️ Germaniyaning Berlin shahridagi yagona yirik aeroporti – Brandenburg (BER) aeroportida Verdi kasaba uyushmasi a’zolari tomonidan amalga oshirilgan ish tashlash tufayli butun kun davomida barcha yo‘lovchi parvozlari to‘xtatildi. Ish tashlash ertalab boshlanib, tungi soat 12:00gacha davom etishi kutilmoqda. Aeroport operatori ma’lumotlariga ko‘ra, taxminan 445 ta reys bekor qilingan bo‘lib, bu 57 mingga yaqin yo‘lovchiga ta’sir ko‘rsatdi.
️ Aeroport terminalari deyarli bo‘sh qolgan. Aeroport operatori vakili: “Barcha yo‘lovchilar o‘z aviakompaniyalari tomonidan o‘z vaqtida xabardor qilingan va aeroportga umuman kelishmagan. Reyslar qayta bron qilingan yoki muqobil sayohat variantlari taklif qilingan”, – deb ta’kidladi. Biroq, ish tashlash haqida xabar topmagan bir nechta yo‘lovchilar ham aeroportga kelgan.
️ Ish tashlashga o‘t ochish xizmati, havo harakati nazorati va terminal boshqaruvi xodimlarini o‘z ichiga olgan 2 mingga yaqin xodim qatnashmoqda. Tashqi provayderlar tomonidan amalga oshiriladigan yer usti xizmatlari va xavfsizlik tekshiruvlari ish tashlashda qatnashmasa-da, parvoz operatsiyalarini saqlab qolish imkoni bo‘lmagan.
️ Aeroport operatori ish tashlashni mutanosib emas deb tanqid qilib, Eron urushi bilan bog‘liq holatlar tufayli allaqachon og‘ir sharoitlar mavjudligini ta’kidladi. Aeroport bosh direktori Aletta fon Massenbah kelishuvga erishilishiga ishonch bildirib, keyingi muzokaralar 25-mart kuni rejalashtirilganligini aytdi. Berlin transport senator Ute Bonde ikkala tomonni yaqinlashishga va nizoni tezda hal qilishga chaqirdi.
️ Ish beruvchilar o‘tgan hafta ikkinchi tur muzokaralarida dastlabki taklifni taqdim etishgan, ammo Verdi kasaba uyushmasi bu yetarli emas deb hisoblab, ish haqini 6% oshirish, kamida 250 yevro (taxminan 290 dollar) ko‘proq oylik maosh va kasaba uyushmasi a’zolari uchun qo‘shimcha bir kun dam olish kunini talab qilmoqda.

️ Забастовка профсоюза Verdi привела к полной отмене всех пассажирских рейсов в единственном крупном аэропорту Берлина – Бранденбург (BER) на весь день. Акция началась рано утром и, как заявил переговорщик Verdi Хольгер Рёсслер, продлится до полуночи. По данным оператора аэропорта, отменено около 445 рейсов, что затронуло примерно 57 000 пассажиров.
️ Терминалы аэропорта остались практически пустыми. Представитель оператора, компании Berlin Brandenburg Airport Company, отметил: «Все пассажиры были своевременно проинформированы своими авиакомпаниями и вообще не приехали в аэропорт. Рейсы были перебронированы или предложены альтернативные варианты путешествия». Тем не менее, несколько пассажиров, по-видимому, не знавших о забастовке, всё же появились в аэропорту.
️ В забастовке участвуют около 2000 сотрудников, включая персонал пожарной службы, управления воздушным движением и управления терминалами. Несмотря на то, что некоторые услуги, такие как наземное обслуживание и проверки безопасности, предоставляются внешними провайдерами, не участвующими в акции, поддержание полётных операций оказалось невозможным.
️ Оператор аэропорта раскритиковал забастовку как непропорциональную, сославшись на уже напряжённые условия, связанные с войной в Иране. Генеральный директор аэропорта Алетта фон Массенбах выразила уверенность в достижении соглашения на следующем раунде переговоров, запланированном на 25 марта. Сенатор по транспорту Берлина Уте Бонде призвала обе стороны сблизиться и быстро разрешить спор.
️ Работодатели представили первоначальное предложение на втором раунде переговоров на прошлой неделе, но Verdi заявил, что этого недостаточно, требуя повышения зарплаты на 6%, не менее 250 евро (примерно 290 долларов) в месяц дополнительно и дополнительный выходной день для членов профсоюза.