AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi boshlangan paytda, Iordaniya va Misrning Suriyaga gaz yetkazib berishni to‘xtatgani haqida xabarlar tarqaldi. Bu xabarlar mintaqada davom etayotgan agressiyaning shokidan so‘ng mayda tafsilot sifatida ko‘rindi. Biroq, bunday ko‘rinadigan mayda xabarlar uzoq muddatli, harbiy bo‘lmagan jarayonlarni yashirib qo‘yadi, ular orqali mintaqa qayta shakllantirilmoqda. Bu yangilik Isroilning mintaqada o‘sib borayotgan energiya nazoratini va bu nazorat uning mustamlakachilik rejalarini qanday qo‘llab-quvvatlashi mumkinligini aniq ko‘rsatdi.
Yanvar oyida Misr Suriyaga kuniga 2,8 million kub metr gaz yetkazib berishni boshladi, bu gaz Arab Gaz Quvuri orqali Misrning El Arish shahridan Taba orqali Iordaniyaning Aqaba shahriga, so‘ngra shimolga Ammonga, keyin Suriyaning Damashq va Homs shaharlariga va u yerdan Livonning Tripoli shahriga yetib boradi. Livon bilan ham Misrdan gaz importi qilish bo‘yicha memorandum imzolandi, ammo hisobotlarga ko‘ra, texnik muammolar tufayli gaz hali oqimi boshlanmagan. Shuningdek, yanvar oyida Iordaniyaning davlatga qarashli Milliy Elektr Energiya Kompaniyasi Suriya Neft Kompaniyasi bilan kuniga 4 million kub metr gaz yetkazib berish shartnomasini imzoladi.
Kelishuvlar haqidagi xabarlar paydo bo‘lishi bilan asosiy savol tug‘ildi: Misr va Iordaniya eksport qilish uchun gazni qayerdan oladi? Misr gaz ishlab chiqaruvchi davlat, ammo mahalliy ishlab chiqarish so‘nggi yillarda pasayib, 2024-yilda 49,3 milliard kub metrga tushib, olti yillik eng past ko‘rsatkichga yetdi. Xuddi shu yilda uning importi rekord darajadagi 14,6 milliard kub metrga yetdi, ulardan taxminan 10 milliard kub metri Isroildan keldi. O‘tgan yili Qohira 2040-yilgacha Isroildan gaz importi qilish bo‘yicha 35 milliard dollarlik shartnoma imzolab, oldingi yetkazib berishlarini yana yiliga 2 milliard kub metrga oshirdi. Misr gaz import qiluvchi bo‘lsa-da, u hali ham gaz eksport qiladi. Biroq, u Suriyaga qaysi gazni sotayotgani haqidagi hisobotlar ziddiyatli: ba‘zilar bu Isroil manbaligini, boshqalari esa Misrga mo‘ljallangan suyuqlashtirilgan gaz ekanligini va Iordaniyaning Aqaba portida qayta gazlashtirilib, Arab Gaz Quvuri orqali shimolga pompalanayotganini da‘vo qilmoqda.
Misrdan farqli o‘laroq, Iordaniya yirik gaz ishlab chiqaruvchi davlat emas. Mahalliy ishlab chiqarish gaz ehtiyojlarining 5 foizidan kamini qoplaydi. Qolgan qismini, yiliga taxminan 3,6 milliard kub metrni, asosan Isroildan, shuningdek Misrdan va ba‘zi suyuqlashtirilgan tabiiy gaz manbalaridan import qiladi. Iordaniyaning Suriyaga sotayotgan gazining manbai haqida savollar tug‘ilganda, bir suriyalik rasmiy javob berdi: import qilingan gaz "Iordaniya manbali emas", balki global bozorlardan sotib olingan va Aqabada qayta gazlashtirilgan suyuqlashtirilgan tabiiy gaz.
Bir vaqtlar arab hamkorlik rivojlanish loyihalarining ramzi bo‘lgan Arab Gaz Quvuri endi Isroil gazini ham Iordaniyaga, ham Misrga eksport qilishning asosiy kanaliga aylangan. Hayfa sohilidagi Leviathan konidan gaz olib o‘tadigan quvurlar shimoliy Iordaniyaning Mafraq gubernatorligidagi quvur tarmog‘iga ulanadi, u yerdan gaz janubga, Misr chegarasiga tomon oqadi. Aqaba terminaliga tanker orqali keladigan har qanday mustaqil suyuqlashtirilgan tabiiy gaz yuklari Arab Gaz Quvuri tizimiga kirishi kerak, u erda u allaqachon tarmoq orqali oqib turgan Isroil gaziga aralashadi. Tizimga kirgach, u bog‘langan davlatlar o‘rtasida taqsimlanadigan umumiy "gaz aralashmasi"ning bir qismiga aylanadi. Muhim jihati shundaki, Isroil gazi quvur orqali uzoq muddatli ta‘minotning asosini tashkil qiladi.
