️ AQSh Prezidenti Donald Trump Eronning elektr stansiyalariga rejalashtirilgan harbiy zarbalarni besh kunga kechiktirganini e'lon qildi. Trump bu qarorni Tehron bilan "juda yaxshi va samarali" muzokaralar natijasi deb atadi, ammo Eron axborot agentliklari bu da'volarni rad etib, ikki tomon o'rtasida hech qanday aloqa bo'lmaganligini ta'kidladi.
️ Bu kechikish, Trumpning Eronni Fors ko'rfazini Hind okeani bilan bog'laydigan muhim suv yo'li – Hormuz bo'g'ozini to'liq ochishga majburlash maqsadida bergan 48 soatlik ultimatumdan keyin sodir bo'ldi. Trump bo'g'oz yopilganligi sababli tankerlar bir necha haftadan beri qolib ketgani va yoqilg'i narxlari keskin ko'tarilganini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, Eron bu talabni bajarmasa, AQSh "eng kattasidan boshlab" Eron elektr stansiyalarini "urib, yo'q qiladi".
️ Eronning Damavand elektr stansiyasi (Tehron yaqinida, taxminan 2,868 MVt quvvatga ega) asosiy nishon bo'lishi mumkin, chunki u poytaxtning 43% elektr energiyasini ta'minlaydi. Shuningdek, Ramin, Shahid Salimi (Neka), Kerman va Shahid Montazeri kabi yirik stansiyalar ham nishonga olinishi mumkin. Eronning yagona yadro reaktori – Bushehr elektr stansiyasiga zarba berilishi xalqaro yadro xavfsizligi uchun jiddiy tahdid solishi mumkin, deb ogohlantirilgan.
️ Eron hukumati va Islom Inqilobi Qo'riqchilar Korpusi (IRGC) AQSh tahdidlariga qattiq javob berdi. IRGC vakili Eronning ekvivalent javob zarbasi berishiga ishora qilib, mintaqadagi barcha energetika infratuzilmasi, axborot texnologiyalari tizimlari va suvni chuchuklantirish zavodlarini nishonga olish bilan tahdid qildi. Parlament spikeri Muhammad Bog'ir G'olibof esa, shu jumladan energetika va suvni chichuklantirish zavodlarini "tiklanmaydigan darajada vayron qilish" bilan ogohlantirdi.
️ Fors ko'rfazi davlatlari, jumladan Saudiya Arabistoni va Qatar, Eronning o'z infratuzilmasiga hujum qilishi yoki Hormuz bo'g'ozida dengiz minalarini qo'yish tahdidi ortidan harbiy javob berish bilan tahdid qilmoqda. Bu vaziyat mintaqaviy urushga aylanish xavfini oshiradi, chunki AQSh boshchiligidagi koalitsiya kuchlari ham aralashishi mumkin. Hormuz bo'g'ozining yopilishi global neft va gaz narxlarini ko'tarib, jahon iqtisodiyotiga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda.

️ Президент США Дональд Трамп объявил о переносе запланированных военных ударов по иранским электростанциям на пять дней. Трамп заявил, что это решение стало результатом «очень хороших и продуктивных» переговоров с Тегераном, однако иранские информационные агентства опровергли эти утверждения, сообщив, что никаких контактов между сторонами не было.
️ Эта отсрочка последовала после ультиматума Трампа, который потребовал от Ирана полностью открыть Ормузский пролив – критически важный водный путь, связывающий Персидский залив с Индийским океаном. Трамп предупредил, что если Иран не выполнит это требование в течение 48 часов, США «нанесут удар и уничтожат» иранские электростанции, «начиная с самой крупной». Закрытие пролива привело к застреванию танкеров на несколько недель и резкому росту цен на топливо.
️ Основной целью удара может стать электростанция Дамаванд (близ Тегерана, мощностью около 2 868 МВт), которая снабжает около 43% электроэнергии столицы. Также потенциальными целями являются крупные станции: Рамин, Шахид Салими (Нека), Керман и Шахид Монтазери. Удар по единственной действующей атомной электростанции Ирана – Бушеру – может создать серьёзную угрозу ядерной безопасности, как предупредил глава МАГАТЭ Рафаэль Гросси.
️ Иранские власти и Корпус стражей исламской революции (КСИР) ответили жёсткими угрозами. Представитель КСИР пригрозил эквивалентным ответным ударом по всей энергетической инфраструктуре, IT-системам и опреснительным установкам в регионе. Спикер парламента Мохаммад Багер Галибаф предупредил о «необратимом разрушении» критической инфраструктуры, включая энергообъекты и опреснительные заводы.
️ Страны Персидского залива, такие как Саудовская Аравия и Катар, угрожают военным ответом в случае атак Ирана на их инфраструктуру, что повышает риск эскалации в региональную войну с возможным вовлечением коалиционных сил под руководством США. Закрытие Ормузского пролива продолжает оказывать давление на мировые цены на нефть и газ, усугубляя экономические проблемы в регионе.