Praga shahrida shanba kuni Chexiya poytaxti so‘nggi yillardagi eng yirik namoyishlaridan biriga guvoh bo‘lishi mumkin. “Demokratiya uchun bir million lahza” nodavlat tashkiloti tomonidan tashkil etilgan namoyishning tashkilotchilari, Bosh vazir Andrej Babish hukmronligi ostida demokratik qadriyatlarning pasayishi haqida ogohlantirmoqda. Namoyish 1989-yilda kommunistik rejimga qarshi bo‘lgan eng katta namoyish o‘tkazilgan Letna maydonida bo‘lib o‘tadi.
Namoyishchilar, jamoatchilik ommaviy axborot vositalari, davlat institutlari va tashqi siyosat bilan bog‘liq tashvishlar bilan bir qatorda, fuqarolik jamiyatiga Rossiya uslubidagi cheklovlarga o‘xshash qonun loyihasiga qarshi chiqmoqda. “Demokratiya uchun bir million lahza” tashkiloti matbuot bayonotida: “Chexiya Respublikasida demokratiyaning eroziyasi biz o‘ylagandan tezroq rivojlanmoqda. Oligarxlar va ekstremistlar mamlakatimiz kelajagini tahdid qilayotganda jim qolmaymiz”, deb e’lon qildi.
Muhokama qilinayotgan qonun loyihasi, tashqi agentlar to‘g‘risidagi qonun deb ataladi va u tashqi aloqalar yoki moliyalashtirishga ega bo‘lgan tashkilotlar va shaxslarni ro‘yxatdan o‘tkazishni talab qiladi. Qoidabuzarlik uchun jarimalar 15 million kronaga (612 ming yevro) yoki yillik daromadning 10 foizigacha bo‘lishi mumkin. Tanqidchilar, bu qonun inson huquqlari va himoya ishlari bilan shug‘ullanadigan nodavlat tashkilotlarga qaratilganligini va Putin rejimi tomonidan Rossiyada fuqarolik jamiyatini zaiflashtirish uchun qo‘llanilgan qonunchilikka o‘xshashligini ta’kidlamoqda.
Qonun loyihasini ishlab chiqishda ishtirok etayotganlardan biri Babishning “erkin nutq” maslahatchisi Natalya Vaxatova bo‘lib, u chex ommaviy axborot vositalari tomonidan prorossiyalik faol sifatida tavsiflanadi. Bosh vazir Babish o‘tgan hafta qonunchilarga: “Buning Rossiya bilan hech qanday aloqasi yo‘q. Biz ijtimoiy tizimda yordam beradigan nodavlat tashkilotlarni qabul qilamiz. Ammo siyosiy nodavlat tashkilotlarining siyosiy kurashga aralashishi mumkin emas”, dedi.
Namoyish tashkilotchilari, 2019-yilda Babishning oldingi hukumatiga qarshi bo‘lgan namoyishda deyarli 300 ming kishi ishtirok etganini eslatib, shanba kuni ham shunga o‘xshash ishtirokni kutayotganini aytdi. Markaziy Yevropada illiberalizm va avtoritarizmning tarqalishidan himoya qilish uchun chexlarni, shu jumladan nodavlat tashkilotlarni himoya qilishga chaqirdi. Muholifat vakillari, qonun loyihasining juda keng doiradagi bo‘lishi mumkinligini va nazariy jihatdan asalarichilarni yoki Facebook’da post joylashtirgan har qanday shaxsni jinoyatchi deb e’lon qilishi mumkinligini da’vo qilmoqda.

Прага готовится к тому, что в субботу в чешской столице может состояться одна из крупнейших демонстраций последних лет. Организаторы митинга, неправительственная организация «Миллион моментов для демократии», предупреждают о демократическом откате при правительстве премьер-министра Андрея Бабиша. Акция пройдет на Летенской равнине, где в ноябре 1989 года состоялась крупнейшая демонстрация против коммунистического режима.
Помимо опасений по поводу государственных СМИ, институтов и внешней политики, активисты выступают против законопроекта, который, по их словам, напоминает российские ограничения для гражданского общества. В пресс-релизе организации говорится: «Эрозия демократии в Чехии продвигается быстрее, чем мы думали. Мы не будем молчать, пока олигархи и экстремисты угрожают будущему нашей страны». Организация надеется на явку, сопоставимую с митингом 2019 года против предыдущего правительства Бабиша, который собрал почти 300 000 человек.
Законопроект, известный как «закон об иностранных агентах», потребует от широкого круга организаций и лиц, имеющих иностранные связи или финансирование, регистрироваться в качестве таковых. Несоблюдение повлечет штрафы до 15 миллионов крон (612 000 евро) или до 10% годового дохода. Критики заявляют, что закон направлен именно на НПО, занимающиеся правами человека и правозащитной деятельностью, и mirrors законодательство, используемое путинским режимом для подавления гражданского общества в России. Они также отмечают, что закон игнорирует иностранные медиа, что, по их мнению, позволит российской пропаганде беспрепятственно распространяться в Чехии.
Одним из разработчиков законопроекта является советник Бабиша по «свободе слова» Наталья Вахатова, которую чешские СМИ описывают как пророссийскую активистку. Премьер-министр Бабиш на прошлой неделе заявил депутатам: «Это не имеет ничего общего с Россией. Мы приветствуем НПО, которые помогают в социальной системе. Но нельзя, чтобы политические НПО вмешивались в политическую борьбу». Оппозиция, однако, утверждает, что законопроект настолько широк, что теоретически может криминализировать пчеловодов или любого, кто публикует посты в Facebook.
НПО из других стран Центральной Европы видят в чешском законопроекте отголоски законодательства, принятого популистскими правительствами в регионе. Андраш Ледерер, глава отдела адвокации Венгерского хельсинкского комитета, заявил: «Маркировка организаций гражданского общества — один из самых известных инструментов нелиберальных и авторитарных режимов. Цель — подорвать доверие и изобразить НПО как подозрительные структуры, действующие не в интересах граждан, а в интересах иностранных держав». В Словакии аналогичный закон, введенный правительством Роберта Фицо, был отменен Конституционным судом в декабре прошлого года.