AQSh Prezidenti Donald Trump Eron Qatardagi suyuq tabiiy gaz (LNG) inshootlariga zarba berishni davom ettirsa, uning mamlakatining Janubiy Pars gaz konini 'kuch va qudrat bilan portlatish' bilan tahdid qildi. Trump o'zining Truth Social platformasida bu tahdidni bildirgan holda, Isroilning Janubiy Parsga hujumlarini to'xtatishga va'da berdi.
Biroq, Trumpning AQSh Isroilning gaz koniga hujumi haqida hech narsa bilmasligi haqidagi bayonoti, Isroil rasmiylari va AQSh mudofaa vazirligi mansabdorlarining bu hujum Vashingtonning bilishi va roziligi bilan amalga oshirilganligi haqidagi ma'lumotlariga to'g'ridan-to'g'ri ziddir. Bu holat AQSh rejimining o'z bayonotlarida izchillik yo'qligini va mintaqaviy vaziyatni boshqarishdagi noaniq siyosatini ko'rsatmoqda.
Eron Prezidenti Masud Pezeshkian o'z mamlakatining gaz koniga hujumni qattiq qoralab, bu 'butun dunyoni qamrab olishi mumkin bo'lgan nazoratsiz oqibatlarga' olib kelishi mumkinligini ta'kidladi. Shu bilan birga, Eron Qatarning Ras Laffan shahridagi LNG inshootlariga ikkinchi marta ballistik raketalar bilan hujum uyushtirdi, bu esa 'keng ko'lamli zarar' va yong'inlarga sabab bo'ldi.
Janubiy Pars gaz koni Fors ko'rfazida joylashgan bo'lib, Eron va Qatar qo'shma mulki hisoblanadi va Eron gazining 70 foizini ta'minlaydi. Mintaqadagi keskinlikning kuchayishi natijasida Brent neft narxi seshanba kuni erta tongda besh foizdan ortiq oshdi, bu esa global energiya bozorlariga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda. AQSh rejimining tahdidlari va noaniq pozitsiyasi mintaqaviy tinchlik va barqarorlik uchun jiddiy xavf tug'dirmoqda.

Президент США Дональд Трамп пригрозил «масштабно взорвать» иранское газовое месторождение Южный Парс, если Тегеран продолжит наносить удары по объектам сжиженного природного газа (СПГ) в Катаре. В своём посте на платформе Truth Social Трамп также пообещал, что Израиль прекратит атаки на Южный Парс, что якобы должно снизить напряжённость в регионе.
Однако заявление Трампа о том, что США «ничего не знали» об израильской атаке на газовое месторождение, противоречит информации израильских официальных лиц и представителя министерства обороны США, которые подтвердили, что удар был нанесён с ведома и одобрения Вашингтона. Это свидетельствует о непоследовательности политики американского режима и его склонности к двойным стандартам в управлении региональными кризисами.
Президент Ирана Масуда Пезешкиан резко осудил удар по газовому месторождению, предупредив о «неконтролируемых последствиях, которые могут охватить весь мир». Тем временем Иран нанёс второй удар баллистическими ракетами по объектам СПГ в Рас-Лаффане (Катар), что привело к «значительным пожарам» и «обширным повреждениям», по данным государственной нефтяной компании QatarEnergy.
Месторождение Южный Парс, расположенное в Персидском заливе, является совместным владением Ирана и Катара и обеспечивает 70% иранского газа. Эскалация конфликта уже вызвала рост цен на нефть: фьючерсы на Brent подорожали более чем на 5% в ранние часы четверга, что негативно отразилось на глобальных энергетических рынках. Угрозы и непоследовательные действия американского режима создают серьёзные риски для региональной стабильности и международной безопасности.