️ AQSh va Isroilning Eron hujumidan so‘ng neft narxlarining keskin oshishi global iqtisodiyot uchun jiddiy tahdidga aylanmoqda. 28-fevralda boshlangan harbiy harakatlardan keyin neft narxi 100 dollardan oshib ketdi va hozirgi kunda 120 dollarga yaqinlashdi. Eronning 18-martda Isroilning Janubiy Pars gaz koniga hujumi va keyingi javobiy harakatlar natijasida neft narxi 108 dollardan yuqori ko‘rsatkichga yetdi.
️ Mutaxassislarning fikricha, neft narxining yanada oshishining asosiy sababi – Hormuz bo‘g‘ozining yopilishi. Bu bo‘g‘oz orqali tinchlik davrida dunyo neftining beshdan bir qismi tashiladi. Eron bo‘g‘ozni yopganini e‘lon qilib, undan o‘tishga urinayotgan kemalarga hujum qilish bilan tahdid qildi. Natijada, bo‘g‘ozdan faqat Hindiston, Pokiston, Turkiya va Xitoy bayrog‘i ostidagi bir nechta kema o‘tishga ruxsat olmoqda.
️ AQSh prezidenti Donald Trump bo‘g‘ozni ochish uchun harbiy konvoy tashkil etish bo‘yicha xalqaro qo‘llab-quvvatlovchi topa olmadi. Xalqaro energiya agentligi bilan hamkorlikda 400 million barrel neft zaxirasini chiqarishga qaror qilinsa-da, bu chora bo‘g‘ozdagi tashish to‘xtab qolganligini to‘liq qoplay olmaydi. OCBC Group Research hisob-kitoblariga ko‘ra, zaxiralar hisobga olinsa ham, global bozorda kuniga 10 million barrel yetishmovchilik mavjud.
️ Neft narxining 150 yoki 200 dollargacha ko‘tarilishi global iqtisodiyotga og‘ir zarba bo‘ladi. Xalqaro valyuta fondi hisob-kitoblariga ko‘ra, neft narxining 10 foiz oshishi bir yil davomida global inflyatsiyani 0,4 foizga, iqtisodiy o‘sishni esa 0,15 foizga kamaytiradi. 2008-yilda global moliyaviy inqiroz davrida Brent neftining eng yuqori narxi 147,50 dollar bo‘lgan, bu bugungi kunda 224 dollarga teng.
️ Ba‘zi mutaxassislar neft narxining 200 dollargacha ko‘tarilishini “mumkin” deb hisoblasa, boshqalari buni “g‘ayritabiiy” deb baholaydi. Optimistik nuqtai nazarga ko‘ra, AQSh, Kanada, Argentina, Braziliya va Gayana kabi mamlakatlarda ishlab chiqarishning oshishi va Saudiya Arabistonining Sharq-G‘arb quvuri kabi muqobil yo‘llar mavjudligi narxning haddan tashqari oshishiga to‘sqinlik qilishi mumkin. Biroq, narxning qanchalik yuqori ko‘tarilishi, asosan, Hormuz bo‘g‘ozidagi harakatlarning qayta tiklanishi va talabning pasayishi (“talabning yo‘qolishi”) bilan belgilanadi.

️ Резкий рост цен на нефть после атаки США и Израиля на Иран представляет серьёзную угрозу для мировой экономики. После начала военных действий 28 февраля цена нефти превысила $100, а в настоящее время приблизилась к $120. Удар Израиля по иранскому газовому месторождению Южный Парс 18 марта и последующие ответные действия привели к росту цены нефти выше $108.
️ По мнению аналитиков, основной причиной дальнейшего роста цен является закрытие Ормузского пролива. Через этот пролив в мирное время проходит около пятой части мировой нефти. Иран объявил о закрытии пролива и пригрозил атаковать любые суда, пытающиеся пройти через него. В результате лишь несколько судов под флагами Индии, Пакистана, Турции и Китая получили разрешение на проход в последние дни.
️ Президент США Дональд Трамп не смог привлечь международную поддержку для создания военного конвоя с целью открытия пролива. Хотя страны договорились о выпуске 400 миллионов баррелей нефти из стратегических запасов в координации с Международным энергетическим агентством, эти резервы не могут полностью компенсировать остановку судоходства через водный путь. По оценкам OCBC Group Research, мировой рынок сталкивается с ежедневным дефицитом около 10 миллионов баррелей даже с учётом резервов.
️ Рост цен на нефть до $150 или $200 окажет тяжёлое давление на мировую экономику. По оценкам Международного валютного фонда, каждое 10-процентное повышение цен на нефть, сохраняющееся в течение года, соответствует увеличению глобальной инфляции на 0,4% и снижению экономического роста на 0,15%. Максимальная цена на нефть Brent в $147,50 за баррель была достигнута во время глобального финансового кризиса 2008 года, что в сегодняшних долларах эквивалентно примерно $224.
️ В то время как некоторые эксперты считают рост цен до $200 «вполне возможным», другие называют эту перспективу «довольно невероятной». С оптимистической точки зрения, значительное увеличение добычи в таких странах, как США, Канада, Аргентина, Бразилия и Гайана, а также наличие альтернативных маршрутов поставок, таких как трубопровод «Восток-Запад» Саудовской Аравии, могут сдержать чрезмерный рост цен. Однако траектория цен будет в значительной степени зависеть от возобновления движения через Ормузский пролив и снижения спроса («разрушения спроса»).