2026-yil 28-fevral kuni AQSh va Isroil xalqaro huquq va BMT Nizomini oshkora buzib, “Epik Fury” operatsiyasini boshladi. Bu hujum Eronni kutilmagan holda qoldirdi va bir qator yuqori martabali eronlik amaldorlar, jumladan, Oliy rahbar Ali Xomeneiy halok bo‘ldi. Biroq, AQSh va Isroilning hukumatni ag‘darish maqsadi amalga oshmadi – Eron hukumati jarohatlangan bo‘lsa-da, taslim bo‘lmadi.
Eron javoban AQShning Yaqin Sharqdagi harbiy ob’ektlari va diplomatik vakolatxonalariga, shuningdek, Isroilga dron va raketalar bilan hujum qildi. Bu javobiy zarbalar biroz zarar yetkazdi, lekin raqiblarning ustun harbiy qudrati tufayli keyingi hujumlarni to‘xtata olmadi. Aksincha, AQShning zarbalari kuchayib bordi va 10-mart kuni eng keng ko‘lamli bombardimon amalga oshirildi. Eronning raketalar zaxirasi va uchirish moslamalari xavfli darajada kamayib borayotgani sababli, tashqi aralashuvsiz bu mamlakat oxirgi kurashini olib borayotganga o‘xshaydi.
Rossiya o‘z urushi bilan band bo‘lganligi sababli, Eron AQShga qarshi kurasha oladigan yagona ittifoqchisi – Xitoyning yordam berishini kutdi. Javob tez keldi: urush boshlanganidan ikki kun o‘tgach, Xitoy Tashqi ishlar vazirligining muntazam matbuot anjumanida hamma narsa odatdagidek davom etdi, go‘yo AQSh va Isroil Xitoyning keng qamrovli strategik hamkori Eronni hujumga uchratmagan edi. Faqatgina eronlik jurnalist norozilik bildirgach, vazirlik vakili Mao Ning majburan AQSh-Isroil hujumini qoraladi.
Keyingi kunlarda Xitoy hujumlarni keskin qoralovchi gapirdi. Xitoy Tashqi ishlar vaziri Van Yi “Kuch haq tomon emas” deb ta’kidlab, hujumlar “dunyo o‘rmon qonuniga qaytganini” isbotlaganini aytdi. Biroq, uning qattiq so‘zlariga qaramay, Van aniq ravishda AQSh yoki Isroilni tajovuzkor deb atamadi. Bundan tashqari, Xitoy Eronga faqat nutqdan tashqari hech qanday muhim yordam taklif qilmadi.
Xitoy bir nechta Yaqin Sharq mamlakatlari bilan aloqa o‘rnatdi va maxsus elchini diplomatik safari uchun mintaqaga yubordi – bu harakat Eronning qo‘shnilari, ularning ko‘pchiligi o‘t o‘chog‘ida qolgan, to‘qnashuvga qo‘shilishining oldini olishga yordam berdi. Ammo Xitoy urush uchun oxir-oqibat mas’ul bo‘lgan AQSh bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri to‘qnashuvga kirishmadi, Eronga harbiy yordam yuborish haqida gap ham bo‘lmadi.
Xitoyning javobi hatto Eron xalqaro aralashuvni qo‘zg‘atish maqsadida Xitoyning import qilinadigan neftining 40 foizi har kuni o‘tadigan muhim dengiz yo‘li – Hormuz bo‘g‘ozini yopganida ham sust edi. O‘zining iqtisodiy hayot tomiriga bevosita tahdidga duch kelgan Pekinning yagona javobi barcha tomonlarni dushmanliklarni to‘xtatish va muzokara stoliga qaytishga chaqirish edi. Uning ustuvorligi aniq edi.
Bu ustuvorlik, albatta, Tayvandir. Urush boshlanishidan bir oy oldin, AQShning 2003-yilda Iroqqa bostirib kirishidan beri Yaqin Sharqdagi eng katta harbiy qurollanishi davrida Xitoy rahbari Si Tszinpin va AQSh rahbari Donald Tramp telefon orqali suhbatlashdi. AQShning bayonotida suhbat bir qator mavzularni, jumladan, AQSh-Eron keskinlashuvini qamrab oldi.
