QatarEnergy bosh direktori va Qatar energetika vaziri Saad al-Kaabi Reuters agentligiga bergan intervyusida, Eronning Ras Laffan sanoat shahriga qilgan hujumidan oldin AQSh rasmiylari va energetika kompaniyalari rahbarlarini ogohlantirganini aytdi. U "har doim ogohlantirib, biz bilan sheriklik qilayotgan neft va gaz kompaniyalari rahbarlari bilan, AQSh energetika vaziri Kris Rayt bilan gaplashib, bu oqibatlar bizga zarar yetkazishi mumkinligini aytib turdim" deb izohladi.
Al-Kaabi, AQSh va Isroilning fevral oyi oxirida Eronga qarshi urush boshlaganidan beri, raketa va dron hujumlari tankerlar, neftni qayta ishlash zavodlari va boshqa muhim energetika infratuzilmasini nishonga olganini ta'kidladi. Eronning chorshanba kuni Isroilning Janubiy Pars gaz koniga hujumiga javoban, Quvayt, Birlashgan Arab Amirliklari va Qatardagi ko'rfaz energetika ob'ektlariga bir qator hujumlar amalga oshirildi.
Hujum natijasida, al-Kaabi ta'kidlashicha, LNG yetkazib berishlar Yevropa va Osiyoga besh yilgacha ta'sir ko'rsatishi mumkin, bu Dohaning eksport quvvatining 17 foizini yo'qotganini anglatadi. U "sovutish qutilari yo'qoldi" deb aytdi, bu gazni suyuq holatda tashish uchun tozalaydigan va sovutadigan mexanizmni nazarda tutadi, va "bu asosiy birlik, LNGning sovutish qutisi, butunlay vayron qilindi" deb qo'shdi.
Oq uy matbuot kotibi Teylor Roger Reutersga al-Kaabi izohlariga javoban, Tramp va uning energetika jamoasi "Eron bo'yicha davom etayotgan operatsiyalar paytida neft va gaz ta'minotida qisqa muddatli uzilishlar bo'lishi haqidagi haqiqatdan bexabar emas edi va bu kutilgan, vaqtinchalik uzilishlar uchun rejalashtirilgan" deb aytdi. Biroq, al-Kaabi QatarEnergy ishlab chiqarish faqat dushmanliklar tugagach qayta boshlanishi mumkinligini, lekin hatto shunda ham to'liq tiklash uchun kamida uch-to'rt oy kerak bo'lishini aytdi.
QatarEnergy sheriklari orasida ExxonMobil va ConocoPhillips kabi asosiy AQSh energetika kompaniyalari bor. ConocoPhillips matbuot kotibi Reutersga kompaniya "uzoq muddatli sherikligimizga to'liq sodiq va QatarEnergy bilan tiklanish yo'lida ishlashda davom etadi" deb aytdi. Bu voqea global energetika xavfsizligi va mintaviy mojarolarning iqtisodiy oqibatlarini yoritib beradi.

Генеральный директор QatarEnergy и министр энергетики Катара Саад аль-Кааби в интервью агентству Reuters заявил, что предупреждал официальных лиц США и руководителей энергетических компаний до иранской атаки на промышленный город Рас-Лаффан. Он пояснил, что "постоянно предупреждал, разговаривал с руководителями нефтегазовых компаний, которые являются нашими партнерами, разговаривал с министром энергетики США Крисом Райтом, чтобы предупредить его о последствиях, которые могут быть для нас пагубными".
Аль-Кааби отметил, что с начала войны США и Израиля против Ирана в конце февраля ракетные и дроновые атаки нацеливались на танкеры, нефтеперерабатывающие заводы и другую важную энергетическую инфраструктуру. В ответ на израильскую атаку на газовое месторождение Южный Парс в среду, Тегеран провел серию атак на энергетическую инфраструктуру в Кувейте, Объединенных Арабских Эмиратах и Катаре.
В результате атаки, как заявил аль-Кааби, поставки СПГ в Европу и Азию могут быть затронуты на срок до пяти лет, что привело к потере 17% экспортных мощностей Дохи. Он сказал, что "холодильные боксы уничтожены", имея в виду механизм охлаждения, который очищает и охлаждает газ для транспортировки в жидком виде, и добавил, что "это основной блок, холодильный бокс СПГ, полностью разрушен".
Пресс-секретарь Белого дома Тейлор Роджер в ответ на комментарии аль-Кааби сообщил Reuters, что Трамп и его энергетическая команда не были "неосведомлены о реальности краткосрочных перебоев в поставках нефти и газа во время продолжающихся операций в Иране и планировали эти ожидаемые, временные перебои". Однако аль-Кааби подчеркнул, что производство QatarEnergy может возобновиться только после прекращения боевых действий, но даже тогда для полного восстановления потребуется не менее трех-четырех месяцев.
Среди партнеров QatarEnergy — ключевые американские энергетические компании, включая ExxonMobil и ConocoPhillips. Представитель ConocoPhillips заявил Reuters, что компания "полностью привержена нашему долгосрочному партнерству и продолжит работать с QatarEnergy над восстановлением". Этот инцидент подчеркивает хрупкость глобальной энергетической безопасности и экономические последствия региональных конфликтов.