Germaniyaning yetakchi avtomobil kompaniyalari 2025-yilda jiddiy inqirozga yuz tutdi. AQSh prezidenti Donald Trump tomonidan joriy qilingan tariflar va strategik qayta qurish jarayonidagi milliardlab xarajatlar tufayli Porsche, Volkswagen va Mercedes-Benz kompaniyalarining foydasi keskin pasaydi. Porsche, to‘liq elektr modellarga bo‘lgan ishonchni yo‘qotib, endi yangi ichki yonuv dvigatelli avtomobillarni ishlab chiqishga qaytmoqda, bu esa 3,9 milliard yevroga yaqin qo‘shimcha xarajatlar keltirdi.
Volkswagen va Mercedes-Benz kompaniyalari ham daromadlarning to‘xtab qolishi va foydaning deyarli yarmiga kamayishi bilan kurashmoqda. BMW esa nisbatan yaxshi natijalar ko‘rsatdi – sof marjasi atigi 3% ga pasaydi. Biroq, umumiy hisobda Germaniyaning uchta yirik avtomobil giganti (Volkswagen, BMW, Mercedes) 2025-yilda 2024-yilga nisbatan 44% kam foyda oldi. Handelsblatt gazetasining hisob-kitoblariga ko‘ra, ularning foiz va soliqqa qadar daromadi atigi 24,9 milliard yevroni tashkil etdi – bu 2020-yildan beri eng past ko‘rsatkich.
Muhim omillardan biri – Xitoy bozoridagi raqobatning kuchayishi. Volkswagen o‘zining eng yirik bozorida mahalliy ishlab chiqaruvchilar (masalan, BYD) bilan raqobatda bozor ulushini yo‘qotdi. Biroq, 2026-yilning birinchi ikki oyida elektr transport vositalariga davlat subsidiyalarining kamayishi tufayli Volkswagen (SAIC Motor va FAW Group hamkorlari bilan birga) 13,9% bozor ulushi bilan yana birinchi o‘ringa qaytdi. Bu an’anaviy ichki yonuv dvigatelli modellarga bo‘lgan barqaror talabni ko‘rsatadi.
Ekspertlar inqiroz sabablarini texnologik o‘zgarish xarajatlari, uzoq qaror qabul qilish jarayonlari va Xitoy bozoridagi zaiflik deb hisoblaydi. Avtomobil tahlilchisi Yurgen Piperning so‘zlariga ko‘ra, BMW texnologik ochiqlik siyosati tufayli yaxshi o‘rnashgan – ular faqat elektr avtomobillarga e‘tibor qaratmadi va AQShdagi Spartanburg zavodida ishlab chiqarishni oshirish orqali tariflardan qochishga muvaffaq bo‘ldi.
Konsultant Frank Shvope optimistik nuqtai nazarni bildiradi: “Barcha kompaniyalar hali ham foyda olishmoqda va dividendlar to‘lanmoqda. Porsche kabi hashamatli brendlar ommaviy ishlab chiqaruvchilarga (masalan, Renault) qaraganda tezroq tiklanishi mumkin.” U, shuningdek, qattiq holatli batareyalar kabi yangi texnologiyalar (Volkswagen 2028-yildan, BMW va Mercedes 2030-yildan boshlab) o‘yin qoidalarini o‘zgartirishi mumkinligini ta’kidladi. Piper esa mahsulotlarning asta-sekin yaxshilanishini umid belgisi deb hisoblaydi.

Ведущие немецкие автопроизводители столкнулись с серьёзным кризисом в 2025 году. Из-за тарифов, введённых президентом США Дональдом Трампом, и миллиардных затрат на стратегическую реструктуризацию прибыль таких компаний, как Porsche, Volkswagen и Mercedes-Benz, резко сократилась. Porsche, разочаровавшись в полностью электрических моделях, теперь возвращается к разработке новых автомобилей с двигателями внутреннего сгорания, что обошлось примерно в 3,9 млрд евро дополнительных расходов.
Volkswagen и Mercedes-Benz также борются с застоем выручки и почти двукратным падением прибыли. BMW показал относительно лучшие результаты – его чистая маржа снизилась лишь примерно на 3%. Однако в целом три немецких автогиганта (Volkswagen, BMW, Mercedes) заработали в 2025 году на 44% меньше, чем в 2024 году. По расчётам газеты Handelsblatt, их прибыль до вычета процентов и налогов составила всего 24,9 млрд евро – самый низкий уровень с 2020 года.
Важным фактором стало усиление конкуренции на китайском рынке. Volkswagen на своём крупнейшем рынке терял долю из-за местных производителей, таких как BYD. Однако в первые два месяца 2026 года сокращение государственных субсидий на электромобили позволило Volkswagen (вместе с партнёрами SAIC Motor и FAW Group) вернуть лидерство с долей рынка 13,9%. Это свидетельствует об устойчивом спросе на традиционные модели с ДВС.
Эксперты называют причинами кризиса затраты на технологическую трансформацию, затяжные процессы принятия решений и слабость китайского рынка. Автоаналитик Юрген Пипер отмечает, что BMW оказалась в лучшем положении благодаря технологической открытости – компания не фокусировалась исключительно на электромобилях и смогла избежать части тарифов за счёт наращивания производства на заводе Spartanburg в США.
Консультант Франк Швопе выражает осторожный оптимизм: «Все компании всё ещё получают прибыль и выплачивают дивиденды. Люксовый бренд, такой как Porsche, восстановится быстрее, чем массовый производитель вроде Renault». Он также указывает, что новые технологии, такие как твердотельные батареи (Volkswagen планирует начать массовое производство с 2028 года, BMW и Mercedes – с 2030 года), могут изменить правила игры. Пипер видит признаки надежды в постепенном улучшении продукции, хотя и подчёркивает, что прорыва пока не произошло.