BBC tomonidan Tehron shahridan olingan videolar va intervyular shaharni doimiy qo‘rquv va kutilish holatida tasvirlaydi. Shahar aholisi har lahza yangi portlash va davlat xavfsizlik organlarining repressiyasidan qo‘rqmoqda. Baran (taxallusi) nomli o‘ttiz yoshli tadbirkor ayol hozir ishga borishdan qo‘rqadi: "Dron hujumlari boshlangandan beri, hech kim tashqariga chiqishga jur’at etmaydi. Agar eshikni ochib chiqsam, bu hayotim bilan qimor o‘ynashga o‘xshaydi."
Baran yolg‘iz yashaydi, lekin do‘stlari bilan doimiy aloqada: "Do‘stlarim bilan har lahza bir-birimizni qayerdaligimizni so‘rab xabar yuboramiz... va hatto hech qanday ovoz bo‘lmaganda ham, o‘z-o‘zidan jimlik dahshatlidir. Men hayotda qolish va kelajakda nima bo‘lishini ko‘rish uchun hamma narsani qilmoqdaman." Ko‘plab yosh eronliklar singari, u ham o‘zgarish umidlarini so‘nggi oylarda yo‘qotdi, chunki yanvar oyida keng ko‘lamli namoyishlardan so‘ng minglab odamlar rejim kuchlari tomonidan o‘ldirildi.
Hozir repressiya to‘liq: ochiq norozilik imkonsiz, chunki davlat kuzatuvchilari hamma joyda. Olingan videolarda rejim tarafdorlari kechasi shahar bo‘ylab mashinalarida bayroqlar bilan haydashadi – bu norozilik qilishni istaganlar uchun xabar. Rasmiy bayonotgina ruxsat etilgan: davlat televideniyesi namoyishlar va dafn marosimlarini ko‘rsatadi, rejim amaldorlari va namoyishchilar bilan intervyular Amerika va Isroilni qayta-qayta qoralaydi.
Mustaqil jurnalistlar ishonchli muqobil nuqtai nazarni taqdim etish uchun guvohlik to‘plashga harakat qilmoqda, lekin ular hibsga olinish, qiynoqqa solinish va undan ham yomon narsalar xavfiga duch kelmoqda. Ulardan biri: "Urush sharoitida ular nima qila olishlarini haqiqatan bilmaysiz." Faqat uylarida ba’zi Tehron aholisi o‘z his-tuyg‘ularini baham ko‘rishga qodir, masalan, o‘rta yoshli, o‘rta sinf va ma’lumotli Ali, u urush boshida Ayatollah Xomeyniyning o‘ldirilishi o‘zgarish olib kelishini umid qilgan.
Ali hozir uyi atrofidagi ko‘chalarni xavfsizlik kuchlari to‘ldirganini ko‘radi: qurollangan va niqobli erkaklar nazorat punktlarini o‘rnatgan. U depressiyaga qarshi dori ichadi, "o‘zimi normal tutish uchun" deb aytadi. Baran esa portlashlar ovozini tinglab, boshqa mahallalardagi do‘stlari bilan xabar almashadi: "Bizning osmonimiz va dunyoning qolgan qismidagi osmon o‘rtasidagi farq nima? Ular kechasi yulduzlar ostida uxlaydi, biz esa raketalar ostida. Ikkala osmon ham nur beradi, lekin turli xil nur."

BBC получила кадры и интервью из Тегерана, которые рисуют картину города с напряженными нервами, постоянным ожиданием следующего взрыва и безжалостным страхом перед государственным аппаратом безопасности. Баран (псевдоним) — бизнесвумен за тридцать, которая теперь слишком боится ходить на работу: «С началом атак дронов никто не решается выходить на улицу. Если я открою дверь и выйду, это как играть в рулетку со своей жизнью».
Она живет одна, но постоянно общается с друзьями: «Мы с друзьями постоянно пишем друг другу, спрашивая, где все находятся… и даже когда нет звука, сама тишина ужасает. Я делаю все возможное, чтобы выжить и увидеть, что будет дальше». Как и многие молодые иранцы, Баран увидела, как ее надежды на перемены были разбиты в последние месяцы: тысячи людей были убиты в ходе подавления протестов силами режима в январе после массовых демонстраций с требованием изменений.
Сейчас репрессии тотальны: открытое инакомыслие невозможно, поскольку наблюдатели режима повсюду. Полученные кадры показывают сторонников режима, разъезжающих ночью по городу с флагами на машинах — это послание тем, кто может быть склонен к протесту. Разрешен только официальный нарратив: государственное телевидение транслирует кадры демонстраций и похорон, интервью с прорежимными чиновниками и протестующими содержат повторные обвинения в адрес Америки и Израиля.
Независимые журналисты все еще пытаются собирать свидетельства, предлагающие достоверную альтернативную точку зрения, но они рискуют арестом, пытками и, возможно, худшим. Как сказал один из них: «В условиях войны вы действительно не знаете, на что они способны». Только в своих домах некоторые жители Тегерана чувствуют себя способными делиться чувствами, например, Али — мужчина за сорок, среднего класса и образованный, который надеялся, что убийство аятоллы Хомейни в начале войны принесет перемены.
Теперь Али видит улицы вокруг своего дома заполненными силовиками: вооруженные и замаскированные мужчины установили контрольно-пропускные пункты. Он принимает антидепрессанты, чтобы «сохранять себя нормальным». Баран же прислушивается к звукам взрывов и переписывается с друзьями в других районах: «Знаете, в чем разница между нашим небом и небом остального мира? Они спят ночью под звездами, а мы — под ракетами. Оба неба дают свет, но разный свет». Она считает, что война может продлиться годами, а ее психологические последствия — еще дольше.