Germaniya hukumati iqlim o'zgarishiga qarshi kurashda yangi dasturni e'lon qildi. Bu dastur 8 milliard yevro miqdorida mablag'ni o'z ichiga olib, shamol energiyasi va elektr transportini rivojlantirishga qaratilgan. Hukumatning maqsadi 2030-yilgacha qo'shimcha 27,1 million tonna CO2 chiqindilarini kamaytirish, ammo mamlakat hozirda 1990-yilga nisbatan 65% ga kamaytirish majburiyatidan ancha ortda qolmoqda.
Atrof-muhit vaziri Karsten Shnayder bu dasturni "iqlimni muhofaza qilish uchun yangi turtki" deb atadi va u "qimmat va ishonchsiz neft va gaz importiga bog'liqligimizni kamaytiradi" deb ta'kidladi. Biroq, u shuni ham tan oldiki, "keyingi taraqqiyot zarur bo'ladi". Tanqidchilar esa, dastur eskirgan ma'lumotlar asosida qurilganligini va haqiqiy maqsadlarga erishish uchun etarli emasligini ta'kidlaydi.
Mustaqil ilmiy maslahat kengashi – Iqlim o'zgarishi bo'yicha ekspertlar kengashi – yangi rejalarning qonuniy talablarga javob bermasligini aytdi. Ular innovatsion rag'batlantiruvchi choralarni amalga oshirishni talab qilishdi va xarajat samaradorligi haqida ma'lumot berilmaganligini tanqid qilishdi. Bundan tashqari, kam daromadli uy xo'jaliklariga yordam yetishmasligi ham tanqidga uchradi.
Yashillar partiyasi parlament guruhi rahbari Katarina Dröge yangi iqlim dasturini "dahshatli aldash" deb ta'rifladi. U koalitsiya hukumatining fuqarolarga yangi neft va gaz isitish tizimlarini o'rnatishga ruxsat berish qarorini tanqid qilib, bu odamlarni xarajat tuzog'iga soladi, deb hisoblaydi. Germaniya va Yevropa iqlim maqsadlariga erishishda zaiflashayotgani, masalan, ko'mirni bosqichma-bosqich tugatish kechiktirilishi va elektr avtomobillari uchun subsidiyalar qisqartirilishi, bu muammoni chuqurlashtirmoqda.
Hindiston kabi mamlakatlarda kuzatuvchilar Germaniyaning yashil o'tishdagi faolligidan xavotirda. Hindistonning Ijtimoiy va Iqtisodiy Taraqqiyot Markazidan Puja Ramamurti ta'kidlashicha, Germaniya eng faol davlatlardan biri sifatida qaralsa ham, iqlim va energiya masalalari ahamiyatini yo'qotayotgani sezilmoqda. Uning fikricha, agar Germaniya va Yevropa izchil rahbarlik ko'rsatsa, bu Hindistonni ham majburiyatlarini kuchaytirishga rag'batlantiradi.
Yangi choralar to'plami mustaqil Iqlim o'zgarishi bo'yicha ekspertlar kengashi tomonidan batafsil ko'rib chiqiladi. Agar u qonuniy talablarga javob bermasa, federal hukumatga qarshi da'volar kelib chiqishi mumkin. Germaniya dunyodagi eng yirik iqlimga zararli gaz chiqaruvchilardan biri bo'lib, Yevropa o'zining Yashil kelishuvi doirasida ko'plab choralarni susaytirgan yoki bekor qilgan.

Правительство Германии объявило о новой программе по борьбе с изменением климата, стоимостью 8 миллиардов евро, направленной на развитие ветроэнергетики и электромобильности. Цель программы — сократить дополнительные 27,1 миллиона тонн выбросов CO2 к 2030 году, однако страна в настоящее время значительно отстаёт от обязательства сократить выбросы на 65% по сравнению с 1990 годом.
Министр окружающей среды Карстен Шнайдер назвал эту программу «новым импульсом для защиты климата», который «сделает нас менее зависимыми от дорогого и ненадёжного импорта нефти и газа». Однако он также признал, что «потребуется дальнейший прогресс». Критики указывают, что программа основана на устаревших данных и недостаточна для достижения реальных целей.
Независимый научно-консультативный совет — Экспертный совет по изменению климата — заявил, что новые планы не соответствуют юридическим требованиям. Совет призвал к внедрению инновационных стимулирующих мер и отметил отсутствие информации о рентабельности, а также критиковал недостаточную поддержку малоимущих домохозяйств.
Лидер парламентской группы «Зелёных» Катарина Дрёге охарактеризовала новую климатическую программу как «наглый обман». Она ранее критиковала решение коалиционного правительства разрешить гражданам устанавливать новые системы отопления на нефти и газе, что, по её словам, заведёт людей в ловушку затрат. Ослабление климатических усилий в Германии и ЕС, включая задержку отказа от угля и сокращение субсидий на электромобили, усугубляет проблему.
Наблюдатели за рубежом, например в Индии, выражают обеспокоенность снижением приоритета климатических и энергетических вопросов в Германии. Пужа Рамамурти из Индийского центра социального и экономического прогресса отметила, что Германия рассматривается как один из самых амбициозных участников зелёного перехода, но сейчас наблюдается ощущение, что эти вопросы теряют важность. Она добавила, что последовательное лидерство Германии и Европы могло бы стимулировать и Индию усилить свои обязательства.
Новый пакет мер будет подробно рассмотрен независимым Экспертным советом по изменению климата. Если он не соответствует юридическим требованиям, это может привести к судебным искам против федерального правительства. Германия входит в десятку крупнейших мировых эмитентов вредных для климата газов, а ЕС ослабил или отменил многие меры в рамках своего Зелёного курса.