Eron davlat televideniyesi xabar berishicha, Eron Inqilobiy gvardiyasining matbuot kotibi Ali Muhammad Nayni AQSh va Isroilning birgalikdagi zarbalarida halok bo‘lgan. Gvardiyaning Sepah News veb-saytida e’lon qilingan bayonotda Nayni “suhbatdoshlar tomonidan ertalab sodir etilgan jinoyatchi, qo‘rqoq terrorchilik hujumida shahid bo‘ldi” deb ta’kidlangan. Bu mojarodagi yana bir yuqori martabali shaxsning yo‘qolishi hisoblanadi, garchi Isroil yoki AQSh tomonidan darhol tasdiqlanmagan bo‘lsa ham.
AQSh prezidenti Donald Trump Yaponiya bosh vaziri Sanae Takaychi bilan uchrashuvida AQShning Eronga qarshi zarbalarini Yaponiyaning 1941-yilda Pearl Harborga qilgan hujumi bilan solishtirgani uchun tanqidlarga uchradi. Trump “Sizlar hayratda qoldirishga ishonasiz, menimcha, bizdan ham ko‘proq” deb aytdi. Takaychi bu mulohazalar paytida noqulay holatda ekanligi ko‘rinsa-da, Tokiodagi munosabatlar aralash bo‘lib, ba’zilar buni hazil deb hisoblashdi, boshqalari esa tarixiy kontekstni hisobga olib, bezovta bo‘lishdi.
Fors yangi yili – Navro‘z shimoliy yarimsharda bahorning boshlanishi bilan juma kuni tushdan keyin boshlanadi, ammo urush va mojaro bayramni soya ostida qoldirmoqda. An’anaviy ravishda, odamlar “S” harfi bilan boshlanadigan etti ramziy narsalar bilan stolni bezashadi, ammo shaharlar qorong‘ulikka cho‘kadi, do‘konlar yopiladi va metropollarning chiroqlari o‘chiriladi, uzoqda bo‘g‘iq portlashlar eshitiladi va qiruvchi samolyotlar g‘uvillaydi.
Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) va Quvayt ertalab Eron raketa hujumlarini, ikkala mamlakatda havo mudofaasi harakatlarini xabar qildi. Saudiya Arabistoni mudofaa vazirligi mamlakat sharqida dronni ushlab qolganini, Bahrayn ichki ishlar vazirligi esa havo hujumi signalini ishga tushirganini ma’lum qildi. Livanda prezident Jozef Aun “to‘liq o‘t ochishni to‘xtatish”, Hizbullohni “qurolsizlantirish” va Isroil bilan “to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar” uchun chaqiriqlarni takrorladi.
Isroil harbiylari juma ertalab Tehron bo‘ylab noma’lum “infratuzilma” ni nishonga olgan zarbalarini davom ettirishini aytdi, Eronliklar esa Navro‘zni nishonlashga tayyorgarlik ko‘rishdi. Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu “Eron hech qachon bo‘lmagandek zaif” va uch haftalik urushdan keyin ballistik raketalar ishlab chiqara olmasligi yoki uran boyitishni amalga oshira olmasligini aytdi. Netanyaxu hujumlar “zarur bo‘lgancha” davom etishini va’da qildi, ammo AQSh prezidenti Donald Trumpning iltimosiga binoan Janubiy Pars gaz koniga qarshi qo‘shimcha zarbalarni to‘xtatishga rozi bo‘ldi.

Иранское государственное телевидение сообщило, что пресс-секретарь Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Али Мохаммад Наини был убит в совместных ударах США и Израиля. В заявлении на сайте Sepah News гвардии говорится, что Наини «пал мучеником в преступной трусливой террористической атаке американско-сионистской стороны на рассвете». Это ещё одна высокопоставленная жертва в конфликте, хотя немедленного подтверждения от Израиля или США не последовало.
Президент США Дональд Трамп подвергся критике после того, как сравнил удары США по Ирану с атакой Японии на Перл-Харбор в 1941 году во время встречи с премьер-министром Японии Санаэ Такаити. Трамп заявил: «Вы верите в неожиданность, я думаю, гораздо больше, чем мы». Такаити казалась явно неловкой во время этого обмена, ёрзая на стуле, когда Трамп упомянул атаку, втянувшую США во Вторую мировую войну. Реакция в Токио была неоднозначной: некоторые восприняли это как шутку, другие выразили беспокойство из-за исторического контекста.
Иранский Новый год – Навруз – начинается в пятницу днём с началом весны в северном полушарии, но праздник остаётся омрачённым войной и конфликтом. Традиционно люди украшают стол семью символическими предметами, начинающимися на букву «С» на персидском, но города погрузятся во мрак, магазины закроются, а огни мегаполисов погаснут, в то время как вдалеке будут слышны приглушённые взрывы и рёв истребителей над головой.
Объединённые Арабские Эмираты (ОАЭ) и Кувейт сообщили об иранских ракетных атаках рано утром в пятницу, при этом в обеих странах были задействованы средства ПВО. Министерство обороны Саудовской Аравии заявило, что перехватило дрон на востоке страны, а министерство внутренних дел Бахрейна сообщило о включении сирен воздушной тревоги. В Ливане президент Жозеф Аун повторил призывы к «полному прекращению огня» между «Хезболлой» и Израилем, «разоружению» поддерживаемой Ираном исламистской группировки и «прямым переговорам» с Израилем.
Израильские военные заявили рано утром в пятницу, что продолжают наносить удары по неопределённой «инфраструктуре» в столице Ирана Тегеране, в то время как иранцы готовятся отметить Навруз. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что «Иран слабее, чем когда-либо» и не способен производить баллистические ракеты или обогащать уран после трёх недель войны. Нетаньяху пообещал, что атаки на Иран будут продолжаться «столько, сколько необходимо», но согласился воздержаться от дальнейших ударов по ключевому газовому месторождению Южный Парс по просьбе президента США Дональда Трампа.