Xitoy versiyasida esa e’tibor Xitoy-AQSh munosabatlari va Tayvanga qaratilgan, AQSh-Eron keskinlashuvi esa o‘tkazib yuborilgan. Si Tayvan Xitoyning ajralmas qismi ekanligini takrorlab, uning Xitoy va Xitoy-AQSh munosabatlari uchun ahamiyatini ta’kidladi va uning mustaqilligiga qizil chiziq tortdi. Si shuningdek, Trampni Tayvanga rejalashtirilgan qurol sotish rejalari bo‘yicha eng yuqori ehtiyotkorlik bilan harakat qilish kerakligi haqida ogohlantirdi.
Pekin ma’lumotlariga ko‘ra, Tramp Tayvan bo‘yicha Xitoyning tashvishlariga katta ahamiyat berishini va sog‘lom va barqaror Xitoy-AQSh munosabatlarini saqlashga va’da berishini aytdi. Xitoyning Eron bo‘yicha jimligi ko‘p narsani anglatadi. Bu, Eron Xitoy boshchiligidagi tashabbuslar, jumladan, “Bilag‘on va yo‘l” tashabbusi, Shanxay Hamkorlik Tashkiloti va BRICS a’zosi bo‘lsa ham, Xitoy uchun ilgari taxmin qilingandek muhim emasligi g‘oyasini mustahkamlaydi. Muhimi, bu Xitoyning asosiy manfaatlarini himoya qiluvchi kelishuvga erishilgan va Pekin uzoq ittifoqchi uchun bu yutuqlarni xavf ostiga qo‘yishni istamasligini ko‘rsatadi.
Darhaqiqat, ichki muvaffaqiyatsizliklar va Xitoy – AQShning uchinchi yirik savdo hamkori bilan savdo kelishuvini imzolash orqali o‘z reytingini oshirishga intilayotgan Tramp Si bilan suhbatidan keyingi kunlarda uning iltimoslariga rozi bo‘ldi va Tayvanga milliardlab dollarlik qurol sotishni kechiktirdi. Tramp yaqin orada Xitoyga tashrif buyurishni rejalashtirgani sababli, hozir AQSh bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri to‘qnashuv Xitoy-AQSh munosabatlarini yana muzlatish xavfini tug‘dirishi mumkin – bu natijadan Xitoy uzoq vaqtdan beri qochishga intilgan. Eronga qurol yuborish esa AQShning Tayvan bo‘yicha shunga o‘xshash javob qaytarishiga olib kelishi mumkin.
Shunday qilib, Trampning barcha variantlar stolda qolishiga qaramay, AQSh Eron bilan to‘liq urushga kirishishi dargumon. To‘qnashuv, ehtimol, quruqlikdagi qo‘shinlarni jalb qilmasdan, faqat havo hujumlari bilan cheklanib qoladi. Ilgari AQShning hukumatni ag‘darishga urinishlari faqat AQSh yoki ittifoqchilarning quruqlikdagi qo‘shinlari tomonidan qo‘llab-quvvatlanganda muvaffaqiyatli bo‘lganligini hisobga olsak (Iroq va Liviyada ko‘rilganidek), ikkalasining ham yo‘qligi shuni ko‘rsatadiki, AQSh Eronni sezilarli darajada zaiflashtirishi mumkin, lekin uning hukumatini ag‘darish ehtimoli past.
Tramp hali ham real yakuniy maqsadga ega emas, ammo aniq bo‘layotgan narsa shuki, AQSh ittifoqchilarining bosimi va neft narxlarining oshishi sababli ichki norozilikning kuchayishi fonida urush, ehtimol, tez orada tugaydi, chunki Trampning o‘zi chiqish yo‘lini qidiryotganini bildirmoqda.
Shunday qilib, bu urush Xitoy iqtisodiyoti uchun mavjudot uchun tahdid bo‘lishi dargumon. To‘qnashuv davom etsa ham, u to‘rt oydan kam davom etgan taqdirda, Xitoy bunday favqulodda vaziyatlar uchun to‘plagan katta neft zaxiralari tufayli neft narxlarining oshishi zarbasini yengib o‘tishga tayyor.