Natijada, suyuqlashtirilgan tabiiy gaz yuklari mintaqaviy kliring mexanizmi orqali boshqarilishi mumkin. Masalan, Aqaba orqali suyuqlashtirilgan tabiiy gaz sifatida import qilingan gaz Misrga – tarmoqdagi eng yaqin nuqtaga – yo‘naltirilishi mumkin, shu bilan birga shimoliy Iordaniyaga tizimga kirgan ekvivalent miqdordagi Isroil gazi Suriya tomon yo‘naltiriladi. Bu tartib quvur oqimlarini teskari aylantirish yoki gazni uzoq masofalarga tashish bilan bog‘liq logistik va moliyaviy xarajatlardan qochadi.
Isroil Leviathan konidagi gaz ishlab chiqarishni to‘xtatganda, Iordaniya va Misrga gaz oqimi darhol to‘xtadi, ikkala davlatni inqirozga solib, ularni to‘satdan etishmovchilikni bartaraf etish uchun favqulodda rejalarni faollashtirishga majbur qildi. Bu bir yildan kam vaqt ichidagi ikkinchi shunday uzilish edi. Xuddi shu kon o‘tgan yilning iyun oyida, Isroilning Eronga qarshi 12 kunlik hujumi paytida 13 kun davomida yopilgan edi, bu ham Iordaniya va Misrga yetkazib berishni to‘xtatgan edi. Bu safar bo‘lganda, Amman Suriyaga yetkazib berayotgan gazni kamaytirish – va qisman to‘xtatish – haqida e‘lon qildi. Qohira ham Suriyaga eksportni to‘xtatishga majbur bo‘ldi.
Shuning uch moddiy haqiqat rasmiy bayonotlarga zid ko‘rinadi: Suriyaga va kelajakda Livonga yetib boradigan gaz amalda Isroil gazidir. Isroil ma‘lum bir bitimda bevosita yetkazib beruvchi bo‘lmasa ham, tizimning o‘zi tarkibiy jihatdan Isroil gaziga bog‘liq. Isroil eksporti to‘xtaganda, butun tarmoq zaiflashadi. Isroil gazining uzilishidan keyin Iordaniyaning o‘z favqulodda rejasi global bozorlardan Aqaba orqali suyuqlashtirilgan tabiiy gaz import qilishni o‘z ichiga oladi. Bu variant hozirgi sharoitda ham aniq mavjud. Agar bu yo‘l mavjud bo‘lsa, nega Suriyaga yetkazib berish kamaytirildi yoki to‘xtatildi?
Qanday izoh berilsa ham, faktlar shuni ko‘rsatadiki, Isroil yangi paydo bo‘layotgan mintaqaviy gaz tizimining markazida joylashgan. Bu markaziylik unga sezilarli siyosiy ta‘sir imkoniyatini beradi. Energiya ta‘minoti allaqachon siyosiy vosita sifatida qo‘llanilgan – masalan, Misr bilan gaz kelishuvlarini qayta ko‘rib chiqish tahdidlari, taxminiy tinchlik shartnomasi buzilishi bahonasida. Yana aniqroq, Isroil muhim infratuzilma va kommunal xizmatlarni qurol sifatida ishlatishga tayyorligini namoyish etdi. G‘azodagi genotsid paytida elektr, energiya va suv – ularni qo‘llab-quvvatlovchi infratuzilma bilan birga – tizimli ravishda nishonga olingan va to‘sib qo‘yilgan, ular jamoaviy jazo va vayron qilish vositalari sifatida ishlatilgan.
Livon va Suriya elektr energiyasiga umidsizlik bilan muhtoj. Bu shoshilinch holat Isroil markazidagi mintaqaviy energiya tarmog‘iga integratsiyalashishni oqlash uchun ishlatilmoqda. Bunday sharoitda gazning kelib chiqishi haqidagi savollar ehtimol chetga suriladi va Isroilning mintaqaviy energiya tartibidagi tarkibiy markaziyligi sessiz ravishda e‘tiborsiz qoldiriladi. Natijada, ikkala mamlakat – Misr va Iordaniya bilan birga – har qanday vaqtda ta‘minot uzilishlari mumkin bo‘lgan va qaror qabul qilish dastagi oxir-oqibat Isroil qo‘lida bo‘lgan infratuzilma doirasida joylashgan tizim bo‘ladi.
