Eron rasmiy manbalari, AQSh va Isroilning 2026-yil 21-mart kuni ertalab mamlakatning asosiy uran boyitish majmuasi bo‘lgan Natanzga hujum uyushtirganini e'lon qildi. Eron atom energiyasi tashkiloti Tasnim axborot agentligi orqali bergan bayonotda, “AQSh va bosqinchilikchi Sion rejimining jinoyatkor hujumlari natijasida Natanz boyitish majmuasi bugun ertalab nishonga olingan” deb ta'kidladi. Hujum natijasida radiatsiya chiqishi yoki yaqin atrofdagi aholiga xavf tug‘ilmagan.
Xalqaro Atom Energiyasi Agentligi (IAEA) Eron tomonidan Natanzga bo‘lgan hujum haqida xabardor qilinganini va radiatsiya chiqishi haqidagi Eron bahosini tasdiqlaganini ma'lum qildi. Agentlik hisobotni tekshirish jarayonida ekanligini aytdi. IAEA rahbari Rafael Grossining urushayotgan tomonlarni yadroviy baxtsiz hodisalardan saqlanish uchun cheklanishga chaqiruvchi murojaati takrorlandi.
Isroil Mudofaa vaziri Isroil Katz o‘z bayonotida, Isroil Qurolli Kuchlari (IDF) va AQSh harbiylari tomonidan “Eron terror rejimi va unga tayanadigan infratuzilmaga” qarshi zarbalar intensivligining ushbu hafta sezilarli darajada oshirilishini aytdi. U hujumlarning maqsadi Eron rahbarlarini “boshsizlantirish va uning strategik imkoniyatlarini yo‘q qilish” orqali mintaqadagi Isroil va AQSh manfaatlariga bo‘lgan barcha tahdidlarni bartaraf etish ekanligini ta'kidladi.
AQSh prezidenti Donald Trump Eronga qarshi hujumni “pasaytirish” haqida o‘ylayotganini aytgan bo‘lsa-da, AQShning mintaqaga yana harbiy kemalar va dengiz piyodalari kontingentini joylashtirish to‘g‘risidagi e'lonlari Vashingtonning yaqin kelajakda harakatni yakunlash rejalari haqida shubha uyg‘otmoqda.
Rossiya Prezidenti Vladimir Putin Nowruz (Fors Yangi Yili) munosabati bilan Eron rahbariyatini tabriklab, “Moskva bu qiyin vaqtda Tehronning sadoqatli do‘sti va ishonchli hamkori bo‘lib qoladi” dedi. Kreml bayonotida Putin Eron xalqining og‘ir sinovlarni munosibatlilik bilan engishini tilaganini aytdi. Biroq, ba'zi Eron manbalari, o‘tgan yil ikki davlat o‘rtasida imzolangan strategik hamkorlik shartnomasiga qaramay, Moskvaning Tehronga kam yordam berayotganini ta'kidlaydi.
Eron, AQSh-Isroil hujumlariga javoban, Hind okeanidagi AQSh-Britaniya qo‘shma harbiy bazasi bo‘lgan Diego Garciaga ikki o‘rta masofali ballistik raketa uchirdi. Wall Street Journal gazetasining xabar berishicha, hech biri nishonga tegmay, bittasi parvoz paytida ishdan chiqqan, ikkinchisiga esa AQSh harbiy kemasidan uchirilgan qiruvchi raketadan foydalanilgan. Bu uchirish Eronning ilgari ma'lum bo‘lganidan uzoqroq masofaga uchish qobiliyatiga ega raketalari borligini ko‘rsatadi.
Saudiya Arabistoni Mudofaa vazirligi mamlakatning sharqiy qismida kechasi 22 dronni yo‘q qilganini e'lon qildi. Eron 28-fevralda boshlangan AQSh-Isroil qo‘shma harbiy hujumidan beri Saudiya Arabistoni va boshqa qo‘shni Fors ko‘rfazi davlatlaridagi nishonlarni nishonga olmoqda. Dunyoning eng muhim neft va tabiiy gaz eksportchilariga qilingan hujumlar global energiya ta'minoti zarbasi haqidagi tashvishlarni kuchaytirmoqda.
Yevropa Ittifoqi (YI) AQSh-Isroilning Eronga urushi sababli energiya narxlarining keskin oshishi fonida a'zo davlatlarga gaz saqlash maqsadlarini pasaytirishga chaqirdi. Financial Times gazetasining xabar berishicha, Energiya bo‘yicha komissar Dan Yorgensen YIning rasmiy maqsadlaridan 10 foiz pastroq bo‘lgan, sig‘imning 80% gacha bo‘lgan darajaga “to‘ldirish mavsumi ilk kunlaridanoq” erishishni talab qilgan. Bu choralar 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi sababli yuzaga kelgan energiya inqirozidan keyin joriy qilingan edi.
