AQSh va Isroil tomonidan boshlangan urush natijasida Eronda kamida 1,500 kishi halok bo‘ldi, bu raqam rasmiy hisob-kitoblar chiqarilmagani uchun juda kam deb hisoblanadi. BMTning qochqinlar agentligi UNHCR ma’lumotlariga ko‘ra, 28-fevraldan boshlab AQSh-Isroil zarbalari tufayli mamlakat ichida 3,2 million kishi – aholining 3 foizdan ortig‘i ko‘chirilgan. Urushning 27-kunida yordam tashkilotlari va Eron chegaradosh davlatlar qochqinlar inqiroziga tayyorlanmoqda.
Eron ichidagi vayronagarchilik keng miqyosda: 85,176 fuqarolik ob’ekti, jumladan 282 sog‘liqni saqlash muassasasi, 600 maktab va 64,583 uy shikastlangan. Poytaxt Tehranda shahar ma’muriyati mahalliy OAVga bergan ma’lumotga ko‘ra, deyarli 14,000 turar-joy binosi vayron bo‘lib, kamida 6,000 kishi shahar mehmonxonalariga joylashtirilgan. Bir qancha kasalxonalar, yadro ob’ektlari, neftni qayta ishlash zavodlari va sho‘rlangan suvni tozalash inshootlari ham zarba olgan.
Urush Livanda ham katta ko‘chirish inqirozini keltirdi. Isroil armiyasi janubiy Livandagi Litani daryosidan Zahroni daryosining shimoligacha bo‘lgan hududlarda majburiy evakuatsiya buyrug‘ini kengaytirdi, bu Isroil chegarasidan 40 km shimolda joylashgan. Norvegiya Qochqinlar Kengashining ma’lumotlariga ko‘ra, bu buyruqlar mamlakat hududining 14 foizini yoki 1,470 kvadrat kilometrni qamrab oladi, 100 dan ortiq shahar va qishloqlar majburiy evakuatsiya ostida.
Isroil quruqlikdagi qo‘shinlari janubiy Livandagi qismlarni amaliy ravishda bosib olishni kengaytirmoqda, Isroil hukumatining da’vosiga ko‘ra, ular “bufer zonasi” yaratishni maqsad qilgan. Xalqaro Migratsiya Tashkilotining hisob-kitoblariga ko‘ra, Livanda ro‘yxatga olingan ko‘chirilganlar soni 1,049,328 ga yetdi, ularning 132,742 nafari jamoat boshpanalarida yashaydi. Ko‘chirish tezligi boshpana imkoniyatlaridan oshib ketdi, ko‘p oilalar tunni ko‘chalarda, transport vositalarida yoki jamoat joylarida o‘tkazmoqda.
So‘nggi ikki hafta ichida 250,000 dan ortiq kishi Livanni tark etdi, bu fevral oyining oxirgi ikki haftasiga nisbatan 40 foizga o‘sdi. Ko‘pchilik qo‘shni Suriyaga o‘tmoqda, 17-mart holatiga 125,000 dan ortiq kishi chegaradan o‘tgan, ularning yarmi bolalar. Isroil janubiy Livandagi bir nechta ko‘priklarni, jumladan Litani daryosi bo‘ylab muhim o‘tish joylarini bombardimon qildi, ularni foydalanish uchun yaroqsiz holga keltirdi. Livon prezidenti Jozef Aoun bu hujumlarni “janubiy Litani mintaqasini Livonning qolgan hududidan geografik jihatdan ajratishga urinish” deb ta’rifladi.

Война, начатая США и Израилем, привела к гибели более 1 500 человек в Иране, причём эта цифра считается консервативной, поскольку официальные расчёты ещё не опубликованы. По данным УВКБ ООН, с 28 февраля, после начала ударов США и Израиля, внутри Ирана было перемещено 3,2 миллиона человек – более 3% населения. На 27-й день конфликта гуманитарные агентства и страны, граничащие с Ираном, готовятся к потенциальному кризису беженцев по мере того, как гражданские лица начинают бежать от насилия.
Разрушения внутри Ирана носят масштабный характер: повреждено 85 176 гражданских объектов, включая 282 медицинских учреждения, 600 школ и 64 583 дома. В одном только Тегеране городская администрация сообщила местным СМИ, что повреждено почти 14 000 жилых единиц в столице, и не менее 6 000 человек размещены в муниципальных отелях. Несколько больниц, ядерных объектов, нефтеперерабатывающих заводов и опреснительных установок также подверглись ударам.
Война также спровоцировала крупный кризис перемещения в Ливане. Израильская армия расширила приказы о принудительном перемещении жителей южного Ливана – от реки Литани к северу от реки Захрани, примерно в 40 км к северу от израильской границы. По данным Норвежского совета по беженцам, эти приказы теперь охватывают более 1 470 кв. км, или около 14% территории страны, с более чем 100 городами и деревнями, находящимися под принудительной эвакуацией.
Сухопутные войска Израиля также всё больше расширяют де-факто оккупацию частей южного Ливана, при этом израильские власти утверждают, что хотят создать так называемую «буферную зону». По данным Международной организации по миграции, общее число зарегистрированных перемещённых лиц в Ливане достигло 1 049 328, из них 132 742 проживают в коллективных убежищах. Темпы перемещения превысили возможности страны по размещению, многие семьи не смогли найти жильё и проводят ночи на улицах, в транспортных средствах или общественных местах.
За последние две недели более 250 000 человек покинули Ливан, что на 40% больше по сравнению с последними двумя неделями февраля. Большая часть перемещений направлена в соседнюю Сирию: по состоянию на 17 марта границу пересекли более 125 000 человек, почти половина из которых – дети. Израиль нанёс удары по нескольким мостам в южном Ливане, включая ключевые переходы через реку Литани, сделав их непригодными для использования. Президент Ливана Жозеф Аун назвал эти атаки «попыткой разорвать географическую связь между южным регионом Литани и остальной территорией Ливана», указав на подозрительные схемы по установлению буферной зоны вдоль израильской границы.