Bu sionist mustamlakachi loyihasining nafaqat harbiy agressiya orqali, balki iqtisodiy kuch va energiya tarmoqlari orqali qanday kengayayotganining aniq misolidir. U oddiy va texnik ko‘rinadigan, ammo oxir-oqibat jamiyatlarni tomog‘idan ushlab turadigan infratuzilma orqali rivojlanadi. O‘rnatilgandan so‘ng, bunday tizimlardan ajralish juda qiyin bo‘ladi, chunki ular kundalik hayotning asosiy jihatlarini boshqaradi: elektr, suv va energiya. Suriya va Livonning alternativasi bor – o‘z energiya zaxiralarini rivojlantirish. Suriyaning quruqlikdagi gaz zaxiralari 280 milliard kub metrni, dengizdagi zaxiralari – ehtimol 250 milliard kub metrni tashkil qiladi; Livonning dengizdagi zaxiralari 700 milliard kub metrgacha bo‘lishi mumkin. Ushbu energiya resurslarini rivojlantirish nafaqat vaqt va katta moliyalashtirishni, balki, ayniqsa Isroil va AQShdan keladigan siyosiy bosimga qarshi turish uchun kuchli siyosiy irodani ham talab qiladi, ular Isroil gaziga qaramlikni tanlashni istaydi.
Bugun suriyalik va livonlik siyosiy rahbarlar tez va oson iqtisodiy xavfsizlik va ishonchli turmush sharoitlari va‘dasi bilan jalb qilinishi mumkin. Ammo bunday xavfsizlik yolg‘on bo‘ladi. Yakuniy nazorat davlat qo‘lida bo‘ladi, uning ta‘minotni to‘sib qo‘yish qobiliyati – va bu uzilishni vayron qilish, siyosiy majburlash va mustamlakachilikni kengaytirish vositasi sifatida ishlatish qobiliyati – allaqachon hamma ko‘rishi uchun ko‘rinadi.

В начале войны США и Израиля против Ирана появились сообщения о том, что Иордания и Египет прекратили поставки газа в Сирию. Эти сообщения казались незначительными деталями на фоне шока от очередной агрессии США и Израиля на Ближнем Востоке – части продолжающихся усилий по переустройству региона. Однако такие, казалось бы, малозначительные сообщения скрывают долгосрочные, невоенные процессы, посредством которых это переустройство материально осуществляется. Эта новость ясно показала, что Израиль усиливает энергетический контроль над регионом – контроль, который может способствовать продвижению его колониалистской повестки.
В январе Египет начал поставлять в Сирию 2,8 миллиона кубометров газа в сутки через Арабский газопровод, который проходит от египетского Эль-Ариша через Табу в иорданскую Акабу, затем на север в Амман, далее в сирийские Дамаск и Хомс и оттуда в ливанский Триполи. Также был подписан меморандум о взаимопонимании с Ливаном об импорте газа из Египта, но, согласно сообщениям, газ еще не начал поступать из-за технических проблем. Также в январе государственная Национальная электроэнергетическая компания Иордании заключила сделку с Сирийской нефтяной компанией о поставке 4 миллионов кубометров газа в сутки.
С момента появления новостей о соглашениях возник ключевой вопрос: откуда Египет и Иордания возьмут газ для экспорта? Египет является производителем газа, но его местное производство в последние годы сокращалось, достигнув шестилетнего минимума в 49,3 миллиарда кубометров в 2024 году. В том же году его импорт достиг рекордных 14,6 миллиарда кубометров, из которых около 10 миллиардов кубометров поступило из Израиля. В прошлом году Каир подписал сделку на 35 миллиардов долларов по импорту израильского газа до 2040 года, увеличив прежние поставки еще на 2 миллиарда кубометров в год. Хотя Египет является импортером газа, он все же экспортирует газ. Однако сообщения о том, какой газ он продает Сирии, противоречивы: одни говорят, что он израильского происхождения, другие утверждают, что это сжиженный газ, предназначенный для Египта, полученный в иорданском порту Акаба, где он регазифицируется и закачивается на север через Арабский газопровод.
В отличие от Египта, Иордания не является крупной газодобывающей страной. Местное производство покрывает менее 5 процентов потребностей в газе. Остальное, около 3,6 миллиарда кубометров в год, она импортирует, в основном из Израиля, а также из Египта и некоторых источников СПГ. Когда возникли вопросы относительно источника иорданских продаж газа в Сирию, сирийский чиновник ответил, что импортированный газ «не иорданского происхождения», а представляет собой сжиженный природный газ, купленный на мировых рынках и регазифицированный в Акабе.
