Qutqaruvchilar kitni qum ostidan qumni yutish orqali ozod qilishga urinishdi, ammo ITAW instituti vakili Stephanie Grossning aytishicha, qum juda zich boʻlib chiqdi. Shuningdek, ular toʻlqin yaratish uchun qayiqlar, dron texnologiyalari va koʻngillilar yordamidan foydalangan, lekin kit hali ham qumtepadan chiqa olmadi.
Mahalliy mer Sven Partheil-Böhnke kitni qutqarish uchun hamma narsani qilishga vaʼda berdi. Yangi urinish payshanba kuni rejalashtirilgan, chunki yangi uskunalar chorshanba kuni tushdan keyin yetib keladi. Shu bilan birga, kitning tanasiga oʻralgan toʻr qisman olib tashlandi.
Kitning holati zaif, NDR telekanali uning "chuqur, boʻgʻiq" tovushlar chiqarayotganini xabar qildi. Politsiya tomoshabinlarni uzoq tutish uchun toʻsiqlar oʻrnatdi. Kitning sayoz suvga qanday tushgani nomaʼlum; u kasal, jarohatlangan, charchagan yoki shunchaki baxtsiz boʻlishi mumkin.
Dengizni muhofaza qilish guruhi Sea Shepherd kitning migratsiya paytida boʻlgan yosh erkak va bu oy boshida koʻrilgan kit bilan bir xil boʻlishi mumkinligini aytdi. Qutqaruvchilar kitning omon qolish imkoniyatlarini oshirish uchun kurashmoqda.

Крупный кит длиной около 10 метров застрял на мелководье у побережья Балтийского моря в Германии, в районе Ниендорфа в земле Шлезвиг-Гольштейн. Животное было обнаружено рано утром в понедельник, и с тех пор спасатели безуспешно пытаются его освободить.
Спасатели предприняли попытку освободить кита, высасывая песок из-под него, но, как сообщила Штефани Гросс из Института исследований наземной и водной дикой природы (ITAW), песок оказался слишком плотным. Также использовались лодки для создания волн, дроны и помощь волонтёров, но кит остаётся на песчаной отмели.
Местный бургомистр Свен Партайль-Бёнке пообещал сделать всё возможное для спасения животного. Новая попытка запланирована на четверг, так как новое оборудование прибывает только к среде днём. Тем временем, спасателям частично удалось удалить сеть, запутавшуюся вокруг тела кита.
Состояние кита ослаблено: по данным телеканала NDR, он периодически издаёт "глухие, приглушённые" звуки. Полиция установила барьеры на суше, чтобы оградить животное от зрителей. Причина, по которой кит оказался на мелководье, остаётся неясной; возможно, он болен, травмирован, истощён или просто невезуч.
Организация Sea Shepherd предполагает, что это молодой самец на миграции, который, возможно, уже видели в этом районе ранее в этом месяце. Спасатели продолжают усилия по повышению шансов кита на выживание.