Bayrutdagi zarbalar Eron tomonidan qo'llab-quvvatlanadigan Hizbulloh guruhiga qaratilgan bo'lib, Isroil bir necha hududlardagi aholini evakuatsiya qilishga chaqirgan. Hizbulloh o'z navbatida janubiy Livandagi olti qishloqda Isroil askarlarini nishonga olganini da'vo qildi. Bu to'qnashuv 2026-yil 28-fevralda boshlangan AQSh-Isroil qo'shma harbiy hujumidan keyin eng halokatli oqibatga aylanib, Livanda 1000 dan ortiq kishi halok bo'lgan va 1 milliondan ortiq kishi ko'chirilgan.
Eron o'zining harbiy javoblarini kengaytirib, Hind okeanidagi AQSh-Britaniya qo'shma harbiy bazasi Diego Garciaga ikkita o'rta masofali ballistik raketa otgan, ammo ikkalasi ham nishonga tegmay qolgan. Bu Eronning raketa masofasi ilgari o'ylanganidan uzunroq ekanligini ko'rsatadi. Shuningdek, Eron Saudiya Arabistoni va boshqa qo'shni Fors ko'rfazi davlatlariga qarshi dronlar to'dalaridan foydalanmoqda, Saudiya Arabistoni ertalab sharqiy mintaqasida 22 dronni yo'q qilganini ma'lum qilgan.
Fors ko'rfazidagi urush global energiya ta'minotiga tahdid solmoqda, chunki Eron AQSh-Isroil hujumlariga javoban tankerlarni hujumga uchratgani tufayli dunyo neftining beshdan birini o'tkazadigan muhim suv yo'li Hormuz bo'g'ozidagi dengiz harakati deyarli to'xtab qolgan. Bu vaziyat global neft narxlarining keskin ko'tarilishiga olib kelgan.
AQSh hukumati global narxlarni pasaytirish maqsadida Eron nefti uchun sanksiyalarni vaqtincha yumshatishga qaror qildi. G'aznachilik vaziri Skott Bessent AQShning "suvdagi Eron neftini sanksiyalardan ozod qilishi" mumkinligini aytib, bu harakatni "Eron barrelarini Eronlarga qarshi narxni past ushlab turish uchun ishlatish" deb izohladi. Ruxsat 20-martgacha yuklangan neft uchun 19-aprelgacha amal qiladi, bu AQShning Rossiya nefti uchun ham o'xshash choralarni ko'rganidan keyin sodir bo'ldi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi Yaponiyaga Hormuz bo'g'ozidan xavfsiz o'tishni ta'minlashga tayyorligini bildirdi, ammo bo'g'ozni yopganini rad etdi. U Eronni hujumga uchratgan davlatlar cheklovlarga duchor bo'lishini, boshqalarga esa yordam taklif qilinishini aytdi. Yaponiya energiya importining 95%ini O'rta Sharqdan oladi, shuning uchun bu taklif muhim ahamiyatga ega.

Израильские военные объявили о новой волне ударов по столице Ирана Тегерану и столице Ливана Бейруту рано утром в субботу, 21 марта 2026 года. По данным Израиля, удары по целям иранского правительства в Тегеране были нанесены после того, как Иран выпустил ракеты по территории Израиля не менее трех раз в течение шести часов. Результаты ударов пока не уточняются.
Удары по Бейруту были направлены против группировки «Хезболла», поддерживаемой Ираном, при этом Израиль призвал жителей нескольких районов к эвакуации. «Хезболла», в свою очередь, заявила, что ее боевики атаковали израильских солдат в шести деревнях на юге Ливана. Этот конфликт стал самым смертоносным последствием совместной военной операции США и Израиля против Ирана, начавшейся 28 февраля 2026 года, в результате чего в Ливане погибло более 1000 человек и более 1 миллиона были перемещены.
Иран расширил свои военные ответные действия, выпустив две баллистические ракеты средней дальности по совместной военной базе США и Великобритании Диего-Гарсия в Индийском океане, но обе ракеты не достигли цели. Это указывает на то, что у Ирана ракеты имеют большую дальность, чем считалось ранее. Кроме того, Иран использует рои дронов против Саудовской Аравии и других соседних государств Персидского залива, при этом Саудовская Аравия сообщила об уничтожении 22 дронов в восточном регионе утром.
Война в Персидском заливе угрожает глобальным энергоснабжением, поскольку морское движение через стратегический Ормузский пролив, через который проходит пятая часть мировой нефти, практически остановилось из-за атак Ирана на танкеры в ответ на совместную операцию США и Израиля. Это привело к резкому росту мировых цен на нефть.
Администрация США решила временно ослабить санкции на иранскую нефть в попытке снизить глобальные цены. Министр финансов Скотт Бессент заявил, что США могут «снять санкции с иранской нефти, находящейся на воде», описав это как «использование иранских баррелей против иранцев для сдерживания цен». Разрешение действует до 19 апреля для нефти, загруженной до 20 марта, что последовало за аналогичными мерами США в отношении российской нефти.
Иранский министр иностранных дел Аббас Арагчи выразил готовность обеспечить безопасный проход для Японии через Ормузский пролив, но отрицал его закрытие. Он заявил, что страны, атакующие Иран, сталкиваются с ограничениями, в то время как другим предлагается помощь. Япония зависит от импорта энергии с Ближнего Востока на 95%, что делает это предложение значимым.