️ AQSh Prezidenti Donald Trump Eronning energiya tarmog‘iga hujum qilish bo‘yicha o‘zi belgilagan muddatni yana kechiktirdi. U bu qarorni Eron bilan bo‘layotgan muzokaralar tufayli qabul qilganini aytdi. Trump o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi postida: “Eron hukumati iltimosiga ko‘ra, men energiya zavodlarini vayron qilish muddatini 2026-yil 6-aprel, dushanba kuni soat 20:00 gacha 10 kun kechiktirishga qaror qildim”, deb yozdi.
️ Bu kechikish Trumpning Eronning eng muhim neft yo‘li – Hormuz bo‘g‘ozini ochish uchun bosim o‘tkazish siyosatining bir qismi hisoblanadi. O‘tgan yakshanba kuni Trump Eron hukumati bo‘g‘ozni 48 soat ichida ochmasa, uning energiya tarmog‘iga hujum qilish bilan tahdid qilgan edi. Keyin dushanba kuni u “yaxshi va samarali muzokaralar” tufayli hujumni besh kun kechiktirganini e’lon qildi, ammo Eron bu muzokaralar bo‘lganini rad etdi.
️ Trump ma’muriyati Eron bilan urush haqida qarama-qarshi bayonotlar berib kelmoqda. Bu urush AQSh va Isroilning 28-fevralda Eronga hujumi bilan boshlandi. Fuqarolik infratuzilmasini – energiya tarmog‘ini ataylab nishonga olish urush jinoyati hisoblanadi va Jeneva konvensiyalariga zid kelishi mumkin. Amnesty International kabi huquq himoyachi tashkilotlar Trumpning rejalarini “urush jinoyatlarini sodir etish tahdidi” deb baholadi.
️ Eronning Hormuz bo‘g‘ozini to‘sib qo‘yishi global iqtisodiyotga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Dunyo neftining beshdan bir qismi shu bo‘g‘oz orqali o‘tadi, ammo tahdidlar tufayli tankerlar harakati deyarli to‘xtab qolgan. Trump ittifoqchilardan bo‘g‘ozni ochishda yordam so‘ragan, ammo NATO mamlakatlari va boshqa sheriklar bunga shubha bilan qaraydi.
️ Oq uy urush tez orada tugashiga ishonish bildirsa-da, vaziyat tinchlikka yaqinlashayotganiga hech qanday belgi yo‘q. Eron hukumati esa AQSh bilan hech qanday muzokaralar olib bormayotganini va agar energiya tarmog‘iga hujum qilinsa, mintaqadagi hujumlarni kuchaytirish bilan tahdid qilmoqda. Urush davomida Eron tomondan 1937 kishi halok bo‘lgan, AQSh tomondan esa 13 harbiy xizmatchi vafot etgan.

️ Президент США Дональд Трамп объявил о новом переносе сроков ударов по энергосистеме Ирана, сославшись на прогресс в переговорах по прекращению войны. В своём посте в Truth Social Трамп написал: «По просьбе правительства Ирана, настоящим сообщаю, что я приостанавливаю срок разрушения энергетических объектов на 10 дней до понедельника, 6 апреля 2026 года, 20:00 по восточному времени». Он добавил, что переговоры идут «очень хорошо», несмотря на «ложные заявления фейковых СМИ».
️ Это уже второй перенос с момента, как Трамп в воскресенье пригрозил атаковать энергосистему Ирана, если Ормузский пролив не будет открыт в течение 48 часов. В понедельник он отложил удары на пять дней, ссылаясь на «хорошие и продуктивные беседы», которые иранская сторона отрицает. Администрация Трампа неоднократно делала противоречивые заявления о ходе войны, начавшейся после нападения США и Израиля на Иран 28 февраля.
️ Намеренное уничтожение гражданской инфраструктуры, такой как энергосеть, может быть квалифицировано как военное преступление согласно Женевским конвенциям. Правозащитные организации, включая Amnesty International, уже осудили планы Трампа как «угрозу совершения военных преступлений». Аналитики отмечают тенденцию в современной войне к атакам на «двойного назначения» объекты, но Международный уголовный суд ранее выдавал ордера на арест за подобные действия в других конфликтах.
️ Блокада Ираном Ормузского пролива нанесла серьёзный удар по мировой экономике, поскольку через этот узкий водный путь проходит более пятой части мировых поставок нефти. Угрозы танкерам практически парализовали движение. Трамп призвал союзников помочь открыть пролив, но столкнулся со скептицизмом со стороны стран НАТО и других партнёров, что подчёркивает изоляцию американского режима в этом вопросе.
️ Несмотря на уверенные заявления Белого дома о близкой победе, война не показывает признаков завершения. Иран отрицает ведение переговоров и угрожает усилить атаки в регионе в случае ударов по своей энергосистеме. По данным, в результате конфликта погибли 1937 человек в Иране и 13 американских военнослужащих, с десятками жертв в других странах Ближнего Востока. Сообщается, что администрация США рассматривает возможность наземной операции против Ирана, что, по мнению аналитиков, приведёт к дальнейшей эскалации.