Vashington, DC – AQSh prezidenti Donald Tramp ma’muriyati Eron bilan urushda bir-biriga zid bo‘lgan bir qator yakuniy maqsadlarni taklif qildi: mamlakatning mintaqaviy harbiy qudratini yo‘q qilish, rahbariyatni yo‘q qilish, ichki nizolarni keltirib chiqarish va yadro dasturini bartaraf etish. Biroq, uch haftalik janglarda harbiy nishonlar AQSh va Isroilning ushbu maqsadlarni qanday ustuvor qilayotganini, shuningdek, Vashingtonning yakuniy o‘yini va Isroil bilan farqlanuvchi ambitsiyalari haqida qo‘shimcha savollar tug‘dirayotganini ko‘rsatmoqda.
Jon Alterman (Strategik va xalqaro tadqiqotlar markazi) kabi tahlilchilarning fikricha, Trampning keng qamrovli maqsadlari unga hujumni istalgan vaqtda to‘xtatish imkonini beradi, lekin u Erondan keladigan javobni nazorat qila olmaydi. Urushning uch bosqichi mavjud: dastlabki “zarba va dahshat” kampaniyasi rahbariyatni yo‘q qilishga qaratilgan; ikkinchi bosqich ichki xavfsizlik tizimini zaiflashtirish va tartibsizliklarni rag‘batlantirish; uchinchi bosqich esa hukumatning asosiy xizmatlarni ta’minlash qobiliyatini buzishga qaratilgan, bu esa Isroilning Eron tizimini tubdan o‘zgartirish istagi bilan bog‘liq.
Urush statistikasi shuni ko‘rsatadiki, AQSh va Isroil 1434 ta zarba amalga oshirgan, Eron esa 835 ta javob zarbasi bergan. Hujumlarning taxminan 30 foizi aholi ustidan nazoratni o‘rnatish uchun ishlatiladigan “giperlokal harbiy va xavfsizlik infratuzilmasi”ga qaratilgan, yadro ob’ektlari esa eng kam zararlangan nishonlardan bo‘lgan. AQSh ma’muriyati “katta natijalar”ni da’vo qilsa-da, tahlilchilar Eronning “mozaika” doktrinasi tufayli uzoq muddatli urushda zarar yetkazish qobiliyatini saqlab qolishini ta’kidlaydilar.
So‘nggi voqealar, xususan Isroilning Janubiy Pars gaz koniga hujumi va Trampning bunga qarshi chiqishi, ikkala ittifoqchining maqsadlari o‘rtasidagi farqlarni ochib berdi. Isroil Eron tizimini tubdan o‘zgartirishni istasa, AQSh asosan harbiy qudratni yo‘q qilishga qaratilgan. Xurmuz bo‘g‘ozini nazorat qilish masalasi esa urushdan chiqish uchun eng katta to‘siq bo‘lib qolmoqda, chunki Eron uni samarali yopib qo‘ygan.
Mutaxassislarning fikricha, Eronning yadro qudratini to‘liq yo‘q qilish uchun havo hujumlari yetarli emas, bu esa yerga qo‘shin joylashtirishni talab qilishi mumkin. Urush “inkrementalizm” bosqichiga o‘tgan bo‘lib, bu esa harbiy ob’ektlarga qarshi eskalatsiyani va fuqarolik infratuzilmasiga hujumlarni kuchaytirishi mumkin. Natijada, uzoq muddatli urush va geosiyosiy beqarorlik xavfi ortib bormoqda.

Вашингтон, округ Колумбия – Администрация президента США Дональда Трампа предложила карусель противоречивых конечных целей в войне с Ираном: уничтожение его региональной военной мощи, обезглавливание руководства, разжигание внутренних раздоров и ликвидацию ядерной программы. Однако за риторикой военные цели за три недели боевых действий рисуют картину того, как США и Израиль расставляют приоритеты, одновременно поднимая вопросы о конечной цели Вашингтона и потенциально расходящихся амбициях с Израилем.
Аналитики, такие как Джон Альтерман (Центр стратегических и международных исследований), отмечают, что широкий спектр целей Трампа дает ему возможность остановить наступление в любой момент, но он не сможет контролировать ответные действия Ирана. Война прошла три фазы: начальная кампания «шока и трепета» по устранению руководства; вторая фаза – подрыв внутренней безопасности для провокации беспорядков; третья фаза – нарушение способности правительства предоставлять базовые услуги, что отражает желание Израиля радикально изменить иранскую систему.
Статистика войны показывает, что США и Израиль провели 1434 удара, Иран ответил 835 ударами. Около 30% атак сосредоточены на «гиперлокальной военной и охранной инфраструктуре», используемой для контроля над населением, тогда как ядерные объекты оказались среди наименее пораженных целей. Хотя администрация Трампа заявляет о «масштабных результатах», аналитики подчеркивают, что иранская «мозаичная» доктрина позволяет сохранять способность наносить ущерб в затяжной войне.
Недавние события, включая израильский удар по газовому месторождению Южный Парс и осуждение Трампа, выявили расхождения в целях союзников. Израиль стремится к глубокой трансформации иранской системы, в то время как США сосредоточены на военном разгроме. Контроль над Ормузским проливом остается ключевым препятствием для выхода из конфликта, поскольку Иран эффективно заблокировал его.
Эксперты сходятся во мнении, что полное уничтожение ядерного потенциала Ирана невозможно без наземной операции, что указывает на ограниченность воздушной стратегии. Война вступила в фазу «инкрементализма», чреватую дальнейшей эскалацией против военных активов и гражданской инфраструктуры. В итоге конфликт грозит перерасти в длительную войну на истощение с рисками для региональной стабильности.