Vengriyaning hukmron Fidesz partiyasi va Viktor Orban hukumati 12-aprelda bo‘lib o‘tadigan parlament saylovlari oldidan ommaviy saylovchilarni qo‘rqitishda ayblanmoqda. “Saylovning narxi” nomli hujjatli filmda mustaqil jurnalistlar olti oylik tergov natijalarini taqdim etdi, unda saylovchilar, merlar, sobiq saylov amaldorlari va politsiyachi Fidesz uchun ovoz berish uchun odamlarga katta miqdordagi pul va hatto noqonuniy giyohvand moddalar taklif qilinayotganini da‘vo qilmoqda.
Filmda aytilishicha, Vengriyaning 106 yakka saylov okrugidan 53 tasi va 600 000 ga yaqin saylovchi nishonga olingan, bu kutilayotgan olti million ishtirokchining 10 foizini tashkil qilishi mumkin. Orban boshchiligidagi 16 yillik Fidesz hukmronligidan so‘ng, so‘nggi so‘rovnomalar shuni ko‘rsatadiki, partiya Piter Mad‘yar boshchiligidagi markaziy o‘ng qanot Tisza muxolifat partiyasidan kamida shuncha farq bilan ortda qolmoqda. Ishtirok etayotgan barcha saylov okruglari qishloq yoki kichik shaharchalar bo‘lib, ular 2010-yildan beri tobora ko‘proq Fidesz tomonidan nazorat qilinmoqda.
Filmda aytilishicha, mahalliy merlar kundalik hayotga temir qo‘l bilan hukmronlik qilib, ish, o‘tin, saylov uchastkalariga tashish va bir holatda hatto dori-darmon bilan ta’minlashni “to‘g‘ri” ovoz uchun taklif qilmoqda. Filmda aytilishicha, bir qishloqda Fidesz meri shuningdek 32 aholi punktini qamrab olgan tuman shifokori bo‘lib, bemorlar partiyaga ovoz bermasa, retseptlarini ololmaslikdan qo‘rqishadi. Bir necha kishi bilan suhbatlashgan holda, o‘tin faqat partiyaga ovoz beradiganlarga tarqatiladi.
Film mualliflaridan bori Aron Timar BBCga bergan intervyusida: “Boshida biz bu jarayonning asosiy qismi ovoz sotib olish deb o‘ylagan edik. Ammo keyin pul faqat tortning ustidagi bezak ekanligini tushundik. Bu erda asosiy so‘z qaramlik va himoyasizlikdir”, dedi. Filmda ko‘rsatilishicha, taklif qilinayotgan pul miqdori odatda har bir ovoz uchun 50-60 000 forint (£110-£133) bo‘lib, bu bolalar nafaqasi oyiga har bir bola uchun atigi £26-£43 bo‘lgan jamoalarda sezilarli miqdordir.
Filmda bir qanob shoklovli da‘volar qilinmoqda, jumladan, bir sobiq nomzod hukmron Fidesz partiyasi tomonidan afzal ko‘rilgan nomzodga qarshi chiqmasligi uchun bolalar himoyasi idorasi tomonidan bolalarini olib ketish bilan tahdid qilinganligi haqida. Yana bir holatda, ekipaj ma‘lum bir qishloqda suratga olganidan bir kun o‘tgach, politsiya ular qolgan mehmonxonaga mehmonlar ro‘yxatini so‘rash uchun kelgan. Filmda aytilishicha, “crack” yoki “smoky” deb ataladigan arzon va juda qo‘shiluvchan sintetik giyohvand modda ham ovoz sotib olish uchun ishlatilmoqda.
Saylovga ikki haftadan kam qolgan vaqtda chiqarilgan film murosasiz saylovni buzish uchun ichki va tashqi fitnalar haqidagi deyarli har kungi da‘volar bilan qoplangan kampaniya davrida chiqdi. Fidesz amaldorlari, jumladan bosh vazir, Orbanning beshinchi ketma-ket g‘alabasiga to‘sqinlik qilish uchun Yevropa Ittifoqi va Ukrainaning aralashuvi haqida da‘vo qilmoqda. Mustaqil ommaviy axborot vositalari va Tisza muxolifat partiyasi esa Orban, Vladimir Putinning Yevropa Ittifoqidagi eng yaqin sherigi sifatida ko‘rilganligi sababli, Rossiyaning Orbanni qo‘llab-quvvatlashdagi ishtiroki haqida da‘vo qilmoqda.

Правящая партия Венгрии Fidesz и правительство Виктора Орбана обвиняются в массовом запугивании избирателей перед парламентскими выборами 12 апреля. В документальном фильме «Цена голоса», представленном независимыми журналистами по результатам шестимесячного расследования, избиратели, мэры, бывшие чиновники избиркомов и полицейский заявляют, что для давления на людей с целью голосования за Fidesz предлагаются крупные суммы денег и даже запрещённые наркотики.
По утверждениям фильма, нацелены 53 из 106 одномандатных округов Венгрии и до 600 000 избирателей, что потенциально составляет 10% от ожидаемой явки в шесть миллионов человек. После 16 лет правления Fidesz под руководством Орбана последние опросы показывают, что партия отстаёт от правоцентристской оппозиционной партии Tisza Петера Мадьяра как минимум на эту же величину. Все затронутые округа — сельские или малые городские сообщества, которые с 2010 года всё больше контролируются Fidesz.
В фильме утверждается, что местные мэры осуществляют жёсткий контроль над повседневной жизнью, предлагая работу, дрова, транспорт до избирательных участков и в одном случае даже доступ к лекарствам в обмен на «правильный» голос в день выборов. В одной деревне мэр от Fidesz также является районным врачом для территории, охватывающей 32 населённых пункта; пациенты говорят, что боятся не получить рецепт, если не проголосуют за партию. По заявлениям нескольких опрошенных, дрова распределяются только тем, кто голосует за партию.
Один из создателей фильма Арон Тимар в интервью BBC заявил: «Сначала мы думали, что ключевым элементом этого процесса является подкуп голосов. Но затем мы поняли, что деньги — это лишь вишенка на торте. Ключевое слово здесь — зависимость и уязвимость». В фильме указывается, что предлагаемая сумма денег обычно составляет 50-60 000 форинтов (£110-£133) за голос, что является значительной суммой в сообществах, где детское пособие составляет всего £26-£43 на ребёнка в месяц.
В фильме выдвигаются шокирующие утверждения, в том числе о том, что бывший кандидат отказался от участия в выборах после того, как служба защиты детей якобы пригрозила забрать его детей под опеку. В другом случае, через день после съёмок экипажа в определённой деревне, полиция якобы посетила отель, где они остановились, чтобы запросить список гостей. Также утверждается, что для покупки голосов используется дешёвый и высокозависимый синтетический наркотик «крэк» или «дымный».
Фильм вышел менее чем за две недели до того, как венгры пойдут на выборы, и кампания омрачена почти ежедневными заявлениями о внутренних и внешних заговорах с целью подрыва честного голосования. Чиновники Fidesz, включая премьер-министра, утверждают о вмешательстве ЕС и Украины, чтобы предотвратить пятую подряд победу Орбана. Независимые СМИ и оппозиционная партия Tisza заявляют о причастности России в поддержку Орбана, которого считают ближайшим партнёром Владимира Путина в Европейском союзе.