Shveytsariya hukumati AQShga harbiy qurol eksporti uchun yangi litsenziyalar berilmasligini e'lon qildi. Bu qaror mamlakatning an'anaviy betaraflik tamoyiliga asoslanib, Eron bilan davom etayotgan xalqaro qurolli mojaroga ishtirok etayotgan davlatlarga qurol sotishni taqiqlaydi. Hukumat bayonotida, "Eron bilan xalqaro qurolli mojaroga aralashgan davlatlarga urush materiallarini eksport qilish mojaro davomida ruxsat etilmaydi" deb ta'kidlangan.
Qaror AQSh-Isroilning Eron bilan urushi uch haftaga yaqinlashgan bir paytda kelib tushdi, bu butun Yaqin Sharqda gumanitar inqirozni chuqurlashtirmoqda va global energiya narxlarini oshirmoqda. Shveytsariya, shuningdek, Eron urushi bilan bevosita bog'liq AQSh harbiy parvozlari uchun o'z havo makonini yopish to'g'risida qaror qabul qilgan, bu hafta oxirida ikkita AQSh parvoz so'rovini rad etgan, ammo uchta boshqasiga ruxsat bergan.
1996-yilda tasdiqlangan Shveytsariya federal qonuni urush materiallari va tegishli texnologiyalarni import, eksport va tranzit qilish uchun inson huquqlari va betaraflik tamoyillariga asoslangan eksport litsenziyalarini talab qiladi. Hukumat ta'kidlashicha, 28-fevralda boshlangan Eron urushidan beri AQShga yangi eksport litsenziyalari berilmagan. Mavjud AQSh litsenziyalari endi betaraflik qonuni bo'yicha choralar ko'rish zarurligini baholash uchun ekspertlar guruhi tomonidan muntazam ko'rib chiqiladi.
Shveytsariya hukumati, shuningdek, Isroilga bir necha yildan beri urush materiallarini eksport qilish uchun yakuniy litsenziyalar berilmaganligini va Eron uchun ham shunday qo'llanilishini ta'kidladi. Hukumat ma'lumotlariga ko'ra, AQSh o'tgan yili Shveytsariya qurollarining ikkinchi yirik importchisi bo'lgan, sotuvlar 119 million dollarni (94,2 million frank) tashkil etgan. Shveytsariya ilgari ittifoqchi davlatlarga 2022-yilda boshlangan Rossiya bosqiniga qarshi kurashayotgan Ukraynaga Shveytsariya ishlab chiqarilgan uskunalarni yuborishni bloklagan edi.
2003-yilda AQSh boshchiligidagi Iroq bosqinidan keyin Shveytsariya urushga aralashgan davlatlarga Shveytsariya havo makonidan parvoz qilish va qurol eksportini taqiqlagan, ammo keyinchalik ularni bekor qilgan. Hozirgi qaror betaraflik siyosatini qat'iy qo'llashni aks ettiradi, bu esa global qurol savdosiga ta'sir ko'rsatishi mumkin.

Правительство Швейцарии объявило, что не будет выдавать новые лицензии на экспорт вооружений в США. Это решение основано на давнем принципе нейтралитета страны, который запрещает продажу оружия государствам, участвующим в международном вооруженном конфликте с Ираном. В заявлении правительства подчеркивается, что "экспорт военных материалов в страны, вовлеченные в международный вооруженный конфликт с Ираном, не может быть разрешен на время конфликта".
Объявление последовало на фоне приближающейся к трехнедельной отметке войны США и Израиля против Ирана, что усугубляет гуманитарный кризис на Ближнем Востоке и вызывает рост мировых цен на энергоносители. Швейцария также ранее приняла решение закрыть свое воздушное пространство для военных полетов США, непосредственно связанных с войной в Иране, отклонив на прошлых выходных два запроса на пролет, но разрешив три других, ссылаясь на закон о нейтралитете.
Федеральный акт Швейцарии, утвержденный в 1996 году, предусматривает, что импорт, экспорт и транзит военных материалов и связанных технологий требуют экспортных лицензий, основанных на принципах прав человека и нейтралитета. Правительство отметило, что с начала войны в Иране 28 февраля новые экспортные лицензии в США не выдавались. Существующие лицензии США теперь будут регулярно пересматриваться группой экспертов для оценки необходимости мер в соответствии с законом о нейтралитете.
Правительство также указало, что в течение нескольких лет не выдавались окончательные лицензии на экспорт военных материалов в Израиль, и то же самое относится к Ирану. По данным правительства, США были вторым по величине импортером швейцарского оружия в прошлом году с продажами на сумму 119 миллионов долларов (94,2 миллиона франков). Швейцария ранее блокировала поставки союзными странами швейцарского оборудования в Украину, которая борется с российским вторжением, начавшимся в 2022 году.
После вторжения в Ирак под руководством США в 2003 году Швейцария ввела запреты на полеты над своим воздушным пространством и экспорт оружия в страны, участвующие в войне, но позже отменила их. Текущее решение отражает строгое применение политики нейтралитета, что может повлиять на глобальную торговлю оружием.