Niger harbiy hukumati Yevropa Parlamentining sobiq Prezident Mohamed Bazoumni ozod qilishni talab qiluvchi rezolyutsiyasini keskin rad etdi. Hukumat Yevropa Ittifoqiga mamlakatning ichki ishlariga aralashmaslikka chaqirdi va YI elchisini chaqirib, norozilik bildirdi. Rezolyutsiya 2-aprel kuni, Bazoumning konstitutsiyaviy vakolat muddati tugashi kerak bo'lgan kunda, uning va rafiqasining "darhol va shartsiz ozod qilinishi"ni talab qilgan edi.
Niameydagi hukumatning javobi keskin bo'lib, YI ni Nigerning ichki ishlariga aralashishda aybladi. Hafta boshida yuzlab odamlar hukumatni qo'llab-quvvatlash uchun namoyish o'tkazdi. Namoyishchilardan biri: "Nigerning siyosiy ishlari nigerliklar tomonidan tartibga solinishi kerak. Nima qilish va qachon qilish bizning qarorimiz", dedi. Boshqa ishtirokchi esa Yevropa ittifoqining "sobiq mustamlakachi xo'jayinlar"ning resurslarga qayta nazorat o'rnatish istagini tanqid qildi.
Mohamed Bazoum 2021-yil 2-aprelda Niger mustaqillikka erishgandan keyin birinchi tinch va demokratik hokimiyat almashinuvida qasamyod qilgan edi. Biroq, 2023-yil iyul oyida harbiy to'ntarish uning prezidentligini to'xtatdi. Hozirgi harbiy hukumat Bazoum va uning rafiqasini prezident saroyida ushlab turmoqda va Fransiya va Yevropa bilan yaqin hamkorlikdan uzoqlashib, Rossiya va boshqa ittifoqchilar, shuningdek, yangi tashkil etilgan Sahel Davlatlari Ittifoqi (AES) bilan hamkorlik qilish yo'lini tanladi.
Yevropa Parlamenti rezolyutsiyasi fransuz deputati Kristof Goman tomonidan boshlangan. Goman Bazoumga qarshi hech qanday xiyonat ishi yo'qligini va uning hibsga olinishidan keyin Nigerdagi xavfsizlik vaziyati yomonlashayotganini ta'kidladi. Biroq, Niger hukumatining tarafdorlari bu harakatni Fransiyaning "neokolonialistik" manfaatlari bilan bog'laydi. Fransiya kompaniyasi Orano uchun uran koni litsenziyasi bekor qilinganligini eslatib o'tishadi.
Mintaqaviy huquq himoyachilari ham Bazoumning hibsda qolishidan xavotirda. Senegal poytaxti Dakardagi AfrikaJom Center tashkilotining asoschisi Alioune Tine Bazoumni "demokratik, gumanist prezident" deb atadi. Niger jurnalisti Mamane Kaka Touda esa, agar unga qarshi ayblovlar bo'lsa, sud jarayoni o'tkazilishi kerakligini ta'kidladi. Harbiy hukumat konstitutsiyaviy tartibni tiklash uchun o'ziga uch yil muddat belgilagan edi.

Военное правительство Нигера резко отвергло резолюцию Европейского парламента, требующую освобождения бывшего президента Мохамеда Базума. Власти призвали Европейский союз прекратить вмешательство во внутренние дела страны и вызвали посла ЕС для выражения протеста. Резолюция, принятая накануне, требовала «немедленного и безоговорочного освобождения» Базума и его супруги к 2 апреля — дате, когда должен был истечь его конституционный мандат.
Реакция правительства в Ниамее была жёсткой: ЕС обвинили во вмешательстве во внутренние дела Нигера. В начале недели сотни людей вышли на демонстрацию в поддержку властей. Одна из участниц заявила: «Политические дела Нигера должны регулироваться нигерцами. Это наше решение — что делать и когда». Другой демонстрант был более критичен: «Мы знаем амбиции наших бывших колониальных хозяев. Их интересует не демократия, а как вернуть контроль над нашими природными ресурсами».
Мохамед Базум вошёл в историю, приняв присягу 2 апреля 2021 года в ходе мирной и демократической передачи власти — первой со времён независимости Нигера. Однако в июле 2023 года военный переворот прервал его президентство. Нынешние военные власти удерживают Базума и его жену в президентском дворце и взяли курс на отход от тесного сотрудничества с Францией и Европой, которое они рассматривают как неоколониализм, в сторону самоопределения и партнёрства с Россией и другими союзниками, в тесной связке с новообразованным Альянсом государств Сахеля (АГС).
Резолюция Европарламента была инициирована французским депутатом Кристофом Гоманом. Гоман заявил, что против Базума нет дела о государственной измене, и подчеркнул, что с момента его заключения ситуация с безопасностью в Нигере ухудшается, а торговля оружием, трафик людей и терроризм растут. Однако сторонники нигерских властей связывают эту инициативу с «неоколониальными» интересами Франции, отмечая, что лицензия французской компании Orano на добычу урана была отозвана.
Критика звучит не только из Европы. Правозащитники региона также выражают озабоченность. Алиун Тине, юрист и основатель аналитического центра AfrikaJom Center в Дакаре, назвал Базума «демократическим, гуманистическим президентом». Нигерский журналист Мамане Кака Туда заявил, что если против Базума есть обвинения, то должно быть проведено судебное разбирательство, а не содержание в изоляции. Военные власти ранее обещали вернуться к конституционному порядку в течение трёх лет.