NASAning yangi rahbari Jared Isaacman AQSh kosmik agentligining Oyga qaytish dasturida katta o‘zgarishlar e’lon qildi. U NASAning Oy orbitasida orbital stansiya (Lunar Gateway) qurish rejasini to‘xtatib, uning o‘rniga Oy sirtida taxminan 20 milliard dollarlik bazani qurishga e’tibor qaratishini aytdi. Bu o‘zgarish NASAning Artemida II loyihasiga kiritilgan bo‘lib, oxirgi oylarda kechikishlar va muammolar bilan uchrashgan.
Isaacman Vashington shtab-kvartirasida bo‘lib o‘tgan tadbirda ishtirokchilarga murojaat qilib, "Hozirgi shakldagi Gateway loyihasini to‘xtatib, Oy sirtida barqaror operatsiyalarni qo‘llab-quvvatlovchi infratuzilmaga e’tibor qaratishimiz hech kimni hayron qoldirmasligi kerak" dedi. Ushbu qaror loyihaning bekorchi yoki boshqa Oy maqsadlaridan chalg‘itish sifatida tanqid qilinganidan keyin qabul qilindi.
Yangi rejaga ko‘ra, NASA Artemida II missiyasining asosiy maqsadi – 2028 yilga qadar Oy sirtiga qaytish – o‘zgarishsiz qoladi, ammo parvoz rejalari o‘zgartirilib, qo‘nishdan oldin sinov missiyasi o‘tkaziladi. Isaacman, shuningdek, uskunani qayta ishlatish va xalqaro hamkorlik majburiyatlarini Oy sirti va boshqa dastur maqsadlarini qo‘llab-quvvatlash uchun foydalanish mumkinligini ta’kidladi.
Bu qaror Rossiya va Xitoy bilan yangilangan Oy poygasi fonida keladi, ular ham Oyga qaytish va tadqiqot stansiyalari qurish rejalarini e’lon qilgan. Xitoy 2030 yilga qadar Oyga qo‘nishni maqsad qilgan, Rossiya va Xitoy esa 2036 yilga qadar Xalqaro Oy Tadqiqot Stansiyasi (ILRS) va Oyning janubiy qutbida yadro elektr stansiyasi qurishni rejalashtirmoqda. NASAning bu harakati AQShning Marsga parvoz uchun bosqich sifatida ko‘rilgan Oyga qaytishdagi raqobatbardoshligini namoyish etmoqda.

Новый руководитель NASA Джаред Айзекман объявил о серьёзных изменениях в лунной программе агентства. Он заявил, что NASA отменяет планы по развёртыванию орбитальной станции Lunar Gateway и вместо этого сосредоточится на строительстве базы на поверхности Луны стоимостью около 20 миллиардов долларов (примерно 17,25 миллиардов евро) в течение следующих семи лет. Эти изменения касаются флагманского проекта Artemis II, который столкнулся с серией задержек и проблем в последние месяцы.
Айзекман, вступивший в должность в декабре, сделал заявление на мероприятии в штаб-квартире NASA в Вашингтоне. Он отметил: "Никого не должно удивлять, что мы приостанавливаем Gateway в его текущей форме и фокусируемся на инфраструктуре, поддерживающей устойчивые операции на лунной поверхности". Это решение последовало за критикой проекта как расточительного или отвлекающего от других лунных амбиций.
Несмотря на пересмотр планов, основная цель миссии Artemis II – возвращение на поверхность Луны к 2028 году – остаётся неизменной. Айзекман также указал, что NASA изменит планы полётов, включив тестовую миссию перед посадкой для улучшения "мышечной памяти". Он добавил, что оборудование и обязательства международных партнёров могут быть перепрофилированы для поддержки поверхностных и других программных задач.
Эти шаги происходят на фоне возобновившейся лунной гонки с Россией и Китаем. Китай работает над собственной лунной миссией с целью посадки к 2030 году, в то время как Китай и Россия анонсировали планы по строительству ядерной электростанции на южном полюсе Луны и развитию Международной лунной исследовательской станции (МЛИС) к 2036 году. Возвращение на Луну позиционируется США как ступень к eventualной миссии на Марс, хотя скептицизм сохраняется из-за технических и временных ограничений.