AQSHning Nyu-York shahridagi sud jarayonida sobiq Venesuela rahbari Nikolas Maduro va uning rafiqasi Siliya Floresning advokatlari, mijozlariga qarshi qo‘yilgan narkoterrorizm ishini rad etishni talab qildi. Sababi, AQSH sanksiyalari tufayli ularga Venesuela hukumati mablag‘laridan himoya xarajatlarini qoplash uchun foydalanish imkoni berilmagan.
Prokurorlar esa Maduroning Venesuela boyligini “talon-toroj qilgani” va bu mablag‘lardan huquqiy xarajatlar uchun foydalanish huquqiga ega emasligini ta’kidladi. Biroq, 92 yoshli sudya Alvin Xellersteyn “himoya qilish huquqi eng muhimdir” deb e’tirof etdi va bu bahs tufayli ishni rad etmasligini aytdi. U o‘z qarorini keyinroq, jumladan keyingi sud majlisi vaqtida chiqarishini ma’lum qildi.
Maduro va Flores 3-yanvar kuni Karakasdagi qarorgohidan AQSH kuchlari tomonidan tungi reydda qo‘lga olingan va Nyu-Yorkka olib kelingan. Ular qurol va giyohvand moddalar bilan bog‘liq ayblovlarga qarshi chiqadi. Sud jarayonida ular yashil xaki turkum kiyimda, advokatlari orasida jim o‘tirib, argumentlarni tarjima qilib eshitishdi.
AQSH hukumati Maduro va uning oilasiga nisbatan sanksiyalar qo‘llaganligi sababli, ularga huquqiy xarajatlarni to‘lash uchun litsenziya olish kerak edi. Tashqi Aktivlarni Nazorat Qilish Idorasi (OFAC) avval bu litsenziyani bergan, keyin esa bekor qilgan. Prokurorlar milliy xavfsizlik sabablari va shaxsiy mablag‘lar mavjudligi haqidagi da’volari asosida Venesuela hukumati mablag‘laridan foydalanishga ruxsat berilmasligini talab qilmoqda.
Sudya Xellersteyn, Maduroning advokati Barri Pollokning argumentiga qo‘shilayotgandek bo‘ldi: sobiq rahbarga qarshi boshqa mamlakatda olib borilayotgan g‘ayrioddiy ishni davlat tomonidan tayinlangan advokat bajarishi qiyin va bu himoya sifatiga putur yetkazadi. Sudya, shuningdek, AQSHning Venesuela bilan munosabatlari o‘zgargani va Venesuela hukumati to‘lashga tayyor ekanligini ta’kidladi.
Vashingtonda o‘tkazilgan kabinet yig‘ilishida, sobiq AQSH prezidenti Donald Tramp Maduroga qarshi qo‘shimcha ishlar ko‘rib chiqilayotganini va unga “adolatli sud” berilishini aytdi. Karakas aholisidan intervyu olgan BBC muxbirlari, shaharliklar sud jarayonini diqqat bilan kuzatayotganini va turli fikrlar mavjudligini xabar qildi.

В ходе судебного процесса в Нью-Йорке адвокаты бывшего лидера Венесуэлы Николаса Мадуро и его супруги Силии Флорес потребовали прекращения дела о наркотерроризме против их клиентов. Причиной стало то, что из-за санкций США им не разрешено использовать средства правительства Венесуэлы для покрытия расходов на защиту.
Прокуроры, в свою очередь, заявили, что Мадуро «разграбил» богатства Венесуэлы и не должен иметь доступ к этим средствам для юридических нужд. Однако 92-летний судья Элвин Хеллерстайн отметил, что «право на защиту является первостепенным», и сообщил, что не станет прекращать дело из-за этого спора. Свое решение он вынесет позднее, в том числе на следующем заседании суда.
Мадуро и Флорес были захвачены силами США в ходе ночного рейда на их резиденцию в Каракасе 3 января и доставлены в Нью-Йорк для ответа по обвинениям в преступлениях, связанных с оружием и наркотиками, которые они отрицают. На заседании они в зеленых тюремных комбинезонах молча сидели между адвокатами, слушая перевод аргументов через наушники.
Из-за санкций США против Мадуро и правительства Венесуэлы им требовалось получить лицензию для оплаты юридических услуг из государственных средств. Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) изначально выдало такую лицензию, но затем отозвало ее. Прокуроры настаивают, что доступ к средствам правительства Венесуэлы не должен быть предоставлен из-за соображений национальной безопасности, утверждая, что у пары есть личные средства для оплаты адвокатов, что Мадуро отрицают.
Судья Хеллерстайн, по-видимому, склонялся к аргументам адвоката Мадуро Барри Поллока о том, что необычное дело против бывшего лидера, рассматриваемое в другой стране, будет непосильным для государственного защитника и негативно скажется на качестве защиты. Судья также указал, что внешнеполитическая ситуация изменилась после захвата Мадуро, и США теперь «ведут дела с Венесуэлой», а правительство страны готово платить.
На заседании кабинета в Вашингтоне бывший президент США Дональд Трамп заявил, что американский режим рассматривает возможность возбуждения дополнительных дел против Мадуро, но якобы предоставит ему «справедливый суд». Жители Каракаса, опрошенные BBC, сообщили, что внимательно следят за развитием событий в суде, выражая различные мнения – от сочувствия до требований строгого наказания.