AQSh prezidenti Donald Trampning Eron energetika ob'ektlarini 'yo'q qilish' bilan tahdid qilishi va Isroilning Tehron atrofidagi yoqilg'i omborlariga havo hujumlari xalqaro urush boshlash va kuchaytirish me'yorlarini tubdan o'zgartirib yubordi. Tramp so'nggi haftalarda Eronning janubiy gaz konini 'portlatish' va eng katta elektr stansiyalarini 'vayron qilish' bilan tahdid qilgan bo'lsa, Isroil hujumlari katta olov to'plari va tutun ustunlarini keltirib chiqardi.
Xalqaro Jinoyat Sudining (XJS) asoschi bosh prokurori Luis Moreno Okampo BBCga bergan intervyusida AQShning Eron hujumlari va Eronning Fors ko'rfazi qo'shnilariga qarshi javobiy harakatlari xalqaro huquqda 'tajovuz jinoyati' hisoblanadi, deb ta'kidladi. U Trampning elektr stansiyalarini bombardimon qilish tahdidlarini Rossiyaning Ukrainadagi energetika ob'ektlariga hujumlari bilan solishtirdi va ularni qonuniy nishonlar emasligini aytdi. Moreno Okampo: "Endi biz qoida asosidagi tizimdan odam qoidasiga o'tdik - bugun Prezident Tramp nima qaror qilsa, shu qoida bo'ladi. Bu amal qiladigan dunyo emas".
Oq uy Moreno Okamponing bayonotini 'masxara' deb atadi va Trampning 'terrorchi rejim' tahdidini bartaraf etish uchun 'jasur harakat' qilayotganini aytdi. AQShning BMTdagi elchisi Mayk Volts CBS Newsga Eron rejimining muhim infratuzilmani o'z xalqini bostirish, qo'shnilariga hujum qilish va yadro quroliga intilish uchun ishlatayotganini, shuning uchun ularning qonuniy nishonlar ekanligini da'vo qildi.
Huquq himoyachi tashkilotlari Eron elektr stansiyalariga hujumning fuqarolik hayotiga halokatli ta'sir ko'rsatishidan xavotir bildirmoqda, chunki eronliklar allaqachon elektr uzilishlaridan aziyat chekmoqda va suvni uylarga etkazish uchun elektr kerak. Eron esa AQSh bunday zarba bersa, Fors ko'rfazi qo'shnilarining energetika va suv tizimlariga javobiy zarba berishini aytdi. Tramp esa tahdidini besh kunga kechiktirganini va Eron muzokaralar olib borayotganini aytdi, ammo eron rasmiylari buni rad etdi.
Xalqaro Energetika Agentligi (IEA) ma'lumotlariga ko'ra, urush boshlanganidan buyon to'qqiz mamlakatdagi kamida 40 ta energetika ob'ekti 'jiddiy yoki juda jiddiy' shikastlangan. BMT Xavfsizlik Kengashi Eronning Fors ko'rfazi qo'shnilariga hujumlarini qoraladi, ammo tanqidchilar G'arbning Eronning xalqaro huquqni buzishini qoralashi AQShning ochiqchasiga bu me'yorlarni tark etayotgani bilan zaiflashayotganini ta'kidlamoqda.
Demokratlar va Respublikachilar ma'muriyatlarida milliy xavfsizlik bo'yicha sobiq rasmiy Brayan Katulis BBCga Trampning tahdidlari 'xalqaro tartib uchun juda xavfli daqiqa' kontekstida kelayotganini aytdi. U AQShning energetika infratuzilmasiga tahdidlari va Eron va Venesueladagi harakatlari 'Siz xohlaganingizni qilishingiz mumkin. O'rmon yana o'sib chiqdi' degan signal berayotganini ta'kidladi. Katulis Trampning Xurmuz bo'g'ozini himoya qilish uchun ittifoqchi to'play olmasligini ittifoqchilarning AQShga ishonchini yo'qotganidan dalolat deb hisobladi.

Угрозы президента США Дональда Трампа «уничтожить» иранские энергетические объекты и израильские авиаудары по топливным хранилищам в Тегеране кардинально изменили нормы развязывания и эскалации международных войн. Трамп на прошлой неделе заявил, что «масштабно взорвёт» южный газовый месторождение Ирана, а в субботу пригрозил «стереть с лица земли» различные электростанции, «начиная с самой крупной», если иранское руководство не откроет Ормузский пролив. Израильские удары вызвали огромные огненные шары и столбы дыма.
Основатель и первый главный прокурор Международного уголовного суда (МУС) Луис Морено Окампо в интервью BBC заявил, что действия США против Ирана и ответные удары Ирана по соседям по Персидскому заливу подпадают под определение «преступления агрессии» по международному праву. Он сравнил угрозы Трампа бомбить электростанции с атаками России на энергообъекты Украины, которые привели к обвинениям российских чиновников в военных преступлениях. Морено Окампо подчеркнул: «Теперь мы переходим от системы, основанной на правилах, к правилу человека — что сегодня решит президент Трамп, то и будет правилом. Это нежизнеспособный мир».
Белый дом назвал заявление Морено Окампо «смехотворным», утверждая, что Трамп предпринимает «смелые действия для устранения угрозы, исходящей от террористического режима». Посол США в ООН Майк Уолтц в эфире CBS News заявил, что иранский режим использует критическую инфраструктуру для подавления своего народа, атак на соседей и разработки ядерного оружия, что делает эти объекты законными целями.
Правозащитные организации предупреждают, что атаки на иранские электростанции могут иметь разрушительные последствия для гражданского населения, учитывая, что иранцы уже страдают от перебоев с электричеством, необходимым для подачи воды в дома. Иран заявил, что в случае удара США атакует энергетические и водные системы соседей по Персидскому заливу. Трамп, в свою очередь, заявил об отсрочке своих угроз на пять дней, утверждая, что Иран ведёт переговоры, что иранские официальные лица опровергли.
По данным Международного энергетического агентства (МЭА), с начала конфликта серьёзно повреждены не менее 40 энергообъектов в девяти странах. Совет Безопасности ООН осудил иранские атаки на соседей, но критики отмечают, что осуждение Западом нарушений Ираном международного права подрывается открытым отказом США от этих норм.
Бывший сотрудник по национальной безопасности при администрациях демократов и республиканцев Брайан Катулис заявил BBC, что угрозы Трампа происходят в контексте «очень рискованного момента для международного порядка». Он отметил, что угрозы США в отношении энергоинфраструктуры и действия в Иране и Венесуэле посылают сигнал: «Можно делать что угодно. Джунгли снова отросли». Катулис также утверждал, что неспособность Трампа создать коалицию для защиты Ормузского пролива является прямым результатом потери доверия союзников к США.