Kriptovalyutaga asoslangan onlayn platformalardan tortib, neft fyucherslari va AQSh S&P 500 aktsiyalarigacha bo'lgan savdogarlar, AQSh-Iron urushi boshlanganidan beri yuz millionlab dollarlik garovlar qo'yishdi. Bu garovlar oqibatda oqilona vaqtda amalga oshirilgan bo'lib, ular Oq uyning muhim qarorlarini oldindan bilganliklarini ko'rsatadi.
Eng yaxshi hujjatlashtirilgan misollardan biri Polymarket bo'lib, bu platforma foydalanuvchilarga sport turnirlaridan tortib, o'z-o'zini tasdiqlovchi hujjatlarni yuklamasdan, o'zaro kelishuvlarga garov qo'yish imkonini beradi. Polymarket 2024-yilgi AQSh prezidentlik saylovlari davrida ommaviy mashhurlikka erishdi, ammo yanvar oyidan boshlab Venesuela Prezidenti Nikolas Maduroni o'g'irlash rejalari va ikki oy o'tgach Iron urushining boshlanishi haqida o'z vaqtida garov qo'yilganidan so'ng, ichki savdo gumoni bilan sinonimga aylandi.
Tadqiqotchilar anonim yangi hisoblar tomonidan katta garovlar qo'yilgan va 28-fevraldagi AQSh-Iron zarbalaridan oldin to'g'ri bashorat qilingan o'nlab misollarni kuzatdilar. Mustaqil on-chain tahlilchi Endryu 10 GWEI Al Jazeeraga aytishicha, eng "hayratlanarli" shubhali garov misollaridan biri - bu uning 38 ta hisobni topishi bo'lib, ular bir kishiga tegishli deb hisoblanadi va 28-fevraldagi zarbalar haqida to'g'ri garov qo'yib, 2 million dollardan ortiq daromad olgan.
Shubhali garovlar faqat fintech platformalarida emas, balki o'tgan hafta davomida bir qator o'z vaqtidagi Uoll-strit savdolari ham qoshlarni ko'tarib, ichki savdolarning mumkin bo'lgan savollarini keltirib chiqardi. Dushanba kuni ertalab, AQSh bozorlari ochilishidan oldin va Tramp o'zining Truth Social platformasida e'lon qilganidan oldin, savdo ko'tarildi. Tramp Tehron bilan "JUDDA YAXSHI VA MAHSULDOR SUHBATLAR" dan so'ng, Iron energetika infratuzilmasiga hujum qilishni kechiktirishini e'lon qildi.
AQSh iqtisodchisi va Nobel mukofoti laureati Pol Krugman Dushanba kuni sodir bo'lgan "tushunarsiz" savdolarning "aniq tushuntirishi" borligini yozdi. U "Trampga yaqin bo'lgan kimdir uning nima qilishini bilardi va bu ichki ma'lumotdan ulkan, darhol foydalanish uchun foydalandi" deb yozdi, bu oddiy ichki savdodan ko'proq narsani anglatadi deb ta'kidladi. U "Bizda boshqa so'z bor - bu vatan xiyonati" deb qo'shdi.
Oq uy darhol Al Jazeeraning so'roviga javob bermadi, amko Oq uy matbuot kotibi bu hafta Financial Timesga aytdiki, ular "hech qanday ma'muriyat amaldorining ichki bilimdan noqonuniy foydalanishiga yo'l qo'ymaydi" va ichki savdolik haqidagi ayblovlar "asossiz va mas'uliyatsiz hisobot"dir. Demokratik partiya a'zolari Polymarket kabi bashorat saytlarini ko'proq tartibga solishni talab qilmoqda.

От криптовалютных онлайн-платформ до нефтяных фьючерсов и американского биржевого индекса S&P 500, трейдеры сделали ставки на сотни миллионов долларов с начала войны США с Ираном. Эти ставки были подозрительно хорошо синхронизированы, что указывает на возможное знание ключевых решений Белого дома.
Одним из наиболее задокументированных примеров является Polymarket — платформа, позволяющая пользователям анонимно делать ставки на исходы событий, от спортивных турниров до перемирий, без загрузки удостоверения личности. Polymarket приобрела популярность во время президентских выборов в США 2024 года, но стала синонимом подозрений в инсайдерской торговле с января, после своевременных ставок на планы США по похищению президента Венесуэлы Николаса Мадуро, а затем начала войны с Ираном двумя месяцами позже.
Исследователи отследили десятки примеров, когда анонимные новые аккаунты делали крупные, но точные ставки прямо перед критическим событием, таким как удары США и Израиля 28 февраля, положившие начало войне с Ираном. Независимый on-chain аналитик Эндрю 10 GWEI сообщил Al Jazeera, что одним из самых «поразительных» недавних примеров подозрительных ставок стало его обнаружение 38 аккаунтов, которые, по его мнению, принадлежат одному лицу и заработали более $2 млн, правильно поставив на удары 28 февраля.
Подозрительные ставки наблюдались не только на финтех-платформах: на прошлой неделе серия своевременных сделок на Уолл-стрит также вызвала вопросы о возможной инсайдерской торговле. Все эти сделки произошли рано утром в понедельник до открытия рынков в США, когда Трамп объявил на своей платформе Truth Social, что откладывает угрожаемые атаки на иранскую энергетическую инфраструктуру после «ОЧЕНЬ ХОРОШИХ И ПРОДУКТИВНЫХ ПЕРЕГОВОРОВ» с Тегераном.
Американский экономист и лауреат Нобелевской премии Пол Кругман занял более жёсткую позицию, написав на Substack, что существует «очевидное объяснение» в противном случае «непонятным» сделкам в понедельник. Он написал: «Кто-то близкий к Трампу знал, что он собирается сделать, и использовал эту инсайдерскую информацию для получения огромной мгновенной прибыли», утверждая, что это больше, чем простая инсайдерская торговля. Он добавил: «У нас есть другое слово для ситуаций, когда люди с доступом к конфиденциальной информации, касающейся национальной безопасности — например, планам бомбить или не бомбить другую страну — используют эту информацию для прибыли. Это слово — „измена“».
Белый дом не сразу ответил на запрос Al Jazeera, но представитель Белого дома на этой неделе сообщил Financial Times, что администрация не «терпит незаконного обогащения чиновников за счёт инсайдерских знаний», а обвинения в инсайдерской торговле являются «безосновательными и безответственными сообщениями». На фоне растущего внимания к недавним сделкам, связанным с новостями об Иране, члены Демократической партии призвали к ужесточению регулирования прогнозных сайтов, таких как Polymarket.