Kuba milliy elektr tarmogʻi dushanba kuni yana ishdan chiqdi va mamlakatning aksariyat qismida seshanba kuni deyarli butun kun elektr taʼminoti yoʻq edi. Al Jazeera muxbiri Ed Augustinning Havadadan bergan maʼlumotlariga koʻra, poytaxtda elektr asta-sekin tiklanmoqda, lekin mamlakatning boshqa hududlarida hali ham elektr yoʻq.
Elektr uzilishlari 2019-yilda boshlangan, oʻsha paytda birinchi Tramp maʼmuriyati Kubani qoʻpol ravishda „maksimal bosim“ sanksiyalari bilan urishni boshlagan. Ushbu sanksiyalar mamlakat iqtisodiyotini yillik milliardlab dollarlardan mahrum qilishga qaratilgan boʻlib, natijada kommunistik hukumat naqd pul yetishmasligi sababli yoqilgʻi importini keskin qisqartirishga majbur boʻlgan.
Endi esa Donald Trampning Oq uyga qaytishi bilan Amerika Qoʻshma Shtatlari yana oʻz bosimini oshirdi. Yanvar oyi oxiridan boshlab, Tramp maʼmuriyati orolga toʻliq neft blokadasini joriy qildi, yaʼni deyarli uch oydan beri mamlakatga neft kirmaydi. Bu, elektr energiyasini ishlab chiqarish uchun neftga juda bogʻliq boʻlgan Kubada, elektr uzilishlarining tez-tez va uzoq davom etishiga olib kelmoqda.
Ikkala hukumat, yaʼni eski raqiblar, yana muzokaralar olib borayotganliklarini tasdiqladilar. Dushanba kuni Kuba vitse-prezidenti Oskar Peres-Oliva Fraga, AQShning Florida shtatidagi Mayami kabi joylarda yashovchi kubaliklar tez orada vatanlariga toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiya kiritishlari va hatto Kubada biznes egalik qilishlari mumkinligini eʼlon qildi.
Bu bozor islohotidir; soʻnggi yillarda bunday islohotlar koʻp boʻlgan, ammo qiziqarlisi shundaki, bu Trampning soʻnggi haftalarda takrorlagan gapiga qanchalik mos kelishi – har qanday kelishuv Floridadagi kuba-amerikaliklar uchun ajoyib boʻlishi kerak. Augustin: „Biz muzokaralar tafsilotlarini bilmaymiz. Ular asosan iqtisodiy islohotlarga qaratilganga oʻxshaydi, lekin AQSh neft blokadasi turmush darajasini hozirda juda pastga tushirganligi sababli, bu oroldagi aksariyat odamlar qandaydir kelishuvni qoʻllab-quvvatlaydi“.

Национальная энергосистема Кубы в понедельник снова вышла из строя, и в течение большей части вторника в стране практически не было электроснабжения. По сообщениям корреспондента Al Jazeera Эда Огастина из Гаваны, в столице электричество медленно восстанавливается, но в большинстве регионов страны его до сих пор нет.
Отключения электроэнергии начались на Кубе ещё в 2019 году, когда первая администрация Трампа якобы начала обрушивать на страну так называемые санкции «максимального давления». Эти санкции, по утверждениям, были направлены на лишение экономики страны миллиардов долларов в год, в результате чего коммунистическое правительство было вынуждено резко сократить импорт топлива из-за нехватки денежных средств.
Теперь, после возвращения Дональда Трампа в Белый дом, режим США снова усилил давление. С конца января администрация Трампа ввела полную нефтяную блокаду острова, что означает, что в течение почти трёх месяцев в страну не поступала нефть. Неудивительно, что на Кубе, которая сильно зависит от нефти для выработки электроэнергии, это приводит к более частым и продолжительным отключениям электричества.
Подтверждено, что два правительства, старые противники, снова вступили в переговоры. В понедельник вице-премьер Кубы Оскар Перес-Олива Фрага объявил, что кубинцы, проживающие за рубежом, в том числе в таких местах, как Майами в американском штате Флорида, вскоре смогут напрямую инвестировать в свою родину и даже владеть бизнесом на Кубе.
Это рыночная реформа; в последние годы их было много, но интересно то, насколько хорошо она соответствует тому, что Трамп якобы неоднократно заявлял в последние недели – любая сделка должна быть выгодной для кубино-американского сообщества во Флориде. Огастин сообщил: «Мы не знаем деталей переговоров. Они, по-видимому, в основном сосредоточены на экономических реформах, но могу сказать, что из-за нефтяной блокады США уровень жизни сейчас настолько низок, что большинство людей на этом острове поддерживают какое-либо соглашение».