Yuqori martabali diplomatik manba Al Jazeera gazetasiga bergan intervyusida Eron AQSh tomonidan taklif qilingan 15 bandlik tinchlik rejasini qabul qilmagani haqida ma'lumot berdi. Manba shunday dedi: "Bu reja hatto qog'ozda ham chiroyli emas", uni aldovchi va chalg'ituvchi deb atadi. Eron bu taklifni "o'ta maksimalistik va noo'rin" deb ta'rifladi, bu esa AQShning urushni to'xtatishga bo'lgan da'volariga qarshi keskin javob bo'ldi.
Manbaning aytishicha, Eron tinchlik shartlari uchun aniq talablarini bildirgan va to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar bo'lmagan bo'lsa-da, Pokiston, Misr va Turkiya kabi vositachilar orqali xabarlar almashinmoqda. Pokistonning Shia ozchiligi va Eron bilan savdo aloqalari tufayli noyob vositachi sifatida harakat qilayotgani ta'kidlandi. Misr tashqi ishlar vaziri Badr Abdelatty esa deeskalatsiyaga xizmat qilgan taqdirda har qanday uchrashuvlarni o'tkazishga tayyor ekanligini aytdi.
Eronning o'z besh bandlik rejasi urush to'xtashi, tovon to'lash va Hormuz bo'g'ozidagi suverenitetni o'z ichiga oladi, bu AQSh taklifidan keskin farq qiladi. AQSh rejasi sanksiyalarni yengillashtirish, yadro dasturini qaytarish va raketalar cheklovlarini o'z ichiga olgani xabar qilingan. Isroil rasmiylari tinchlik rejasining taqdim etilishidan hayratda qolgani, Eron esa AQShga nisbatan shubha bilan qarashda davom etayotgani aytilmoqda.
Tinchlik harakatlari davom etar ekan, Isroil Eronga havo hujumlarini davom ettirdi, AQSh esa mintaqaga qo'shimcha askarlarni joylashtirdi. Eron ham Isroil va Fors ko'rfazi davlatlariga hujumlarini kuchaytirdi, jumladan Quvayt xalqaro aeroportida yong'in chiqargan hujum. Bu vaziyat mintaqaviy keskinlikni chuqurlashtirib, diplomatik yechimlarning murakkabligini ko'rsatmoqda.

Высокопоставленный дипломатический источник подтвердил, что Иран получил 15-пунктный план от Соединенных Штатов, направленный на прекращение войны США и Израиля против страны. Однако, как сообщил источник телеканалу Al Jazeera в среду, Тегеран охарактеризовал американское предложение как «чрезвычайно максималистское и необоснованное». «Он некрасив даже на бумаге», — добавил источник, назвав план обманчивым и вводящим в заблуждение в его представлении.
Источник пояснил, что у Ирана есть четкое понимание условий, необходимых для прекращения огня, и того, что будет отвергнуто. Он также заявил, что с начала войны не было прямых ирано-американских переговоров, однако сообщения обменивались через ряд посредников, включая Пакистан, Египет и Турцию. Пакистан, имеющий шиитское меньшинство и относительно хорошие отношения с Ираном, находится в уникальном положении как посредник, поскольку на его территории нет американских баз.
Иранский официальный представитель, процитированный Press TV, предложил собственный пятипунктный план, включающий прекращение убийств иранских чиновников, гарантии против будущих войн, репарации, окончание боевых действий и осуществление Ираном суверенитета над Ормузским проливом. В то же время, по данным источников, американский план предусматривает ослабление санкций, откат ядерной программы Ирана, ограничения на ракеты и открытие Ормузского пролива.
Мирные инициативы разворачиваются на фоне продолжающихся военных действий: Израиль нанес авиаудары по Тегерану, а США развернули дополнительных десантников и морских пехотинцев в регионе. Иран, в свою очередь, продолжил атаки на Израиль и арабские страны Персидского залива, включая нападение, вызвавшее крупный пожар в международном аэропорту Кувейта. Эта эскалация подчеркивает хрупкость дипломатических усилий и глубокое недоверие Ирана к американскому режиму.