Harish Pokistonga “inson hayotining muqaddasligini himoya qilishdan oldin terrorizmni to‘xtatish” kerakligini ta'kidladi va Hindistonning “sabr-toqati” Pokistonning yo‘lini o‘zgartirmaganini qo‘shimcha qildi. Pokiston vakili Aleena Majeed esa Hindistonning harakatini “suvni siyosiy maqsadlar uchun qurol sifatida ishlatish” deb baholadi va bu qarorning millionlab odamlarning hayotiga tahdid solishini aytdi.
Shartnoma to‘xtatilishi 2025-yilda Hindiston nazoratidagi Kashmirda sodir bo‘lgan hujumdan keyin e'lon qilingan bo‘lib, unda 26 tinch fuqaro halok bo‘lgan edi. Hindiston bu hujumni Pokiston qo‘llab-quvvatlagan deb da'vo qiladi, Pokiston esa buni rad etadi.
Shu bilan birga, Hindistonda uy va korxonalar uchun muhim bo‘lgan suyuq neft gazi (LPG) tangisligi kuchaymoqda. Tashqi ishlar vazirligi vakili Randhir Jaiswal Hindiston barcha mumkin bo‘lgan manbalardan, jumladan Rossiyadan LPG import qilishga harakat qilayotganini aytdi.
Tangislikning kuchayishi Yaqin Sharqdagi vaziyat bilan bog‘liq. Ertalab Eron raketalari Qatarning Ras Laffan gaz koniga hujum qilib, uni shikastladi. Bu kon dunyoga LPG yetkazib berishda muhim rol o‘ynaydi. Hindiston LPG importining 90 foizi Fors ko‘rfazi orqali, uchdan bir qismi esa Qatardan keladi.
Hindiston fond bozori juma kuni o‘sishni boshladi, ammo bu o‘sish chorshanba kuni bo‘lgan katta tushishdan keyin sodir bo‘ldi. Chorshanba kuni indekslar 3,3% dan ortiq tushib, investorlar 12 lakh krore rupiyaga yaqin zarar ko‘rishdi. Bu tushish neft narxlarining keskin o‘sishi (Brent nefti 118 dollardan oshdi) bilan bog‘liq edi.
Dehli va boshqa shaharlardagi kichik korxonalar LPG tangisligi tufayli vaqtincha yopilmoqda. Restoran egasi “Rasmiy platformalar LPG bermayapti, qora bozor esa uni uch baravar narxda sotmoqda” deb shikoyat qildi. Uy xo‘jaliklari ham gazni tejashga majbur.
Hindiston hukumati fuqarolarni muqobil yoqilg‘i (masalan, quvurli tabiiy gaz) ishlatishga undamoqda va import manbalarini kengaytirishga harakat qilmoqda. Biroq, Yaqin Sharqdagi mojarolar davom etsa, vaziyat yanada og‘irlashishi mumkin.

Индия объявила в ООН о приостановке действия 65-летнего Договора о водах Инда с Пакистаном. Постоянный представитель Индии в ООН Парватханени Хариш заявил, что договор останется в «отложенном состоянии» до тех пор, пока Пакистан «безоговорочно не откажется от терроризма как инструмента государственной политики».
Хариш подчеркнул, что Пакистан должен «соблюдать святость человеческой жизни, прежде чем говорить о соблюдении святости договоров». Он добавил, что «терпение» Индии не изменило «путь Пакистана». Представитель Пакистана Алина Маджид назвала действия Индии «использованием воды в качестве оружия для узких политических выгод», ставящим под угрозу жизнь миллионов людей.
Решение о приостановке договора было объявлено после нападения 2025 года в управляемом Индией Кашмире, где погибли 26 мирных жителей. Индия обвинила Пакистан в поддержке нападения, что Исламабад отрицает. Инд — самая длинная река в Южной Азии, протекающая через Тибет, разделённый Кашмир и Пакистан.
Одновременно в Индии усиливается дефицит сжиженного нефтяного газа (СУГ), используемого в быту и бизнесе. Официальный представитель МИД Рандхир Джайсвал заявил, что Индия пытается импортировать СУГ из всех доступных источников, включая Россию.
Ухудшение ситуации связано с эскалацией на Ближнем Востоке. Утром в четверг иранские ракеты повредили газовое месторождение Рас-Лаффан в Катаре, ключевого экспортёра СУГ. Индия, второй по величине импортёр СУГ в мире, зависит от Катара и других ближневосточных стран: 90% её импорта проходит через Ормузский пролив, треть поступает из Катара.
Индийский фондовый рынок в пятницу показал рост после обвала в среду, когда индексы упали более чем на 3,3%, а инвесторы потеряли около 12 лакх крор рупий. Обвал был вызван резким ростом цен на нефть (Brent превысил 118 долларов) из-за конфликта между США, Израилем и Ираном.
Малые предприятия по всей Индии, включая Дели, временно закрываются из-за нехватки СУГ. Владелец закусочной жаловался: «Официальные платформы не дают газ, а чёрный рынок продаёт его втридорога». Домохозяйства также экономят газ, готовя только простые блюда.
Правительство Индии поощряет использование альтернативных видов топлива, таких как трубопроводный природный газ, и ищет новые источники импорта. Однако, если конфликт на Ближнем Востоке продолжится, дефицит может усугубиться, что создаст дополнительные экономические трудности для страны.