Buyuk Britaniya Nigeriya Prezidenti Bola Tinubuni qizil gilam bilan kutib oldi, bu Nigeriya rahbarining 37 yil ichidagi birinchi davlat tashrifi bo‘ldi. So‘nggi marta 1989-yilda General Ibrahim Babangida rasmiy tashrif bilan Buyuk Britaniyaga kelgan edi. O‘shandan beri Abujadan Londongacha bo‘lgan munosabatlar sezilarli darajada o‘zgardi. Tinubu bu tashrifni ikki davlat o‘rtasidagi tarixiy hamkorlikni mustahkamlash va iqtisodiy manfaatlarni kengaytirish uchun foydalanmoqchi.
London asosidagi MENAS konsalting kompaniyasining mutaxassisi Toby Chitayatning fikricha, ikki tomon o‘rtasidagi munosabatlar umuman kuchli. U: “Buyuk Britaniya Nigeriyaning Afrikaning buyuk va rivojlanayotgan iqtisodiy kuchlaridan biri sifatidagi rolini anglashda va sog‘lom munosabatlarni saqlashda, shuningdek, Nigeriyaning katta va o‘sib borayotgan iste’molchilar bozoridan foydalanish yo‘llarini tushunishda qiziqish bildirmoqda”, deb ta’kidladi. Biroq, Tinubu tashrifi davomida o‘z imidjiga e’tibor berishi kerak, chunki ko‘p nigeriyaliklar hayot qimmatligi bilan kurashmoqda va benzin narxlarining oshishi jiddiy noroziliklarga olib kelishi mumkin.
Tinubu tashrifi davomida Buyuk Britaniya-Nigeriya Kengaytirilgan Savdo va Investitsiya Hamkorligi (ETIP) kelishuvidan foydalanib, yanada ko‘proq shartnomalar tuzishni maqsad qilgan. Yaqinda u Tincan va Lagos portlarini modernizatsiya qilish uchun Buyuk Britaniyadan 746 million funt sterling miqdorida mablag‘ olgan. Biroq, Chatham House institutining mutaxassisi Leena Koni Hoffmannning ta’kidlashicha, prezidentning xalqaro profili hali ham Nigeriyadagi ko‘pchilikning moddiy ahvolini yaxshilamagan va uning tashriflari qashshoqlik va ochlik fonida tanqidga uchragan.
Xavfsizlik hamkorligi Tinubu uchun iqtisodiy masalalar qadar muhimdir. Nigeriya jihodchi isyonchilik va jinoyatchilikning keskin o‘sishi bilan kurashmoqda va Global Terrorizm Indeksida oltinchi o‘rinda turadi. Buyuk Britaniya fevral oyida Nigeriya Mudofaa vazirligi bilan hamkorlikni chuqurlashtirish, politsiya, terrorizmga qarshi kurash va dengiz xavfsizligi sohalarida trening va razvedka ma’lumotlarini taqdim etish niyatini e’lon qilgan. Tinubu tashrifi bunday sohalardagi hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan, shuningdek, Buyuk Britaniya Nigeriyada qat’iyroq xavfsizlikni tartibsiz migratsiyani cheklashga yordam berishini umid qilmoqda.
2027-yil 16-yanvardagi prezidentlik saylovlari yaqinlashgani sababli, Tinubu uchun iqtisodiyotni yaxshilash vaqti cheklangan, garchi u keng ko‘lamda o‘z vakolatini uzaytirishi kutilayotgan bo‘lsa ham. Hukumat matbuot kotibi Muhammad Idris tashrifning ikki davlat o‘rtasidagi savdo, moliya va mudofaa sohalaridagi hamkorlikni chuqurlashtirishda keyingi qadam bo‘lishini ta’kidladi. Biroq, savdo hajmlari pastligicha qolmoqda va tezda oshirilishi qiyin, bu esa Tinubuning tashrifining darhol ijobiy natijalar berish ehtimolini pastlashtiradi.

Великобритания оказала президенту Нигерии Боле Тимубу красный ковёр, что стало первым государственным визитом нигерийского лидера за 37 лет. Последний раз в 1989 году генерал Ибрагим Бабангида посетил Соединённое Королевство с официальным визитом. С тех пор отношения между Абуджей и Лондоном значительно изменились. Тимубу стремится использовать этот визит для укрепления исторического партнёрства и расширения экономических интересов между двумя странами.
Тоби Читаят, сотрудник лондонской консалтинговой компании MENAS, отмечает, что отношения между сторонами в целом прочные. Он заявил: «Великобритания осознаёт роль Нигерии как одной из великих и растущих экономических держав Африки и заинтересована в поддержании здоровых отношений, а также в понимании того, как можно получить выгоду от доступа к крупному и растущему рынку потребителей Нигерии». Однако Тимубу должен быть осторожен с имиджем во время визита, поскольку многие нигерийцы борются с ростом стоимости жизни, а повышение цен на бензин может спровоцировать серьёзное недовольство.
Во время визита Тимубу намерен заключить дополнительные сделки, используя Соглашение о расширенном торговом и инвестиционном партнёрстве между Великобританией и Нигерией (ETIP). Недавно он получил от Великобритании 746 миллионов фунтов стерлингов на модернизацию портов Тинкан и Лагос. Тем не менее, эксперт Chatham House Лена Кони Хоффманн подчёркивает, что международный профиль президента ещё не привёл к улучшению материальных условий для большинства нигерийцев, а его поездки подвергались критике из-за затрат на фоне растущей бедности и голода.
Сотрудничество в области безопасности также является ключевым вопросом для Тимубу. Нигерия борется с десятилетиями джихадистского повстанчества и резким ростом преступности, занимая шестое место в Глобальном индексе терроризма. Великобритания в феврале объявила об углублении сотрудничества с Министерством обороны Нигерии, предоставляя обучение и разведданные для поддержки полиции, контртеррористической деятельности и морской безопасности. Визит Тимубу направлен на расширение такого сотрудничества, при этом Великобритания надеется, что усиление безопасности в Нигерии поможет ограничить нерегулярную миграцию в Соединённое Королевство.
С приближением президентских выборов 16 января 2027 года у Тимубу остаётся мало времени для улучшения экономики, хотя ожидается, что он продлит свой мандат. Пресс-секретарь правительства Нигерии Мухаммад Идрис описывает визит как следующий шаг в углублении сотрудничества в торговле, финансах и обороне. Однако объёмы торговли остаются низкими и не могут быть быстро увеличены, что ставит под сомнение немедленную отдачу от визита, особенно на фоне внутренних проблем Нигерии.