AQSh Moliya vazirligi Eronning neft va neft mahsulotlari bilan bog‘liq sanksiyalarni 30 kun muddatga vaqtincha yumshatganini e’lon qildi. Yangi litsenziyaga ko‘ra, faqat litsenziya kuchga kirgan vaqtda yo‘lda bo‘lgan neft partiyalari bilan operatsiyalar ruxsat etiladi, yangi shartnomalar tuzish esa taqiqlangan holda qolmoqda.
Moliya vaziri Skott Bessent bu chora-tadbirlarni "tor yo‘naltirilgan" va "vaqtincha" deb atadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu qaror dunyo bozoriga taxminan 140 million barrel neftni tezda chiqarishga imkon beradi, bu esa energiya manbalari narxlarini pasaytirish va tanqislikni qisman qoplashga yordam beradi. Narxlar o‘sishi, asosan, dunyo neft yetkazib berishining muhim qismi o‘tadigan Hormuz bo‘g‘ozidagi kemachilik cheklovlari bilan bog‘liq.
Hozirda Eron neftining asosiy xaridori Xitob bo‘lib, u xomashyoni chegirma bilan sotib olmoqda. Vashingtonda bu hajmlarga vaqtincha kirishni ochish boshqa bozorlarga yetkazib berishni qayta taqsimlash va global narxlarga bosimni kamaytirishga imkon beradi, deb hisoblanadi. Shu bilan birga, Moliya vazirligi Eron ustidan "maksimal bosim" siyosati saqlanib qolinishini va Tehrunning eksport daromadlariga kirishi cheklanganligini ta’kidladi.

Министерство финансов США объявило о временном смягчении санкций в отношении иранской нефти и нефтепродуктов сроком на 30 дней. Согласно новой лицензии, разрешены операции только с партиями нефти, которые уже находились в пути на момент вступления лицензии в силу, в то время как заключение новых контрактов остается запрещенным.
Министр финансов Скотт Бессент назвал эти меры "узконаправленными" и "временными". По его словам, это решение позволит быстро вывести на мировой рынок около 140 миллионов баррелей нефти, что поможет снизить цены на энергоносители и частично компенсировать дефицит. Рост цен в основном связан с ограничениями судоходства в Ормузском проливе, через который проходит значительная часть мировых поставок нефти.
В настоящее время основным покупателем иранской нефти остается Китай, который приобретает сырье со скидкой. В Вашингтоне рассчитывают, что временное открытие доступа к этим объемам позволит перераспределить поставки на другие рынки и снизить давление на глобальные цены. При этом в Министерстве финансов подчеркнули, что политика "максимального давления" на Иран сохраняется, а доступ Тегерана к доходам от экспорта будет ограничен.