Italiya Bosh Vaziri Jorjiya Meloni adliya tizimini isloh qilish boʻyicha oʻtkazilgan referendumda magʻlubiyatni tan oldi, biroq isteʼfoga chiqmasligini eʼlon qildi. U X (sobiq Twitter) platformasida bergan bayonotida: "Italiyaliklar qaror qildi. Biz bu qarorni hurmat qilamiz", deb aytdi va natijani "Italiyani modernizatsiya qilish uchun boy berilgan imkoniyat" deb baholadi.
Melonining oʻng qanot hukumati sudyalar va prokurorlarning rollarini ajratish, shuningdek, ularning nazorat organini isloh qilish uchun konstitutsiyani oʻzgartirishni maqsad qilgan edi. U bu rejani adolatni kafolatlash va mamlakatning eskirgan adliya tizimini yaxshilash uchun zarur deb daʼvo qilgan. Biroq, tanqidchilar buni yillar davom etgan sud jarayonlari va qamoqxonalardagi haddan tashqari koʻpchilik kabi haqiqiy muammolarni hal qilmaydigan siyosiy hokimiyat uchun kurash deb baholadilar.
Markaziy-chap Demokratik partiyasi rahbari Elli Shlayn ovoz berishdan oldin taklifning yomon tayyorlanganligini va "sud mustaqilligini zaiflashtiradigan" ekanligini taʼkidlagan. Islohot sud tizimi ichida kuchli qarshilikni keltirib chiqardi, Italiya Milliy Magistratlar Assotsiatsiyasining 80% dan ortigʻi oʻtgan yili bir kunlik ish tashlash uyushtirgan.
Referendum kampaniyasi keskin va achchiq boʻldi. Adliya vaziri Karlo Nordio oʻtgan oy sudyalarning tanqidlarini "jirkanch litaniyalar" deb atagan va islohot sud tizimidagi "para-mafiya mexanizmini" tuzatishini aytgan. Nordioning shtab boshligʻi Jusi Bartolottsi ham "qatl guruhlari" kabi ishlaydigan magistratlarni "yoʻq qilish" haqidagi bayonoti uchun keng tanqidga uchradi.
Islohotning eng bahsli qismi Oliy Sud Kengashi (CSM) ga oid edi, bu nazorat va intizom organi boʻlib, uning aʼzolari tengdoshlari va parlament tomonidan saylanadi. Rejada CSMni ikki alohida kengashga—sudyalar va prokurorlar uchun—ajratish va yangi 15 aʼzodan iborat intizom sudini yaratish rejalashtirilgan edi. Aʼzolar tengdoshlari tomonidan emas, balki qurʼa orqali tanlanishi, sudning uch aʼzosi Italiyaning marosim prezidenti tomonidan, yana uchtasi parlament tomonidan tasdiqlangan tajribali advokatlar roʻyxatidan tayinlanishi koʻzda tutilgan edi. Islohotning ikkinchi qismi sudyalar va davlat prokurorlari oʻrtasidagi funktsiyalarni almashtirishni oldini olishga qaratilgan, bu ikki guruh oʻrtasidagi haddan tashqari yaqin munosabatlar ayblanuvchilarga zarar etkazishi haqidagi tashvishlarni bartaraf etish uchun moʻljallangan.

Премьер-министр Италии Джорджа Мелони признала поражение на референдуме по реформе судебной системы, но подтвердила, что не уйдёт в отставку. В заявлении на X (бывший Twitter) она заявила: "Итальянцы решили. И мы уважаем это решение", назвав результат "упущенной возможностью модернизировать Италию". В сопроводительном видео Мелони подчеркнула, что это "не меняет нашу приверженность продолжать работать серьёзно и решительно на благо нации и выполнять доверенный нам мандат".
Праворадикальное правительство Мелони стремилось изменить конституцию Италии, чтобы разделить роли судей и прокуроров и реформировать их надзорный орган. Мелони утверждала, что этот план необходим для гарантии беспристрастности и улучшения функционирования устаревшей судебной системы страны. Однако критики осудили его как политический захват власти, который не решает реальные проблемы, от многолетних судебных процессов до переполненности тюрем.
Лидер левоцентристской Демократической партии Элли Шлейн перед голосованием заявила, что предложение плохо составлено и "ослабляет независимость судебной власти". Мелони и её министры неоднократно критиковали судебные решения, которые они считают слишком мягкими, особенно по вопросам иммиграции. Предлагаемая реформа вызвала ожесточённое сопротивление в судебной системе, более 80% членов Национальной ассоциации магистратов Италии провели однодневную забастовку в прошлом году.
Кампания референдума была ожесточённой и конфликтной. В публичной перепалке в прошлом месяце министр юстиции Карло Нордио, назвавший критику судей "капризными литаниями", заявил, что реформа исправит "пара-мафиозный механизм" в судебной системе. Начальник штаба Нордио Джузи Бартолотци также подверглась широкой критике, когда во время ток-шоу сказала, что реформа "избавится" от магистратов, действующих как "расстрельные команды".
Наиболее спорной частью реформы были изменения в Высшем совете магистратуры (CSM), надзорном и дисциплинарном органе, члены которого избираются коллегами и парламентом. Реформа предполагала разделение CSM на два отдельных совета — для судей и прокуроров — и создание нового 15-членного дисциплинарного суда. Члены должны были выбираться по жребию, а не голосованием коллег, причём три члена суда назначались церемониальным президентом Италии, а три — из списка опытных юристов, утверждённых парламентом. Вторая часть реформы была направлена на предотвращение перехода судей и государственных прокуроров между двумя функциями, что должно было устранить опасения по поводу того, что слишком тесные отношения между этими группами вредят обвиняемым.