AQShning sobiq prezidenti Donald Trump o'zining ikkinchi muddatida ommaviy axborot vositalariga nisbatan tanqidiy munosabatini amaliy harakatlarga aylantirgani haqida xabar berilmoqda. Trump uzoq vaqtdan beri o'ziga nisbatan "tarafkash" va "adolatsiz" media qamrovidan shikoyat qilib kelgan, shuningdek, "uyg'onish" mafkurasi va "bekor qilish madaniyati" konservativ ovozlarni bo'g'ib qo'yganini da'vo qilgan.
Federal Aloqa Komissiyasi (FCC) raisi Brendan Carrning so'nggi bayonotlari bu tendentsiyaning eng yaqqol namunasidir. Carr AQSh va Isroilning Eron bilan urushi haqidagi reportajlarga ishora qilib, "jamoatchilik manfaatlariga xizmat qilmaydigan" va "yolg'on xabarlar tarqatadigan" teleradioeshittirish tashkilotlarining litsenziyalarini bekor qilish bilan tahdid qildi. Trump bu harakatni "Amerika ommaviy axborot vositalaridagi korrupsiya va vatanparvarlikni yo'qotishni tekshirish" uchun "hayajonli" deb baholadi.
Reporters Without Borders (RSF) USA bosh direktori Clayton Weimersning aytishicha, Carrning tahdidlari amalda litsenziyalarni olib qo'yish uchun emas, balki ommaviy axborot vositalarini qo'rqitish va o'ziga bo'ysundirish uchun qo'llaniladi. Weimers Kaliforniyadagi KCBS-AM radiostansiyasi misolini keltirdi, u immigratsiya reydlari haqidagi reportaji uchun Carrdan bosim ko'rganidan keyin muxbirini ishdan bo'shatgan va siyosiy mavzulardagi reportajlarini kamaytirgan.
Pensilvaniya universiteti media siyosati professori Victor Pickardning ta'kidlashicha, Trump va Carr FCCni "qurolsizlantirish" yo'lida harakat qilmoqda, bu so'nggi o'n yilliklarda hech qanday ma'muriyat tomonidan ko'rilmagan yondashuvdir. Carr o'zining Senatdagi guvohligida FCC "rasmiy jihatdan mustaqil agentlik emas" deb e'tirof etgan, bu esa agentlik veb-saytidan "mustaqil" so'zini olib tashlashga olib keldi.
Trump ma'muriyati faqat FCC orqali emas, balki immigratsiya qonunlaridan foydalangan holda ham nutk erkinligini cheklashga urinmoqda. Davlat departamenti doimiy rezidentlar va viza egasi bo'lgan shaxslarga AQSh fuqarolari kabi nutk erkinligi huquqlari kafolatlanmaganligini da'vo qilmoqda. O'tgan yili Trump ma'muriyati Kolumbiya universitetidagi Falastin tarafdori namoyishchilari Mahmoud Khalil, Mohsen Mahdawi, Rumeysa Ozturk va Badar Khan Surini deportatsiya qilishga urindi.
Foundation for Individual Rights and Expression (FIRE) direktori Aaron Terrning aytishicha, ma'muriyat "eng zaif nishonlar" bilan boshlab, keyinroq nishonlarni kengaytirishni rejalashtirmoqda. Bu AQShda nutk erkinligi tamoyillariga qarshi keng ko'lamli hujumning boshlanishi bo'lishi mumkin.

Администрация бывшего президента США Дональда Трампа во время его второго срока активизировала практическое давление на средства массовой информации, что вызывает серьёзную озабоченность у правозащитников. Трамп на протяжении всей карьеры жаловался на «предвзятое» и «несправедливое» освещение в СМИ, а также обвинял так называемую «пробудившуюся» идеологию и «культуру отмены» в подавлении консервативных голосов.
Недавние заявления председателя Федеральной комиссии по связи (FCC) Брендана Карра стали наиболее ярким примером этой тенденции. Карр, ссылаясь на освещение войны США и Израиля против Ирана, пригрозил отозвать лицензии у вещателей, которые «распространяют ложные сведения» и не «действуют в интересах общества». Трамп, в свою очередь, якобы заявил, что «в восторге» от того, что Карр расследует «коррумпированные и крайне непатриотичные „новостные“ организации».
Исполнительный директор Reporters Without Borders (RSF) USA Клейтон Ваймерс отметил, что угрозы Карра направлены не на реальное отзыв лицензий, а на запугивание и подчинение СМИ. Он привёл пример радиостанции KCBS-AM в районе залива Сан-Франциско, которая после давления со стороны Карра понизила в должности ведущего и сократила освещение политических тем. «Угроза сработала. Ей не нужно никакого реального основания», — заявил Ваймерс.
Профессор политической экономики медиа Пенсильванского университета Виктор Пикард утверждает, что Трамп и Карр используют FCC как инструмент давления, что является беспрецедентным для последних десятилетий. Карр, выступая в Сенате, заявил, что FCC «формально не является независимым агентством», после чего слово «независимый» было удалено с сайта комиссии.
Администрация Трампа также использует иммиграционное законодательство для ограничения свободы слова, особенно в отношении сторонников Палестины. Государственный департамент утверждает, что постоянные жители и владельцы виз не имеют таких же конституционных защит свободы слова, как граждане США. В прошлом году администрация пыталась депортировать четырёх человек — Махмуда Халила, Мохсена Махдави, Румейсу Озтюрк и Бадара Хана Сури — за участие в протестах в поддержку Палестины в Колумбийском университете.
Директор по публичной политике Foundation for Individual Rights and Expression (FIRE) Аарон Терр предупреждает, что администрация начинает с «наиболее уязвимых целей», но в случае успеха будет расширять их круг. Он отметил, что правительство «часто начинает с маргинальных случаев, но когда это удаётся, цели продолжают расширяться». Это может сигнализировать о начале более широкого наступления на свободу слова в США.