Agar AQSh Eron hukumati ag‘darilishiga erishsa ham, Xitoyning dunyodagi eng yirik neft va gaz importchisi sifatidagi o‘rni har qanday yangi pro-AQSh hukumat Pekin bilan do‘stona munosabatlarni saqlashga intilishini anglatadi. Axir, har qanday Eron hukumati neft va gaz daromadlariga katta darajada bog‘liq bo‘lib qoladi.
Bu ma’noda, Eron boshqa ko‘plab mamlakatlarga o‘xshab, iqtisodiy jihatdan Xitoyga, harbiy jihatdan esa AQShga bog‘liq bo‘lib qoladi. Ba’zi Xitoy olimlari hatto AQSh sanksiyalarining bekor qilinishi paradoksal ravishda Xitoyning Erondagi investitsiyalarining oshishiga olib kelishi mumkinligini ta’kidlaydilar, chunki investorlar endi AQShning ekstraterritorial yurisdiktsiyasidan qo‘rqmasligi kerak.
Biroq, agar Xitoy bunday bo‘layotganda hech narsa qilmasa, bu nafaqat uning buyuk davlat maqomini pasaytiradi, balki noqulay haqiqatni ochib beradi. Pekin “kuch haq tomon” degan g‘oyani ochiqchasiga qoralasa ham, o‘zining asosiy manfaatlari xavf ostida bo‘lganda hamkorini o‘z taqdiriga qoldirish qarori yanada chidamli narsani ko‘rsatadi: Kuch hali ham tamoyillarning chegaralarini belgilaydi.

28 февраля 2026 года Соединенные Штаты и Израиль, в грубом нарушении международного права и Устава ООН, начали операцию «Epic Fury». Эта атака застала Иран врасплох, в результате погибли несколько высокопоставленных иранских чиновников, включая Верховного лидера Али Хаменеи. Однако цель США и Израиля по смене правительства не была достигнута – иранские власти, хотя и понесли потери, не капитулировали.
В ответ Иран нанес удары беспилотниками и ракетами по военным объектам и дипломатическим миссиям США на Ближнем Востоке, а также по Израилю. Эти ответные удары нанесли некоторый ущерб, но не смогли предотвратить дальнейшие атаки из-за подавляющего военного превосходства противника. Напротив, удары США усилились, достигнув пика 10 марта в самой масштабной бомбардировке на сегодняшний день. Поскольку запасы ракет и пусковых установок Ирана опасно сокращаются, становится очевидным, что без внешнего вмешательства эта страна ведет, возможно, свой последний бой.
Поскольку Россия занята собственной войной, Иран ждал, придет ли на помощь его единственный другой союзник, способный противостоять США – Китай. Ответ пришел быстро: через два дня после начала войны на регулярной пресс-конференции в Министерстве иностранных дел Китая все шло как обычно, словно США и Израиль только что не атаковали одного из всесторонних стратегических партнеров Китая. Только когда иранский журналист выразил протест, официальный представитель МИД КНР Мао Нин неохотно осудил атаку США и Израиля.
В последующие дни Китай стал активным критиком атак. Министр иностранных дел Китая Ван И заявил, что «сила не делает право правым», предупредив, что атаки доказывают, что «мир вернулся к закону джунглей». Однако, несмотря на его резкие слова, Ван не назвал прямо США или Израиль агрессорами, хотя мало у кого оставались сомнения, о каких странах идет речь. Более того, Китай предложил Ирану мало существенной помощи помимо риторики.
Китай связался с несколькими странами Ближнего Востока и направил специального посланника в дипломатический тур по региону – этот шаг помог предотвратить вступление в конфликт соседей Ирана, многие из которых оказались под перекрестным огнем. Однако Китай не предпринял попыток прямо противостоять США, стране, в конечном счете ответственной за войну, не говоря уже о военной помощи Ирану.
Ответ Китая оставался сдержанным даже тогда, когда Иран, пытаясь спровоцировать международное вмешательство, закрыл Ормузский пролив – жизненно важный морской коридор, через который ежедневно проходит 40% импортируемой Китаем нефти. Столкнувшись с прямой угрозой своей экономической жизненной линии, Пекин лишь призвал все стороны прекратить боевые действия и вернуться за стол переговоров. Его приоритеты были ясны.