Isroil harbiylari ertalab Tehrondagi “rejim nishonlari”ga, shuningdek, Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Hizbulloh guruhini nishonga olgan holda Livan poytaxti Bayrutga zarbalar berganini ma'lum qildi. Hizbulloh o‘z navbatida janubiy Livandagi olti qishloqdagi Isroil askarlarini nishonga olganini aytdi. Hizbulloh-Isroil mojarosi 2-mart kuni Eronning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeniyni o‘ldirish uchun qasos sifatida Isroilga raketalar otganidan beri AQSh-Isroilning Eron urushining eng halokatli oqibatiga aylanib, Livanda 1000 dan ortiq kishi halok bo‘ldi va 1 milliondan ortiq kishi ko‘chirildi.

Иранские официальные источники заявили, что США и Израиль осуществили нападение на основной урановый обогатительный комплекс Натанц утром 21 марта 2026 года. Организация по атомной энергии Ирана в заявлении, распространенном агентством Тасним, подчеркнула, что «в результате преступных атак Соединенных Штатов и узурпаторского сионистского режима комплекс по обогащению Натанц был поражен сегодня утром». Утечки радиации или угрозы для населения близлежащих районов не зафиксировано.
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) подтвердило получение уведомления от Ирана об атаке на Натанц и оценку иранской стороны об отсутствии выбросов радиации. Агентство изучает доклад. В сообщении МАГАТЭ в X также повторен призыв его главы Рафаэля Гросси к воюющим сторонам проявить сдержанность во избежание ядерной аварии.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац в своем заявлении заявил, что интенсивность ударов, наносимых Армией обороны Израиля (ЦАХАЛ) и американскими военными по «иранскому террористическому режиму и инфраструктуре, на которую он опирается», на этой неделе значительно возрастет. Он утверждал, что атаки будут нацелены на руководство Ирана с целью «обезглавить его командование и уничтожить стратегические возможности», тем самым устранив все угрозы интересам Израиля и США в регионе.
В то время как президент США Дональд Трамп заявил, что размышляет о «сворачивании» наступления против Ирана, объявление Вашингтоном о дополнительном развертывании военных кораблей и морской пехоты в регионе ставит под сомнение реальные планы американской администрации по завершению кампании в ближайшем будущем.
Президент России Владимир Путин поздравил иранское руководство с Наврузом, подчеркнув, что «Москва остается верным другом и надежным партнером Тегерана в это трудное время», как сообщил Кремль. Однако некоторые иранские источники указывают на недостаточную помощь со стороны Москвы, несмотря на стратегическое партнерское соглашение, подписанное в прошлом году.
Иран, в ответ на атаки США и Израиля, выпустил две баллистические ракеты средней дальности по совместной американо-британской военной базе Диего-Гарсия в Индийском океане. Согласно отчету Wall Street Journal, ни одна ракета не достигла цели: одна вышла из строя в полете, по другой был применен перехватчик с американского военного корабля. Этот запуск свидетельствует о наличии у Тегерана ракет с большей дальностью, чем предполагалось ранее.
Министерство обороны Саудовской Аравии сообщило об уничтожении 22 дронов в восточной части страны за ночь. Иран с начала совместной военной операции США и Израиля 28 февраля наносит удары по объектам в Саудовской Аравии и других соседних государствах Персидского залива, что усиливает опасения глобального шока в поставках энергии.
Европейский союз (ЕС) призвал государства-члены снизить целевые показатели заполнения газовых хранилищ на фоне резкого роста цен на энергоносители, вызванного войной США и Израиля против Ирана. Как сообщает Financial Times, комиссар по энергетике Дан Йоргенсен потребовал снизить цель до 80% от мощности, что на 10 процентных пунктов ниже официальных целей блока, «как можно раньше в сезоне заполнения». Эти меры были введены после энергетического кризиса 2022 года, вызванного вторжением России в Украину.
Военные Израиля заявили о нанесении серии ударов по «целям режима» в Тегеране, а также по столице Ливана Бейруту, нацеленным на поддерживаемую Ираном группировку «Хезболла». «Хезболла», в свою очередь, сообщила об атаках на израильских солдат в шести деревнях на юге Ливана. Конфликт между «Хезболлой» и Израилем стал самым смертоносным последствием войны США и Израиля против Ирана, приведя к гибели более 1000 человек в Ливане и перемещению свыше 1 миллиона.
Саудовская Аравия осудила израильские удары по лагерям сирийской армии как «агрессию», нарушающую международное право, призвав международное сообщество к действиям. Турецкое МИД ранее назвало израильские атаки «опасной эскалацией», а Египет, Иордания, Катар и Кувейт также выразили осуждение.