Kongo Respublikasining Ichki ishlar vaziri Raymond Zephirin Mboulou davlat televideniyesi orqali e'lon qilgan dastlabki natijalarga ko'ra, 82 yoshli Denis Sassou-Nguesso prezidentlik saylovida deyarli 95% ovoz olib, beshinchi ketma-ket muddatga g'alaba qozondi. Ikkinchi o'rinni olgan Ittifoq partiyasidan Mabio Mavoungou Zinga atigi 1.48% ovoz to'pladi, bu natijalar Konstitutsiyaviy sud tomonidan tasdiqlanishi kutilmoqda.
Sassou-Nguesso 1979-yilda hokimiyatga kelgan va o'tgan 47 yilning katta qismida mamlakatning asosiy siyosiy doimiysi bo'lib kelgan. Ko'plab saylovchilar hayotida boshqa rahbarni bilmaydi. 1990-yillarda qonli fuqarolar urushi bilan chegaralangan besh yillik tanaffusdan so'ng, u ming yillik boshlanishidan beri dunyodagi eng yosh aholiga ega dinamik davlatda barqarorlik ramzi sifatida ko'riladi.
Biroq, uning hukmronligi tanqidga uchramoqda. Inson huquqlari guruhlari, jumladan, Amnesty International, so'nggi yillarda o'zboshimchalik bilan hibsga olinishlar haqida xabar bergan, ikki asosiy muxolifat arbobi 2018 va 2019-yillardan beri qamoqda. Freedom House Kongo Respublikasini siyosiy va fuqarolik erkinliklari bo'yicha 100 balldan atigi 17 ball bilan baholadi, Transparency International esa uni 182 mamlakat orasida 153-o'rinda (korruptsiya indeksida) joylashtirdi.
Iqtisodiy jihatdan, mamlakat chet el kreditorlariga qarz to'plash va qayta tuzish doirasida qolgan, bu yoshlar ishsizligi taxminan 40% ga yetgan holatda, aholining yarmi 18 yoshdan kichik. Siyosatshunos Darrin MakDonald iqtisodiy rivojlanishni “juda umidsiz” deb baholadi, lekin Sassou-Nguessoning mintaqaviy tinchlik vositachisi sifatidagi obro'sini tan oldi.
Kelajakka oid noaniqliklar mavjud. Sassou-Nguesso o'z o'rniga o'g'lini qo'yishni rejalashtirgani haqida mish-mishlar tarqalgan, bu Gabon va Chad kabi qo'shni davlatlarda ota-o'g'il merosxo'rligi an'analariga mos keladi. MakDonaldning ta'kidlashicha, hokimiyatning tinch o'tishi faqat prezidentning o'limidan keyin sodir bo'lishi mumkin, chunki hozirgi saylov natijasi oldindan ma'lum edi va “demokratlashtirishdan to'liq tartibsizlikgacha” har qanday narsa mumkin.

Согласно предварительным результатам, объявленным министром внутренних дел Раймоном Зефирином Мбулу по государственному телевидению, 82-летний Денис Сассу-Нгессо одержал победу на президентских выборах в Республике Конго, набрав почти 95% голосов. Его ближайший соперник, Мабио Мавунгу Зинга из партии «Альянс», получил лишь 1,48%, и эти результаты ожидают подтверждения Конституционным судом.
Сассу-Нгессо пришёл к власти в 1979 году и остаётся главной политической константой страны на протяжении большей части последних 47 лет. Многие избиратели никогда не знали другого лидера. После пятилетнего перерыва в 1990-х годах, отмеченного кровавой гражданской войной, он с начала тысячелетия рассматривается как символ стабильности в динамичной стране с одним из самых молодых населений в мире.
Однако его правление сталкивается с критикой. Правозащитные группы, включая Amnesty International, сообщают о сотнях произвольных арестов в последние годы, а два ключевых оппозиционера находятся в заключении с 2018 и 2019 годов. Freedom House оценил Республику Конго всего в 17 баллов из 100 по политическим и гражданским свободам, а Transparency International поместил её на 153-е место из 182 стран по восприятию коррупции.
Экономически страна застряла в цикле накопления крупных долгов перед иностранными кредиторами и их реструктуризации, что привело к молодёжной безработице около 40% при том, что половина населения младше 18 лет. Политолог Даррин Макдональд охарактеризовал экономическое развитие как «весьма разочаровывающее», но признал репутацию Сассу-Нгессо как регионального миротворца.
Будущее остаётся неопределённым. Распространяются слухи о возможной передаче власти сыну Сассу-Нгессо, что соответствует традициям династического наследования в соседних странах, таких как Габон и Чад. Макдональд подчеркнул, что мирная передача власти вероятна только после смерти президента, а нынешние выборы были предрешены, и возможны сценарии «от демократизации до полного хаоса».