Kipr Respublikasi hukumatining rasmiy bayonotlariga ko‘ra, mart oyi boshida Akrotiri harbiy bazasiga urilgan Eron ishlab chiqargan dron hodisasi orolning bo‘linishiga olib kelgan qadimiy muammolarni qayta ochib berdi. Bu hodisa Britaniyaning oroldagi suveren bazalarining kelajagi haqida "ochiq va samimiy muhokama" talab qilishga sabab bo‘ldi. Kipr prezidenti Nikos Xristodulides bu bazalarni "mustamlakachilik oqibati" deb atadi va Yevropa Ittifoqi sammitida bu masalani ko‘tarishga muvaffaq bo‘ldi.
Mahalliy aholining fikrlariga ko‘ra, Britaniya bazalari orolni xavf ostiga qo‘yayotgani haqida noroziliklar kuchaymoqda. Limassol aholisi Panayiotis va Mixalis kabi fuqarolar bazalarning mavjudligi tufayli Kipr nishonga olinganligini ta'kidlab, ularning chiqib ketishini talab qilmoqda. Britaniya Mudofaa vazirligi esa bazalarning O‘rta yer dengizi va Yaqin Sharqdagi ittifoqchilar xavfsizligi uchun muhimligini e'tirof etdi, ammo bu izohlardan keyin ham noroziliklar davom etmoqda.
Dron hodisasidan so‘ng, Yevropa Ittifoqi a'zolari Fransiya, Ispaniya, Italiya, Niderlandiya va Gretsiya Kipr atrofida mudofaa kuchlarini kuchaytirish uchun harbiy kemalar va boshqa vositalarni yubordi. Siyosatshunos Mixalis Kontosning ta'kidlashicha, bu Yevropa Ittifoqining birinchi marta haqiqiy ittifoq sifatida harakat qilishini ko‘rsatdi, ammo bu faqat past xavfli holatda bo‘lib, Eron yoki Hizbullohning Kiprga hujum qilishi kutilmaydi.
Orolning shimoliy qismida, faqat Turkiya tomonidan tan olingan Shimoliy Kipr Turk Respublikasida o‘n minglab turk qo‘shinlari joylashgan. Yevropa Ittifoqi kuchlarining janubga joylashtirilishiga javoban Turkiya ham shimolda o‘z harbiy mavjudligini kuchaytirdi. Turkiya kiprlik faol Beran Djemal bu ikki tomonlama harbiy joylashtirishlar orol bo‘ylab keskinlikni oshirish xavfi borligini ta'kidladi, ammo u birlashgan Kipr uchun kurashishda davom etmoqda.
Kiprning bo‘linish tarixi 1960-yildagi mustaqillik shartnomasi va 1974-yildagi turk harbiy aralashuvi bilan bog‘liq. Bugungi kunda orol poytaxti Nikosiya orqali bo‘linib, janubda xalqaro tan olingan Kipr Respublikasi, shimolda esa faqat Turkiya tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan hudud mavjud. Kontosning so‘zlariga ko‘ra, Yaqin Sharqdan kelayotgan tahdidlar Kiprning muzlatilgan mojarosini hal qilish zaruratini yana bir bor eslatib turmoqda.

Правительство Республики Кипр заявило о необходимости "открытого и откровенного обсуждения" будущего британских суверенных баз на острове после инцидента с иранским дроном, который врезался в базу Акротири в начале марта. Президент Никос Христодулид назвал базы "колониальным наследием" на саммите ЕС, где лидеры блока поддержали инициативу Кипра. Этот случай обострил давние дебаты о присутствии Великобритании, которое местные жители считают угрозой безопасности.
Среди киприотов растёт недовольство: жители Лимасола, такие как Панайотис и Михалис, заявили, что базы делают остров мишенью из-за тесных связей Великобритании с США и Израилем. В ответ представитель Министерства обороны Великобритании подчеркнул "решающую роль" баз в обеспечении безопасности союзников в Средиземноморье и на Ближнем Востоке, отметив развёртывание дополнительных систем ПВО и персонала с января. Однако критика со стороны кипрских властей и населения продолжает нарастать.
После инцидента с дроном несколько стран ЕС, включая Францию, Испанию, Италию, Нидерланды и Грецию, направили военные корабли и активы для усиления обороны вокруг Кипра. Политолог Михалис Контос отметил, что это демонстрирует солидарность ЕС, особенно важную для Кипра, не входящего в НАТО, но предупредил, что развёртывание носит низкорисковый характер, так как Иран или "Хезболла" вряд ли будут атаковать остров.
На севере острова, в самопровозглашённой Турецкой Республике Северного Кипра, признанной только Турцией, дислоцированы десятки тысяч турецких войск. В ответ на действия ЕС Турция также усилила своё военное присутствие, разместив истребители в северной части. Активистка Беран Джамал предупредила, что двойное развёртывание сил на севере и юге может увеличить риск напряжённости на острове, хотя она продолжает выступать за воссоединение Кипра и вывод всех иностранных войск.
Исторический контекст раскола Кипра восходит к 1960 году, когда договор о независимости предусматривал британские базы и баланс интересов греческой и турецкой общин. После межобщинного насилия и турецкого вторжения в 1974 году остров де-факто разделён, с буферной зоной под наблюдением ООН. Контос подчеркнул, что угрозы с Ближнего Востока лишь подчёркивают необходимость решения внутреннего замороженного конфликта на Кипре.