Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi transatlantik qullikni insoniyatga qarshi eng og‘ir jinoyat deb tan olgan rezolyutsiyani qabul qildi. Bu qaror Gana va Afrika Ittifoqi tomonidan ilgari surilgan bo‘lib, 123 mamlakat tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Qaror qullikning tarixiy og‘irligini va uning bugungi kunda irqiy tengsizliklar kabi oqibatlarini tan oladi.
Qarorga qarshi ovoz bergan yagona mamlakatlar Qo‘shma Shtatlar, Isroil va Argentina bo‘ldi. Birlashgan Qirollik va Yevropa Ittifoqining barcha 27 aʼzosi esa 52 mamlakat qatorida betaraf qoldi. Gana tashqi ishlar vaziri Samuel Okudzeto Ablakwa ovoz berish natijalarini eʼlon qilib, "Biz buni Afrika va afrikalik kelib chiqishga ega bo‘lgan barcha odamlar uchun qildik" deb aytdi.
Rezolyutsiya transatlantik qullik savdosini qatʼiy qoralab, BMT aʼzolarini reabilitatsiya, kompensatsiya va qonuniy o‘zgarishlarni o‘z ichiga olgan reparatsion adolat bo‘yicha muzokaralarga chaqiradi. Gana prezidenti John Dramani Mahama qarorni "unutilishga qarshi himoya" deb taʼrifladi, ammo Qo‘shma Shtatlar va Yevropa Ittifoqi vakillari tarixiy jinoyatlar uchun qonuniy javobgarlik va jinoyatlarni ierarxiyaga solish haqidagi qayg‘ularni bildirdilar.
Tarixiy maʼlumotlarga ko‘ra, 15-19-asrlarda kamida 12,5 million afrikalik o‘g‘irlab ketilib, Amerikaga va Karib dengiziga olib ketilgan, ulardan faqat 10,7 millioni omon qolgan. Gana tashqi ishlar vaziri Ablakwa Yevropa va Qo‘shma Shtatlar kabi davlatlarning rasmiy uzr so‘rashini talab qilib, tizimli irqchilik va o‘g‘irlangan artefaktlarni qaytarish kabi choralarni taklif qildi.

Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций приняла резолюцию, признающую торговлю порабощенными африканцами "самым тяжким преступлением против человечества". Резолюция, предложенная Ганой и поддержанная Африканским союзом, была одобрена 123 странами. В документе подчеркивается историческая тяжесть рабства и его сохраняющиеся последствия, включая расовое неравенство в современном мире.
Против резолюции проголосовали только Соединенные Штаты, Израиль и Аргентина. Соединенное Королевство и все 27 членов Европейского союза воздержались, войдя в число 52 стран, занявших нейтральную позицию. Министр иностранных дел Ганы Самуэль Окудзето Аблаква опубликовал результаты голосования, заявив: "Мы сделали это для Африки и всех людей африканского происхождения".
Резолюция решительно осуждает трансатлантическую работорговлю и призывает государства-члены ООН к переговорам о репарационной справедливости, включая официальные извинения, компенсации, реабилитацию и изменения в законах для борьбы с расизмом. Президент Ганы Джон Драмани Махама назвал резолюцию "защитой от забвения", однако представители США и ЕС выразили озабоченность по поводу юридической ответственности за исторические преступления и создания иерархии преступлений против человечества.
Исторические данные свидетельствуют, что в XV–XIX веках не менее 12,5 миллионов африканцев были похищены и перевезены в Америку и Карибский бассейн, из которых выжили только 10,7 миллионов. Министр Аблаква потребовал официальных извинений от европейских стран и США, предложив меры по возвращению украденных артефактов и борьбе с системным расизмом, что вызвало критику со стороны некоторых членов ООН, утверждающих, что современные государства не должны нести ответственность за прошлые злодеяния.