharning aholisi uchun evakuatsiya tahdidlarini chiqardi va ularni darhol shimolga yo‘naltirishni ogohlantirdi. Livanning NNA ham ertalabdan oldin Tyre va yaqin atrofdagi Al-Burj Al-Shamali hududiga zarbalar berilganini xabar qildi. Sharqiy Livandagi Bekaa vodiysidagi Sahmar shahridagi to‘rt uyni nishonga olgan Isroil hujumida kamida to‘rt kishi o‘ldirildi.
Kuchayib borayotgan hujum Isroilning 2-martdagi hujumini boshlaganidan beri Livan bo‘ylab kamida 912 kishini, shu jumladan 111 bolani o‘ldirdi va 2,200 dan ortiq odamni yaraladi, bu Livan Sog‘liqni Saqlash Vazirligi raqamlariga ko‘ra. Bir milliondan ortiq odam uylaridan quvib chiqarildi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti seshanba kuni ogohlantirish berdi: Isroilning turar-joy binolari va fuqarolik infratuzilmasiga hujumlari xalqaro gumanitar huquq bo‘yicha urush jinoyatlarini tashkil qilishi mumkin. BMTning inson huquqlari idorasi vakili ataylab fuqarolarni yoki fuqarolik ob’ektlarini nishonga olish "urush jinoyatiga teng" ekanligini aytib, Isroilning janubiy Livan uchun keng qamrovli ko‘chirish buyruqlarining o‘zi xalqaro huquqni buzishi mumkinligini qo‘shdi.
Khodr aytishicha, Hizbullohning bosh kotibi Naim Qassem kechasi urushni tugatish uchun shartlarni qo‘ydi, jumladan Isroilning hujumlarini to‘xtatishi, ko‘chirilgan odamlarning uylariga qaytishiga ruxsat berilishi, so‘nggi ikki yil ichida Isroil tomonidan hibsga olinganlarning ozod qilinishi va Isroil armiyasining chekinishi. Janubiy Livan bo‘ylab Khodr aytishicha, Hizbulloh "hali ham hududda mavjud, Isroil armiyasining oldinga siljishini qaytarishga harakat qilmoqda", va Hizbullohning maqsadi nafaqat mintaqaning hududiy nazorati, balki Isroilning mamlakatda yangi pozitsiyalarni qo‘lga kiritishining oldini olishdir. Ziddiyat 28-fevralda AQSh va Isroil kuchlari Eron Oliy Rahbari Ali Xomeniyni Tehranda suiqasd qilganida, bu Hizbullohni 2-mart kuni shimoliy Isroilga raketalar otishga undadi. Isroil o‘z hujumlarida Eron va Livan bo‘ylab 2,000 dan ortiq odamni o‘ldirdi. Isroilning qattiq ittifoqchisi bo‘lgan Germaniya kansleri Fridrix Merts xalqaro tashvishning o‘sishiga o‘z ovozini qo‘shib, Isroilning Livandagi quruqlikdagi hujumining "xato" ekanligini ogohlantirdi, u buni allaqachon og‘ir gumanitar vaziyatni yomonlashtirish xavfi sifatida tavsifladi.

Израильские силы нанесли удар по зданию в районе Башура в центре Бейрута, Ливан, о чем сообщило Ливанское национальное информационное агентство (NNA). Взрыв и дым были замещены вскоре после того, как Израиль выдал угрозу эвакуации для этого места. Эта атака стала частью смертоносной волны израильских ударов по всему Ливану, в результате которых, по данным Министерства общественного здравоохранения страны, в среду погибли по меньшей мере 20 человек и 24 получили ранения, причем рейды простирались от столицы через южные и восточные части страны.
В результате авиаударов в Бейруте погибли по меньшей мере шесть человек, десятки получили ранения. Корреспондент Al Jazeera в Бейруте Зейна Ходр сообщила, что интенсивные израильские атаки затронули несколько регионов по всему Ливану, включая центральный Бейрут, в ночное время. Говоря перед 15-этажным зданием, пораженным в одной из атак, Ходр заявила, что его нижние этажи были целью неделей ранее, однако ранним утром структура была полностью разрушена, при этом израильская армия утверждает, что «Хезболла» хранила там деньги. Ходр сказала: «Вы можете видеть широко распространенный ущерб по всему этому району».
Израильская армия заявила, что начала то, что она описала как ограниченные наземные операции на юге Ливана, выдавая угрозы эвакуации для жителей четырех городов вблизи реки Захрани и района Тира, предупреждая их немедленно направиться на север. Ливанское NNA также сообщило об ударах по Тиру и близлежащему району Аль-Бурдж аш-Шамали в предрассветные часы. По меньшей мере четыре человека погибли в результате израильской атаки, направленной на четыре дома в городе Сахмар в долине Бекаа на востоке Ливана.
Усиливающееся наступление привело к гибели по меньшей мере 912 человек в Ливане, включая 111 детей, и ранениям более 2200 человек с тех пор, как Израиль начал свое наступление 2 марта, согласно данным Министерства здравоохранения Ливана. Более одного миллиона человек были вынуждены покинуть свои дома. ООН предупредила во вторник, что израильские атаки на жилые здания и гражданскую инфраструктуру могут составлять военные преступления в соответствии с международным гуманитарным правом. Представитель Управления ООН по правам человека заявил, что преднамеренное нацеливание на гражданских лиц или гражданские объекты «равносильно военному преступлению», добавив, что широкомасштабные приказы Израиля о перемещении для южного Ливана сами по себе могут нарушать международное право.
Ходр сообщила, что генеральный секретарь «Хезболлы» Наим Касем прошлой ночью изложил условия для прекращения войны, включая прекращение атак Израиля, разрешение перемещенным лицам вернуться в свои дома, освобождение задержанных за последние два года Израилем и вывод израильской армии. По всему южному Ливану, по словам Ходр, «Хезболла» «все еще присутствует в районе, пытаясь отразить продвижение израильской армии», добавив, что цель «Хезболлы» заключается не только в территориальном контроле региона, но и в предотвращении получения Израилем новых позиций в стране. Конфликт был разожжен 28 февраля, когда силы США и Израиля убили верховного лидера Ирана Али Хаменеи в Тегеране, что побудило «Хезболлу» запустить ракеты в северный Израиль 2 марта. С тех пор Израиль убил более 2000 человек по всему Ирану и Ливану в своих атаках. Канцлер Германии Фридрих Мерц, ярый союзник Израиля, присоединился к растущей международной озабоченности, предупредив, что наземное наступление Израиля в Ливане является «ошибкой», которая рискует усугубить то, что он описал как уже ужасающую гуманитарную ситуацию.