AQSh harbiy kuchlari Tinch okeanining sharqiy qismida yana bir narkotik savdosi bilan shug‘ullanayotgani da‘vo qilingan kemani hujumga uchratganini e‘lon qildi. Hujum ertalab sodir bo‘lgan, ammo dastlab uch kishining omon qolgani aytilgan bo‘lsa, keyinroq Qirg‘oq qo‘riqlash xizmati ikki kishining jasadlari topilganini, faqat bittasining tirik qolganini ma‘lum qildi.
AQShning Janubiy Qo‘mondonligi ijtimoiy tarmoqdagi postida hujum haqida ma‘lumot berdi, lekin hech qanday aniq dalillar keltirmadi. Postda aytilishicha, "razvedka ma‘lumotlari past profilli kema narkotik savdosi yo‘llari bo‘ylab harakatlanayotgani va narkotik savdosi operatsiyalarida ishtirok etayotgani tasdiqlangan". Qo‘shimcha qilib, hujumdan keyin Qirg‘oq qo‘riqlash xizmati qidiruv-qutqaruv tizimini faollashtirgan.
Hujumga oid qora-oq video kichik qayiqning portlashi va olovga o‘ralganini ko‘rsatadi. Reuters axborot agentligining xabar berishicha, omon qolgan shaxs va halok bo‘lganlarning qoldiqlari Kosta-Rika Qirg‘oq qo‘riqlash xizmatiga topshirilgan. Bu hujum Lotin Amerikasi qirg‘oqlari yaqinidagi da‘vo qilinayotgan narkotik savdosi kemalariga qarshi o‘tkazilayotgan halok kampaniyaning so‘nggi bosqichi hisoblanadi.
"Janubiy Nayza" operatsiyasi deb nomlangan ushbu kampaniya hukumat e‘lonlariga ko‘ra, 46 ta alohida hodisada kamida 159 kishining o‘limiga sabab bo‘lgan. Hujumlar 2025-yil 2-sentyabrda boshlangan va AQSh hukumatining omon qolganlar haqida e‘lon qilishi kamdan-kam holat. Bundan tashqari, xalqaro huquqshunoslar bu hujumlarni suddan tashqari o‘ldirishlar kampaniyasi deb tanqid qilmoqda va ishtirokchilarga qarshi jinoiy javobgarlik tortilishi mumkinligini ogohlantirmoqda.
Kolumbiya va Trinidad va Tobago kabi mamlakatlardagi ba‘zi oilalar jabrlanganlarning baliqchilar yoki norasmiy ishchilar ekanligini, Karib dengizi bo‘ylab ish izlab harakatlanayotganini da‘vo qilmoqda. AQSh hukumatining Donald Tramp ma‘muriyati hujumlarni narkotik savdosini oldini olish maqsadida amalga oshirilayotganini ta‘kidlasa-da, dalillar yetishmovchiligi va halok bo‘lganlarning shaxsini aniqlamasligi tanqidlarga sabab bo‘lmoqda.

Вооруженные силы США объявили об ударе по еще одному судну, якобы занимающемуся наркоторговлей, в восточной части Тихого океана. Атака произошла накануне, при этом изначально сообщалось о трех выживших, но позже Береговая охрана США заявила, что двое из них были найдены мертвыми, а лишь один человек был спасен живым.
Южное командование США, отвечающее за военную деятельность в Латинской Америке, разместило пост в социальных сетях, в котором утверждается, что удар был нанесен на основе разведданных, подтверждающих, что "судно с низким профилем следовало по известным маршрутам наркоторговли и участвовало в операциях по наркоторговле". Однако конкретные доказательства не были представлены. После удара командование немедленно уведомило Береговую охрану США для активации системы поиска и спасения выживших.
Сопровождающее черно-белое видео показывает, как небольшая лодка подвергается бомбардировке и вспыхивает в огне. По данным информационного агентства Reuters, выживший и останки погибших были переданы береговой охране Коста-Рики. Этот удар является последним в серии смертоносных атак на якобы наркоторговые суда у берегов Латинской Америки.
Кампания, получившая название "Операция Южное Копье", по данным правительственных объявлений, привела к гибели по меньшей мере 159 человек в 46 отдельных инцидентах. Атаки начались 2 сентября 2025 года, и правительство США редко сообщает о выживших. Международные правоведы осудили эти удары как кампанию внесудебных убийств и предупредили, что участники могут столкнуться с судебным преследованием.
Администрация президента Дональда Трампа утверждает, что смертоносные удары направлены на сдерживание наркоторговли, но она столкнулась с жесткой критикой, особенно после инцидента в декабре, когда выяснилось, что первая атака 2 сентября оставила двух выживших, которые позже были убиты повторным ударом. Демократы потребовали обнародовать видео этого инцидента, но администрация Трампа отказалась это сделать, а также не предоставила публичных доказательств для оправдания атак и не идентифицировала погибших. Некоторые семьи в Колумбии и Тринидаде и Тобаго заявляют, что жертвы были рыбаками или неформальными работниками, перемещавшимися по Карибскому морю в поисках работы.