Amerika Qo'shma Shtatlari hukumatining Eron neftiga qo'yilgan sanksiyalarini qisman bekor qilishi dunyo energiya bozorlarida katta hayrat uyg'otdi. G'aznachilik vaziri Skott Bessent dengizda qolgan eron neftini sotishga ruxsat beruvchi vaqtinchalik ruxsatnoma chiqarganini e'lon qildi. Bu qaror AQShning uzoq yillik siyosatiga keskin o'zgarish bo'lib, uning natijalari noaniq.
Ekspertlar bu qarorning neft narxlariga cheklangan ta'sir ko'rsatishi mumkinligini, shu bilan birga AQSh hujum qilayotgan Eron hukumatiga mablag' oqimini oshirishi mumkinligini ta'kidlaydilar. Bessent bu ruxsatnoma global bozorlarga taxminan 140 million barrel neft olib kelishini aytdi, ammo bu sotuvlardan tushgan mablag'lar Eron hukumatiga o'tmasligini qanday ta'minlash haqida tafsilot bermadi.
Dengiz sanksiyalari bo'yicha mutaxassis Devid Tannenbaum bu qarorni "o'ta g'alati" deb baholab, "biz aslida Eronga urush harakatlarini moliyalashtirish uchun neft sotishga imkon berayapmiz" dedi. Prezident Donald Tramp esa bu g'oya haqida aniq javob bermadi va "narxni saqlash uchun zarur bo'lgan har qanday choralarni ko'ramiz" dedi.
Markaziy Yangi Amerika Xavfsizligi markazining eksperti Reychel Ziyemba bu qarorning "o'yinni o'zgartiruvchi" bo'lmasligini, lekin ko'plab savollar tug'dirishini aytdi. U AQSh hukumatining "har bir barrel hisobga olinadigan vaziyatda" ekanligini va qo'shimcha neft manbalarini izlayotganini qo'shdi. Urush tufayli dunyo neft taklifining o'ndan bir qismi bozordan chiqib ketgan.
AQSh allaqachon neft zaxiralarini chiqarish va o'tgan hafta Rossiya neftiga qo'yilgan ba'zi sanksiyalarni to'xtatish kabi boshqa choralarni ham ko'rdi. Bu ikkinchi qaror Yevropa rahbarlari tomonidan kuchli noroziliklarga sabab bo'ldi, ular bu Vladimir Putin rejimini kuchaytirishi va Ukrainadagi urushni uzaytirishi mumkinligini aytishdi.

Администрация Соединённых Штатов объявила о частичной отмене санкций на иранскую нефть, что вызвало удивление на мировых энергетических рынках. Министр финансов Скотт Бессент заявил о выдаче временного разрешения на продажу иранской нефти, в настоящее время находящейся на судах в море. Это решение представляет собой резкий разворот в долгосрочной политике США с неопределёнными последствиями.
Эксперты предупреждают, что эта мера, вероятно, окажет ограниченное влияние на цены и может увеличить поток средств к иранским властям, против которых выступают США. Бессент заявил, что разрешение позволит вывести на мировые рынки около 140 миллионов баррелей нефти, но не предоставил подробностей о том, как предотвратить попадание средств от продаж к иранскому правительству.
Специалист по морским санкциям Дэвид Танненбаум назвал это решение "мягко говоря, безумным", отметив, что "по сути, мы позволяем Ирану продавать нефть, которая затем может быть использована для финансирования военных действий". Президент Дональд Трамп не дал чёткого ответа на вопрос о поддержке этой идеи, заявив журналистам, что "мы сделаем всё необходимое для сохранения цены".
Эксперт Центра новой американской безопасности Рэйчел Зимба заявила, что это решение не является "игроизменяющим" и поднимает множество вопросов. Она отметила, что администрация США находится в ситуации, где "важен каждый баррель" из-за масштабов шока предложения, и ищет дополнительные источники нефти где только возможно. Война уже вывела с рынка примерно десятую часть мировых поставок нефти.
Американский режим уже предпринял другие меры для увеличения предложения, включая выпуск миллионов баррелей из стратегических запасов и приостановку некоторых санкций на российскую нефть на прошлой неделе. Это второе решение вызвало резкую критику со стороны европейских лидеров, которые заявили, что оно укрепит режим Владимира Путина и продлит войну в Украине.