Yevropa bo‘ylab iqtisodiy bosim qo‘rquvlari kuchaymoqda, chunki AQSh-Isroilning Eron urushi bir oylik belgiga yaqinlashmoqda. Nemis Mudofaa vaziri Boris Pistorius jangni iqtisodiy "falokat" deb ta'rifladi, Buyuk Britaniyaning iqtisodiy o‘sish istiqbollari esa keskin pasaytirildi.
Pistorius Avstraliyada bo‘lib o‘tgan uchrashuvda "Agar tinchlik kelishuvi bo‘lsa, biz tinchlikni ta'minlash uchun har qanday operatsiyani muhokama qilamiz" dedi. U shuni aniq qildi: "Bu urush dunyo iqtisodiyotlari uchun falokat. Ta'siri allaqachon aniq ko‘rinmoqda." Iqtisodiy Hamkorlik va Taraqqiyot Tashkiloti (OECD) global iqtisodiyotning o‘sish yo‘lidan chetga chiqayotgani haqida ogohlantirdi.
OECD Buyuk Britaniyaning 2026 yilgi iqtisodiy o‘sish prognozini yarim foizga pasaytirib, 0,7 foizga tushirdi, bu yevrozona uchun 0,4 foiz va AQSh uchun 0,3 foiz o‘zgarishdan ko‘ra kattaroq pasayishdir. Tashkilot hisobotida "Rejalashtirilgan moliyaviy qattiqlashtirish va yuqori energiya narxlari Buyuk Britaniyada o‘sishni cheklab qo‘yadi" deb ta'kidladi.
Pistorius, shuningdek, AQShning 28 fevralda Isroil bilan birgalikda Eron urushini boshlashidan oldin Germaniya bilan maslahatlashmaganligini aytdi. U: "Hech kim bizdan so‘ramadi. Bu bizning urushimiz emas, shuning uchun biz bu urushga tortilishni xohlamaymiz. Bu yerda strategiya yo‘q, aniq maqsad yo‘q" dedi. U AQSh va Eronga nizoni tugatishga chaqirdi.
Eron Hormuz bo‘g‘ozini "dushman bo‘lmagan" kemalar uchon ochiq qoldirayotganini ta'kidlaydi. Suv yo‘llari orqali dengiz harakatining pasayishi o‘n yilliklardagi eng katta global energiya inqirozini keltirib chiqardi. Yevropa Komissiyasi raisi Ursula fon der Leyen Eron bilan muzokaralar va dushmanliklarni tugatishga chaqirdi, blok esa a'zo davlatlarni keyingi qish uchun gaz saqlash maqsadlariga erta erishishni boshlashga undadi.
Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches urushni tugatishga chaqirib, buni 2003 yildagi Iroq bosqinidan "ancha yomon" vaziyat deb atadi. U parlamentga: "Bu noqonuniy Iroq urushi bilan bir xil emas. Biz ancha yomon narsaga duch kelmoqdamiz. Potentsial ta'siri ancha keng va chuqur" dedi. Chap qanot bosh vazir AQSh-Isroilning Eron hujumini "asossiz" deb ta'riflab, Yevropadagi eng kuchli tanqidchilardan biri bo‘ldi.

Страхи экономического давления нарастают по всей Европе, поскольку война США-Израиля против Ирана приближается к месячной отметке. Министр обороны Германии Борис Писториус описал конфликт как экономическую «катастрофу», в то время как перспективы экономического роста Великобритании в этом году были резко понижены.
Писториус на встрече в Австралии заявил: «Если будет достигнуто перемирие, мы обсудим любые операции для обеспечения мира». Он подчеркнул: «Чтобы было совершенно ясно, эта война — катастрофа для мировой экономики. Её воздействие уже абсолютно очевидно». Организация экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) предупредила, что глобальная экономика, находившаяся на пути к росту, теперь отклоняется от этого пути.
ОЭСР снизила прогноз экономического роста Великобритании на 2026 год на полпроцентного пункта до 0,7%, что больше, чем снижение на 0,4 пункта для еврозоны и повышение на 0,3 пункта для США. В отчёте организации указано: «Запланированное ужесточение фискальной политики и более высокие цены на энергию, как ожидается, будут сдерживать рост в Великобритании».
Писториус также отметил, что США не консультировались с Германией перед началом совместной войны с Израилем против Ирана 28 февраля. Он сказал: «Никто нас не спрашивал. Это не наша война, и поэтому мы не хотим быть втянутыми в неё. Здесь нет стратегии, нет чёткой цели». Он призвал США и Иран прекратить конфликт.
Иран настаивает, что Ормузский пролив остаётся открытым для «не враждебных» судов. Сокращение морского трафика через водный путь спровоцировало крупнейший глобальный энергетический кризис за десятилетия. Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен призвала к переговорам с Ираном и прекращению боевых действий, а блок urged государствам-членам начать досрочное выполнение целей по хранению газа на следующую зиму.
Премьер-министр Испании Педро Санчес призвал прекратить войну, заявив, что она представляет собой «гораздо худший» сценарий, чем вторжение в Ирак в 2003 году. Он сказал парламенту: «Это не тот же сценарий, что незаконная война в Ираке. Мы сталкиваемся с чем-то гораздо худшим. С потенциальным воздействием, которое гораздо шире и глубже». Левый премьер-министр стал одним из самых сильных критиков в Европе атаки США-Израиля на Иран, назвав её «неоправданной».