Eron Tashqi Ishlar Vazirligi rasmiy ravishda AQSh bilan hech qanday muzokara yoki kelishuv jarayonlari yo‘qligini e’lon qildi. Bu bayonot AQShning so‘nggi vaqtlarda Pokiston orqali Eron hukumatiga bir oylik o‘t ochmaslik taklifini yetkazgani haqidagi xabarlarga javoban berildi. Vazirlik vakili Esmoil Baqaei AQSh diplomatik harakatlariga ishonchsizlik bildirib, “Biz AQSh diplomatik harakatlariga ishonmaymiz, chunki ular muzokara jarayonida ham bizga hujum qilishgan” dedi.
Eron hukumatining bu qat’iy pozitsiyasi davom etayotgan urush fonida kelib chiqqan bo‘lib, Eron qo‘shinlari Isroil va Quvayt xalqaro aeroporti kabi AQShga yaqin davlatlarga raketalar otishni davom ettirmoqda. Eron harbiy vakili Ebrahim Zolfag‘ari televizion chiqishida AQShning tinchlik rejalarini masxara qilib, “Sizning muvaffaqiyatsizligingizni kelishuv deb atamang” dedi. Bu urushning to‘rtinchi haftasiga kirgani bilan birga, AQSh va Isroilning Eronning raketalar zaxirasi tugagan degan da’volariga qaramay, Eron hujumlarini davom ettirish qobiliyatini ko‘rsatmoqda.
Urushning iqtisodiy oqibatlari global miqyosda sezilmoqda, chunki Eron Hormuz bo‘g‘ozini blokirovka qilgani tufayli neft narxlari o‘zgaruvchan bo‘lib qoldi. Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaichi Xalqaro Energiya Agentligidan (IEA) qo‘shimcha neft zaxiralarini chiqarishni muvofiqlashtirishni so‘radi. IEA bosh direktori Fatih Birol zarurat tug‘ilsa, qo‘shimcha zaxiralarni chiqarishga tayyor ekanligini aytdi. Bu urush global energiya xavfsizligiga jiddiy tahdid solayotganini ko‘rsatadi.
Boshqa tomondan, Filippin AQSh sanksiyalangan davlatlardan neft sotib olish uchun imtiyozlar olish uchun AQSh bilan ishlayotganini e’lon qildi. Filippinning AQShdagi elchisi Manuel Romualdez Reutersga bergan intervyusida “Barcha variantlar ko‘rib chiqilmoqda” dedi. Bu AQShning urushga qarshi choralarining iqtisodiy ta’sirini kengaytirishini ko‘rsatadi. Shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson Huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Volker Tyurk barcha davlatlarni urushni tugatish uchun harakat qilishga chaqirdi, bu mojaroning xalqaro miqyosdagi xavfini ta’kidladi.
Urushning siyosiy oqibatlari ham kuzatilmoqda, masalan, Kipr Birlashgan Qirollikdan oroldagi harbiy bazalar uchun yangi xavfsizlik kelishuvlarini muhokama qilishni so‘radi. Bu Eronning Shahed dronlari hujumidan keyin kelib chiqqan, Kiprning AQSh ittifoqchisi bo‘lgan Birlashgan Qirollik bilan munosabatlaridagi keskinlikni aks ettiradi. Umuman olganda, Eronning AQSh bilan muzokaralarni rad etishi urushning davom etishi va uning global ta’sirini kuchaytirish xavfini ko‘rsatmoqda.

Министерство иностранных дел Ирана официально объявило, что никаких переговоров или соглашений с Соединёнными Штатами не ведётся. Это заявление было сделано в ответ на сообщения о том, что США якобы передали через Пакистан предложение о месячном прекращении огня иранскому правительству. Представитель министерства Эсмаил Бакаи выразил недоверие к дипломатии США, заявив: «Мы не доверяем дипломатии США, поскольку они атаковали нас даже в процессе переговоров».
Эта жёсткая позиция иранского правительства сохраняется на фоне продолжающейся войны, в ходе которой иранские силы продолжают запускать ракеты по странам, считающимся союзниками США, таким как Израиль и международный аэропорт Кувейта. Иранский военный представитель Эбрахим Зольфагари в телевизионном выступлении высмеял мирные планы США, заявив: «Не называйте свой провал соглашением». Война вступила в четвёртую неделю, и, несмотря на заявления США и Израиля о якобы уничтоженных ракетных запасах Ирана, иранские атаки продолжаются, демонстрируя способность Тегерана поддерживать военные действия.
Экономические последствия войны ощущаются в глобальном масштабе, поскольку блокировка Ираном Ормузского пролива привела к волатильности цен на нефть. Премьер-министр Японии Санаэ Такаити попросил Международное энергетическое агентство (МЭА) координировать дополнительный выпуск нефтяных запасов. Глава МЭА Фатих Бирол заявил о готовности высвободить дополнительные резервы в случае необходимости, подчеркнув серьёзную угрозу, которую война представляет для глобальной энергетической безопасности.
С другой стороны, Филиппины объявили о работе с США для получения разрешений на покупку нефти у стран, находящихся под санкциями США. Посол Филиппин в США Мануэль Ромуальдес в интервью Reuters заявил: «Рассматриваются все варианты». Это указывает на расширение экономического воздействия мер США в связи с войной. Кроме того, Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк призвал все страны приложить усилия для прекращения конфликта, подчеркнув международные риски этой эскалации.
Политические последствия войны также наблюдаются, например, Кипр попросил Великобританию обсудить новые соглашения по безопасности для британских военных баз на острове. Это произошло после атаки иранского дрона Shahed на базу Акротири и отражает напряжённость в отношениях Кипра с союзником США — Великобританией. В целом, отказ Ирана от переговоров с США указывает на риск продолжения войны и усиления её глобального воздействия.