Sloveniyada yakshanba kuni bo‘lib o‘tadigan parlament saylovi markaz-chap hukumat (GS) va o‘ng qanot Sloveniya Demokratik Partiyasi (SDS) o‘rtasida qattiq raqobatga aylanmoqda. Biroq, kichik partiyalar hukumatni shakllantirishda hal qiluvchi rol o‘ynashi kutilmoqda.
SDS kampaniyasi anʼanaviy sloven musiqasi va akkordeonni ramz qilib olgan, bu partiyaning mustaqillikdan keyingi davrga qaytish istagini ifodalaydi. Partiyaning tashqi siyosat maslahatchisi Tone Kajzer: "Bu odamlarga biz avvalo slovenlar, keyin yevropaliklar va keyin dunyo aholisi ekanligimizni anglash haqida. Chunki ildizsiz daraxt tezda qulab tushadi", deb taʼkidladi.
Hukumatdagi GS partiyasi esa "Oldinga" shiorini qo‘llab, kelajakka qaratilgan istiqbolni taklif qilmoqda. Partiya bosh kotibi Matej Grah: "Bu saylov Sloveniya uchun ikki xil ko‘rinish haqida. Yoki biz kelajak uchun gaplashamiz va ishlaymiz, yoki tarixga qaytamiz", dedi. Saylov asosan amaldagi bosh vazir Robert Golob va sobiq bosh vazir Janez Jansa o‘rtasidagi kurashga aylanmoqda.
Saylov oldidan chiqarilgan maxfiy yozuvlar markaz-chap rahbarlarning korruptsiya bilan shug‘ullanganligini ko‘rsatadi, bu esa siyosiy mojaroni kuchaytirmoqda. Golob Jansaʼni xorijiy razvedka agentligi bilan ishlashda aybladi, SDS esa korruptsiya haqida gapirdi. Saylovchilar anʼanaviy yondashuv yoki progressiv istiqbol o‘rtasida tanlov qilishlari kerak.

Парламентские выборы в Словении в воскресенье обещают быть напряженной гонкой между правящей левоцентристской партией «Движение за свободу» (GS) и правооппозиционной Словенской демократической партией (SDS). Тем не менее, ключевую роль в формировании правительства, вероятно, сыграют более мелкие партии.
Кампания SDS сознательно использует ностальгические мотивы, сделав аккордеон и традиционную словенскую музыку своим символом. Бывший дипломат и представитель SDS по внешней политике Тоне Кайзер заявил: «Речь идет о том, чтобы люди осознали: мы прежде всего словенцы, затем европейцы, а уже потом жители планеты — возвращение к корням. Потому что дерево без корней скоро упадет». Это отражает стремление партии к идеализированному прошлому после обретения независимости в 1991 году.
Правящая партия GS, напротив, фокусируется на лозунге «Вперед», подчеркивая будущее развитие. Генеральный секретарь партии Матей Грах отметил: «Эти выборы — о двух разных видениях Словении. Либо мы говорим и работаем на будущее, либо поворачиваемся к истории». Основная борьба сводится к противостоянию между действующим премьер-министром Робертом Голобом и бывшим премьер-министром Янезом Яншей.
Предвыборный период омрачен скандалом из-за тайных записей, указывающих на коррупцию среди левоцентристских политиков. Голоб обвинил Яншу в сотрудничестве с израильским разведывательным агентством, SDS же утверждает о «системной коррупции» в стране. Избирателям предстоит решить, предпочитают ли они консервативные подходы SDS или прогрессивные обещания GS.