AQSh, Isroil va Eron o‘rtasidagi haftalik janglar Fors ko‘rfazidagi neft va gaz oqimini jiddiy buzdi. Bu Janubiy-Sharqiy Osiyo davlatlarini sanoat, aviakompaniyalar va uy xo‘jaliklari uchun yetarli yoqilg‘i ta’minlash uchun shoshilinch choralar ko‘rishga majbur qildi.
Shu bilan birga, Xitoy bu tashvishni o‘z manfaati uchun foydalanishga harakat qilmoqda. Xitoy tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Lin Tszan o‘tgan hafta matbuot anjumanida: "Xitoy Janubiy-Sharqiy Osiyo mamlakatlari bilan energiya xavfsizligi masalalarini birgalikda hal qilish uchun muvofiqlashtirish va hamkorlikni mustahkamlashga tayyor" dedi.
Filippin 24-mart kuni mamlakat energiya ta’minotida "yaqin kelajakdagi xavf" haqida ogohlantirib, bir yil muddatga milliy energiya favqulodda holatini e’lon qildi. Vyetnam o‘zining yoqilg‘i narxlarini barqarorlashtirish fondidan foydalangan holda, aviakompaniyalarga kesimlarga tayyorlanishni buyurdi. Indoneziya davlat byudjeti va yirik subsidiyalar orqali zarbaning bir qismini yutishga va’da berdi.
Hukumatlar Fors ko‘rfazidan tashqarida ham zaxira ta’minot manbalarini qidirmoqda. Reuters hisobotiga ko‘ra, mart oyida Osiyo Rossiyadan rekord hajmdagi yoqilg‘i import qilish yo‘lida, eng yirik oluvchi Janubiy-Sharqiy Osiyo bo‘lishi kutilmoqda.
Singapurdagi S. Rajaratnam nomidagi xalqaro tadqiqotlar maktabi dotsenti Li Minjyanning aytishicha, Xitoy inqirozdan "mas’uliyatli va barqarorlashtiruvchi rol o‘ynovchi sifatida o‘zini namoyish qilish, Yaqin Sharqda keskinlikni pasaytirishga chaqirish va Janubiy-Sharqiy Osiyo mamlakatlari bilan energiya tanqisligini yumshatish uchun ishlashga va’da berish" uchun foydalanmoqda.
Biroq, Xitoyga yaqinlashish Osiyo mamlakatlari uchun energiya barqarorligini kafolatlamaydi. Pekin o‘z ichki ta’minotini himoya qilish uchun yoqilg‘i eksportini taqiqlagan. 18-mart kuni Kambodja Xitoy va Vyetnamning eksport cheklovlari uni muqobil yetkazib beruvchilarni qidirishga va uydagi tanqisliklarga tayyorlanishga majbur qilganini aytdi.
Uzoq muddatda, bu inqiroz Janubiy-Sharqiy Osiyoda Xitoyning mavqeini yanada mustahkamlay olishi mumkin. Energiya zarbasi mintaqaviy tashvishlarni Yaqin Sharqdagi neftga haddan tashqari bog‘liqlik haqida kuchaytiradi, bu esa o‘z navbatida qayta tiklanadigan energiyaga qiziqishni oshiradi – bu sohada Xitoy kompaniyalari yuqori raqobatbardoshdir.
Xitoy Janubiy-Sharqiy Osiyoning yashil o‘tishida chuqur o‘rnashgan. Uning kompaniyalari mintaqaning rivojlanayotgan elektr transporti va batareya sektorlaridagi eng yirik investorlardan. Pekin shuningdek, materik Janubiy-Sharqiy Osiyo bo‘ylab gidroelektr stansiyalar va keng quyosh fermalari asosiy moliyachisi bo‘lib, mintaqani Xitoyning toza texnologiyalar eksporti uchun bozor va panel, batareya va elektr transport vositalari ishlab chiqarish bazasiga aylantirmoqda.

Недели боевых действий между США, Израилем и Ираном серьезно нарушили поток нефти и газа через Ормузский пролив. Это вынудило правительства стран Юго-Восточной Азии принимать срочные меры для обеспечения достаточного количества топлива для промышленности, авиакомпаний и домашних хозяйств.
В то же время Китай пытается обратить эту тревогу в свою пользу. Пресс-секретарь министерства иностранных дел КНР Линь Цзянь на прошлой неделе заявил на брифинге: «Китай готов укреплять координацию и сотрудничество со странами Юго-Восточной Азии для совместного решения вопросов энергетической безопасности».
Филиппины 24 марта объявили режим национальной энергетической чрезвычайной ситуации сроком на один год, предупредив о «непосредственной опасности» для энергоснабжения страны. Вьетнам уже использовал свой фонд стабилизации цен на топливо и приказал авиакомпаниям готовиться к сокращениям. Индонезия пообещала поглотить часть шока через госбюджет и увеличение субсидий.
Правительства также ищут резервные поставки за пределами Персидского залива. По данным Reuters, в марте Азия импортирует рекордный объем российского топлива, причем крупнейшим получателем ожидается Юго-Восточная Азия.
Доцент Школы международных исследований С. Раджаратнама в Сингапуре Ли Минцзян заявил, что Китай использует кризис, чтобы «проецировать себя как ответственного и стабилизирующего актора, призывая к деэскалации на Ближнем Востоке и обещая работать со странами Юго-Восточной Азии для смягчения нехватки энергии».
Однако сближение с Китаем не гарантирует энергетической стабильности для азиатских стран. Пекин уже запретил экспорт топлива для защиты собственного внутреннего снабжения. 18 марта Камбоджа заявила, что экспортные ограничения Китая и Вьетнама уже вынудили ее искать альтернативных поставщиков и готовиться к дефициту внутри страны.
В долгосрочной перспективе кризис может усилить позиции Китая в Юго-Восточной Азии. Энергетический шок усиливает региональные опасения по поводу чрезмерной зависимости от ближневосточной нефти, что, в свою очередь, повышает привлекательность возобновляемой энергии – области, где китайские компании высококонкурентоспособны.
Китай глубоко интегрирован в «зеленый» переход Юго-Восточной Азии. Его компании являются одними из крупнейших инвесторов в развивающиеся секторы электромобилей и аккумуляторов региона. Пекин также был основным источником финансирования гидроэлектростанций и крупных солнечных электростанций по всему материковому Юго-Восточной Азии, превращая регион как в рынок для экспорта китайских чистых технологий, так и в производственную базу для панелей, батарей и электромобилей.