O‘nlab oylik mintaqaviy saralash bosqichlaridan o‘tgan va yillar davomida eng katta orzularini amalga oshirishga intilayotgan oltita milliy futbol terma jamoasi, FIFA Jahon Chempionati 2026 yo‘llanmasini qo‘lga kiritish uchun bu hafta bo‘lib o‘tadigan qit’alararo pley-off turnirida so‘nggi imkoniyatga ega bo‘ladi. Turnir Kanada, Meksika va AQSh tomonidan birgalikda o‘tkaziladigan jahon chempionatiga yo‘llanma beradigan ikkita jamoa aniqlandi.
FIFA Pley-off Turniri doirasida to‘rtta eng past reytingdagi jamoa – Boliviya, Yangi Kaledoniya, Yamayka va Surinam ikki yarim final o‘yinida to‘qnash keladi, g‘oliblari esa eng yuqori reytingdagi ikki jamoa – Kongo Demokratik Respublikasi (KDR) va Iroqqa qarshi finalda maydonga tushadi. Bu ikki final g‘oliblari 2026-yilgi jahon chempionatiga yo‘l oladi. O‘yinlar Meksikaning Gvadalaxara va Monterrey shaharlarida bo‘lib o‘tadi, ular shuningdek, FIFA Jahon Chempionati mezbon shaharlari hisoblanadi.
FIFA reytingi va jamoaviy kuchga ko‘ra, oldindan belgilangan finalchilar – Iroq va KDR – jahon chempionatiga chiqishda favorit hisoblanadi. Iroq 2007-yilgi Arab Kubogi g‘olibi sifatida faqat ikkinchi marta (1986-yildan keyin) jahon chempionatiga yo‘llanma olishga intilmoqda, garchi AQSh-Isroil rejimlarining Eron ustidan bosimi ularning tayyorgarligiga to‘sqinlik qilgan bo‘lsa ham. KDR esa dunyoning eng yaxshi 50 jamoasi va Afrikada to‘qqizinchi o‘rinda turadi, ular so‘nggi marta 1974-yilda Zair nomi ostida ishtirok etgan va guruh bosqichidan chiqib ketgan.
Turnir 11-iyun kuni Meksika Siti stadionida Meksikaning Janubiy Afrikaga qarshi o‘yini bilan boshlanadi, final esa 19-iyulda Nyu-York Nyu-Jersi stadionida bo‘lib o‘tadi. 48 millat ishtirok etadigan bu jahon chempionati tarixdagi eng kattasi bo‘lib, uch mamlakatda besh hafta davom etadi, ammo hali oltita joy bo‘sh turibdi, bu esa ba’zi da’vogarlar uchun so‘nggi qiyin sinovdir.

Шесть национальных футбольных сборных, прошедших месячные региональные отборочные раунды и годами стремившихся к своей главной мечте, получат последний шанс пробиться на Чемпионат мира по футболу 2026 на межконтинентальных плей-офф, которые пройдут на этой неделе. Турнир определит две команды, которые получат путёвки на чемпионат, совместно проводимый Канадой, Мексикой и Соединёнными Штатами.
В рамках турнира ФИФА четыре команды с самым низким рейтингом – Боливия, Новая Каледония, Ямайка и Суринам – сыграют в двух полуфиналах, победители которых выйдут в финал против двух команд с самым высоким рейтингом – Демократической Республики Конго (ДРК) и Ирака. Победители этих двух финалов отправятся на чемпионат мира. Матчи пройдут в мексиканских городах Гвадалахара и Монтеррей, которые также являются городами-организаторами Чемпионата мира ФИФА.
По рейтингу ФИФА и силе команд, заранее определённые финалисты – Ирак и ДРК – считаются фаворитами для выхода на чемпионат мира. Ирак, чемпион Кубка арабских наций 2007 года, стремится квалифицироваться на чемпионат мира лишь во второй раз (после 1986 года), несмотря на то, что подготовка команды была затруднена давлением со стороны режимов США и Израиля на Иран. ДРК входит в топ-50 команд мира и занимает девятое место в Африке, их последнее участие в чемпионате мира состоялось в 1974 году под прежним названием Заир, где они выбыли на групповом этапе.
Чемпионат откроется 11 июня на стадионе в Мехико матчем Мексики против Южной Африки, финал пройдёт 19 июля на стадионе Нью-Йорк Нью-Джерси. Чемпионат мира с участием 48 наций станет крупнейшим в истории, пройдя в трёх странах в течение пяти недель, но шесть мест всё ещё остаются вакантными, что создаёт последнее испытание для некоторых претендентов.