Shimoliy Atlantika Shartnomasi Tashkiloti (NATO) Iroqdagi missiyasining xodimlarini olib chiqishni yakunladi. Bu qaror AQSh va Isroilning Eron bilan urushi fonida mintaqadagi keskinlikning kuchayishi tufayli qabul qilindi. NATOning Yevropadagi Qo'shma Qurolli Kuchlar Qo'mondonligi bu haqda rasman e'lon qildi.
NATO Mission Iraq (NMI) missiyasi endi Italiyaning Neapol shahridagi qo'shma qo'mondonlik bazasidan ishini davom ettiradi. NATOning Yevropadagi Qo'shma Qurolli Kuchlar Qo'mondoni Aleksus Grinkevich missiya xodimlarini keskin vaziyatda professional vazifalarini bajargani uchun minnatdorchilik bildirdi.
Bu qadam NATOga a'zo bir qator davlatlarning oldingi harakatlariga mos keladi: Polsha o'z harbiylarini Iroqdan evakuatsiya qildi, Italiya esa Iroq Kurdistonidagi bazasidan xodimlarni vaqtincha olib chiqdi, bu esa dronlar hujumidan keyin amalga oshirildi. Mintaqadagi beqarorlik NATOning mintaqaviy mavqeiga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda.
NMI missiyasi 2018-yildan beri Iroqda maslahatchilik xarakterida faoliyat yuritib, milliy xavfsizlik kuchlarini mustahkamlash va "IShID" terror guruhining qayta tiklanishiga yo'l qo'ymaslikka yordam berishni maqsad qilgan. Biroq, joriy vaziyat bu maqsadlarning amalga oshirilishiga to'sqinlik qilmoqda.

Организация Североатлантического договора (НАТО) завершила вывод сотрудников своей миссии из Ирака. Это решение было принято на фоне войны США и Израиля с Ираном, что привело к росту напряженности в регионе. Объединенное командование вооруженных сил НАТО в Европе официально объявило об этом шаге.
Миссия NATO Mission Iraq (NMI) продолжит свою работу с базы объединенного командования в Неаполе, Италия. Верховный главнокомандующий объединенными вооруженными силами НАТО в Европе Алексус Гринкевич поблагодарил персонал миссии за профессионализм и выполнение задач в условиях напряженной обстановки.
Данная мера следует аналогичным действиям других стран-членов альянса: Польша ранее эвакуировала своих военных из Ирака, а Италия временно вывела персонал с базы в Иракском Курдистане после атаки беспилотников. Нестабильность в регионе негативно сказывается на позициях НАТО.
Миссия NMI, действующая в Ираке с 2018 года, носит консультативный характер и направлена на содействие укреплению национальных сил безопасности и предотвращение возрождения террористической группировки "Исламское государство". Однако текущая ситуация препятствует достижению этих целей.