️ Kosta-Rika tarixida birinchi marta fuqarolari Qo‘shma Shtatlarga narkotik savdosi va fitna ayblovlari bo‘yicha ekstraditsiya qilindi. Jumladan, sobiq Oliy sud sudyasi va bosh prokuror o‘rinbosari bo‘lgan 49 yoshli Selso Gamboa ham bor. Bu harakat Kosta-Rika Prezidenti Rodrigo Chaves Robles ma’muriyati tomonidan jinoyatchilikka qarshi kurashda muhim qadam deb e’lon qilindi.
️ Bosh prokuror Karlo Diaz videoxabarda: “Kosta-Rika kuchli xabar yubormoqda: hech kim bizning fuqaroligimizdan adolatdan qochish uchun foydalana olmaydi”, dedi. U “yuqori martabali shaxslar”ni o‘z ichiga olgan birinchi ekstraditsiyani “tarixiy kun” deb atadi. Ilgari mamlakat Konstitutsiyasi fuqarolarni chet elda sudlash uchun ekstraditsiya qilishni taqiqlagan edi.
️ 2025-yilda Chaves hukumatining tashabbusi bilan Konstitutsiyaga o‘zgartirish kiritildi va parlament deputatlarining 44 nafari tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Tarafdorlar o‘zgarish mamlakatda o‘sib borayotgan jinoyatchilik va sud tizimidagi korrupsiyaga qarshi kurash uchun zarur deb hisoblashadi. Biroq tanqidchilar ekstraditsiyaning jinoyatning asosiy sabablarini hal qilmasdan, faqat qattiqqo‘l usul ekanligini ta’kidlaydilar.
️ O‘zgartirish faqat narkotik savdosi va “terrorizm”da ayblanuvchi shubhali shaxslarni ekstraditsiya qilishga mo‘ljallangan. Shuningdek, ekstraditsiya qilinayotgan shaxslar o‘lim jazosiga yoki Kosta-Rika qonunlarida ruxsat etilgan maksimal 50 yildan ortiq muddatga hukm qilinishiga yo‘l qo‘yilmasligi sharti belgilandi. Bu Lotin Amerikasida tashkilotli jinoyatchilikka qarshi kurashning mintaqaviy tendentsiyasining bir qismidir.
️ Jumadan olib borilgan birinchi ekstraditsiyada Gamboa va uning “Kalamush ko‘kragi” laqabli narkotik savdogari deb gumon qilinayotgan Edvin Lopes Vega ishtirok etdi. Ikkalasi ham San-Xosedagi Xuan Santamaria xalqaro aeroportida Texasga ketayotgan samolyotda qo‘lqoplar bilan o‘tirishdi. Chaves Robles Gamboani siyosiy tizimdagi korrupsiyaning “muzdagining uchki qismi” deb aybladi, Gamboa esa o‘ziga qilingan ayblovlar “yomon niyat” bilan qilinganligini va agar uning va oilasining xavfsizligi ta’minlanmasa, boshqa hukumat arboblariga qarshi guvohlik berishni rejalashtirayotganini aytdi.

️ Впервые в новейшей истории Коста-Рика экстрадировала своих граждан в Соединенные Штаты для уголовного преследования по обвинениям в наркоторговле и заговоре. Среди экстрадированных в пятницу лиц — высокопоставленный государственный чиновник Сельсо Гамбоа, 49 лет, ранее занимавший пост судьи Верховного суда с 2016 по 2018 год и заместителя генерального прокурора с 2015 по 2016 год. Администрация президента Коста-Рики Родриго Чавеса Роблеса назвала экстрадиции важным шагом в обеспечении уголовного правосудия.
️ Генеральный прокурор Карло Диас в видеообращении заявил: «Коста-Рика посылает четкий сигнал: никто не может использовать наше гражданство, чтобы избежать правосудия». Он признал, что в первую экстрадицию включены «известные личности», назвав этот день «историческим». Ранее Конституция Коста-Рики запрещала экстрадицию граждан для судебного преследования за рубежом, но это изменилось в 2025 году с поправкой к Конституции, продвигаемой правительством Чавеса, которую поддержали 44 из 57 депутатов законодательного собрания.
️ Сторонники поправки утверждают, что она необходима для борьбы с растущей преступностью в стране, а коррупция в судебной системе затрудняет достижение правосудия. Однако критики указывают, что экстрадиция является жесткой мерой, которая не решает коренных причин преступности, подвергая граждан иностранным законам. Поправка предусматривает экстрадицию только подозреваемых, обвиняемых в наркоторговле и «терроризме», с условиями: подозреваемые не могут быть отправлены за границу для смертной казни или наказания сроком более 50 лет, что является максимумом по законам Коста-Рики.
️ Эта поправка является частью более широкой региональной тенденции агрессивных мер по борьбе с организованной преступностью в Латинской Америке. Например, в апреле 2024 года Эквадор также одобрил поправку через референдум для разрешения экстрадиции граждан в такие страны, как США, а в июле 2025 года США подтвердили получение первой экстрадиции из этой страны. Президент Эквадора Даниэль Нобоа похвалил эту меру как предоставление властям «больше инструментов для борьбы с преступностью».
️ Первая экстрадиция из Коста-Рики включает Гамбоа и его предполагаемого сообщника Эдвина Лопеса Вегу, подозреваемого наркоторговца по прозвищу «Грудь крысы». Оба были задержаны в наручниках на борту самолета, направляющегося в Техас, в международном аэропорту Хуана Сантамарии в Сан-Хосе. Чавес Роблес обвинил Гамбоа в том, что он представляет «верхушку айсберга» коррупции в политической системе, но Гамбоа заявил, что обвинения против него выдвинуты «в плохой вере», и он планирует дать показания против других правительственных деятелей, если его безопасность и безопасность его семьи не будут обеспечены.