Арабский газопровод – некогда символ совместных арабских проектов развития – стал основным каналом для экспорта израильского газа как в Иорданию, так и в Египет. Трубопроводы, транспортирующие газ с месторождения Левиафан у побережья Хайфы, соединяются с сетью трубопроводов в северо-иорданском мухафазе Мафрак, откуда газ течет на юг к египетской границе. Любая независимая партия СПГ, прибывающая танкером на терминал в Акабе, должна войти в систему Арабского газопровода, где она неизбежно смешивается с израильским газом, уже текущим по сети. Попав в систему, она становится частью общего «газового коктейля», распределяемого между взаимосвязанными государствами. Ключевым моментом является то, что израильский газ составляет основу долгосрочных поставок через трубопровод.
В результате поставки СПГ, вероятно, обрабатываются через региональный клиринговый механизм. Например, газ, импортированный как СПГ через Акабу, может быть направлен в Египет – ближайшую точку в сети – в то время как эквивалентное количество израильского газа, поступающего в систему в северной Иордании, перенаправляется в Сирию. Такое соглашение позволяет избежать логистических и финансовых затрат, связанных с реверсированием потоков по трубопроводам или транспортировкой газа на большие расстояния.
Когда Израиль остановил добычу газа на месторождении Левиафан, потоки газа в Иорданию и Египет немедленно прекратились, ввергнув обе страны в кризис и вынудив их активировать чрезвычайные планы для противодействия внезапной нехватке. Это было второе такое нарушение менее чем за год. То же месторождение было закрыто на 13 дней в июне прошлого года во время 12-дневной атаки Израиля на Иран, что снова привело к прекращению поставок в Иорданию и Египет. Когда это произошло на этот раз, Амман объявил о сокращении – и частичном приостановлении – поставок газа в Сирию. Каир также был вынужден приостановить экспорт в Сирию.
Таким образом, материальная реальность, по-видимому, противоречит официальным нарративам: газ, поступающий в Сирию и, в будущем, в Ливан, на практике является израильским газом. Даже когда Израиль не является непосредственным поставщиком в конкретной сделке, сама система структурно зависит от израильского газа. Как только израильский экспорт прекращается, вся сеть дает сбои.
Собственный чрезвычайный план Иордании после прекращения поставок израильского газа предусматривает импорт СПГ через Акабу с мировых рынков. Эта опция явно существует даже в текущих условиях. Если этот маршрут остается доступным, почему поставки в Сирию были сокращены или остановлены? Каким бы ни было объяснение, факты подтверждают, что Израиль находится в центре формирующейся региональной газовой системы. Эта центральность предоставляет ему значительное политическое влияние. Поставки энергии уже использовались в качестве политического инструмента – например, в угрозах пересмотреть газовые соглашения с Египтом под предлогом якобы нарушений мирного договора.
Еще более явно Израиль продемонстрировал свою готовность использовать критическую инфраструктуру и коммунальные услуги в качестве оружия. Во время геноцида в Газе электричество, энергия и вода – наряду с инфраструктурой, которая их поддерживает – систематически подвергались нападениям и отключались, используясь в качестве инструментов коллективного наказания и разрушения.
Ливан и Сирия отчаянно нуждаются в электроэнергии. Эта срочность используется для оправдания интеграции в региональную энергетическую сеть, центром которой является Израиль. В таких условиях вопросы о происхождении газа, вероятно, будут отодвинуты в сторону, а структурная центральность Израиля в региональном энергетическом порядке будет тихо игнорироваться. В результате получится система, которая помещает обе страны – наряду с Египтом и Иорданией – в инфраструктуру, где сбои в поставках возможны в любой момент и где решающий рычаг в конечном итоге находится в руках Израиля.
Это наглядный пример того, как сионистский колонизаторский проект расширяется не только за счет военной агрессии, но и через экономическую мощь и энергетические сети. Он продвигается через инфраструктуру, которая кажется обыденной и технической, но в конечном итоге сжимает горло обществам. После внедрения отказ от таких систем становится чрезвычайно трудным, потому что они управляют основами повседневной жизни: электричеством, водой и энергией.
У Сирии и Ливана есть альтернатива – разработка собственных энергетических запасов. Сирийские запасы газа на суше составляют 280 миллиардов кубометров, на шельфе – возможно, 250 миллиардов кубометров; у Ливана может быть до 700 миллиардов кубометров запасов на шельфе. Разработка этих энергетических ресурсов потребует не только времени и значительного финансирования, но и сильной политической воли для сопротивления политическому давлению, особенно со стороны Израиля и США, с целью выбора зависимости от израильского газа.
Сегодня сирийских и ливанских политических лидеров может соблазнять обещание быстрой и легкой экономической безопасности и надежных условий жизни. Но такая безопасность была бы иллюзорной. Окончательный контроль оставался бы в руках государства, чья способность прекращать поставки – и использовать это прекращение в качестве инструмента разрушения, политического принуждения и колониальной экспансии – уже видна всем.