Этот приоритет, конечно же, – Тайвань. За месяц до атак США и Израиля, во время крупнейшего наращивания военного присутствия США на Ближнем Востоке со времен вторжения в Ирак в 2003 году, президент Китая Си Цзиньпин и президент США Дональд Трамп провели телефонный разговор. Согласно американской версии, беседа охватила ряд тем, включая растущую напряженность между США и Ираном.
В китайской версии, однако, акцент был сделан на китайско-американских отношениях и Тайване, а растущая напряженность между США и Ираном была опущена. Си повторил, что Тайвань является неотъемлемой частью Китая, подчеркнул его важность для Китая и китайско-американских отношений, и провел красную линию в отношении его независимости. Си также предупредил Трампа, что США должны действовать с utmost осторожностью в отношении запланированных поставок оружия на Тайвань.
В ответ, согласно Пекину, Трамп заявил, что придает большое значение озабоченностям Китая по поводу Тайваня и пообещал поддерживать здоровые и стабильные китайско-американские отношения. Молчание Китая по Ирану говорит о многом. Оно укрепляет идею о том, что, несмотря на членство Ирана в китайских инициативах, включая Инициативу «Пояс и путь», Шанхайскую организацию сотрудничества и БРИКС, он не так важен для Китая, как предполагалось ранее. Что более важно, это предполагает, что была достигнута сделка, обеспечивающая основные интересы Китая, и Пекин не был готов поставить эти достижения под угрозу ради далекого союзника.
Действительно, столкнувшись с внутренними неудачами и стремясь заключить торговую сделку с Китаем – третьим по величине торговым партнером США – чтобы повысить свои рейтинги одобрения, Трамп уступил просьбам Си в дни после их разговора и отложил многомиллиардную продажу оружия на Тайвань. Поскольку Трамп планирует вскоре посетить Китай, прямое противостояние с США сейчас рискует вернуть китайско-американские отношения в ледяные воды – результата, которого Китай давно стремился избежать, в то время как поставки оружия Ирану могут побудить США ответить тем же в отношении Тайваня.
Таким образом, несмотря на настойчивые заявления Трампа о том, что все варианты остаются на столе, США вряд ли полностью ввяжутся в войну с Ираном. Конфликт, вероятно, останется ограниченным воздушными ударами без ввода сухопутных войск. Учитывая, что предыдущие попытки США вызвать смену режима удавались только при поддержке американских или союзных сухопутных войск (как видно на примере Ирака и Ливии), отсутствие обоих факторов означает, что, хотя США могут значительно ослабить Иран, свержение его правительства маловероятно.
Хотя у Трампа все еще нет реалистичного конечного сценария, становится все более ясно, что на фоне растущего давления со стороны союзников США и усиления внутреннего недовольства из-за роста цен на нефть война, вероятно, скоро закончится, поскольку сам Трамп сигнализирует, что ищет выход.
Таким образом, эта война вряд ли представляет экзистенциальную угрозу для экономики Китая. Даже если конфликт продолжится, пока он длится менее четырех месяцев, Китай хорошо подготовлен, чтобы пережить шок от роста цен на нефть, смягченный огромными запасами нефти, накопленными в anticipation таких непредвиденных обстоятельств.
Даже если США удастся свергнуть иранское правительство, позиция Китая как крупнейшего в мире импортера нефти и газа означает, что любое новое проамериканское правительство будет стремиться поддерживать дружественные отношения с Пекином. В конце концов, любое иранское правительство останется в сильной зависимости от доходов от нефти и газа.
В этом смысле Иран станет похожим на многие другие страны, экономически зависимые от Китая и в военном отношении зависящие от США. Некоторые китайские ученые даже предполагают, что отмена санкций США может парадоксальным образом привести к увеличению китайских инвестиций в Иран, поскольку инвесторы больше не будут бояться экстерриториальной юрисдикции США.
Однако, если Китай останется бездействующим, пока это происходит, это не только подорвет его статус великой державы, но и обнажит неудобную истину. Хотя Пекин может публично осуждать идею о том, что «сила делает право», его решение оставить партнера на произвол судьбы, когда на карту поставлены его собственные основные интересы, предполагает нечто более устойчивое: сила все еще определяет пределы принципов.