AQSh Gʻaznachilik departamenti eʼlon qilishicha, Donald Trump amaldagi prezident sifatida AQSh banknotlarida oʻz imzosini qoʻygan birinchi shaxs boʻldi. Trumpning imzosi Gʻaznachilik kotibi Skott Bessentning imzosi bilan birga chiqariladigan yangi dollarlarda paydo boʻladi, bu harakat mamlakatning 250 yilligini nishonlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
Bessent bayonotida: "Bizning buyuk mamlakatimiz va Prezident Donald J Trumpning tarixiy yutuqlarini tan olishning eng kuchli usuli – uning ismi tushirilgan AQSh dollari banknotlaridir", deb taʼkidladi. Anʼanaga koʻra, AQSh banknotlarida faqat gʻaznachilik amaldorlarining imzolari boʻlgan, ammo Trump maʼmuriyati bu odatni oʻzgartirishga qaror qildi.
Birinchi navbatda, Trump va Bessent imzolari tushirilgan 100 dollarlik banknotlar iyun oyida bosilishi rejalashtirilgan. Hozirda muomalada boʻlgan banknotlarda sobiq prezident Jo Baydenning Gʻaznachilik kotibi Janet Yellen va Gʻazna xodimi Linn Malerbaning imzolari mavjud. 1861 yildan beri davom etgan anʼana – gʻaznachining imzosining banknotlarda paydo boʻlishi – Trump maʼmuriyati rejalari ostida tugatilishi kutilmoqda.
Kaliforniya shtati gubernatori va Trumpning uzoq yillik tanqidchisi Gʻavin Nyusom bu eʼlonni iqtisodiy rekordga hujum qilish uchun foydalandi. U ijtimoiy tarmoqlarda: "Endi amerikaliklar oziq-ovqat, benzin, ijara va sogʻliqni saqlash xarajatlari uchun koʻproq pul toʻlashda kimni ayblash kerakligini biladilar", deb yozdi. Bu tanqid AQSh ichidagi qutbli siyosiy muhitni aks ettiradi.
Bu yangilik Trump nomini turli hukumat dasturlari va jamoat binolari bilan bogʻlash boʻyicha soʻnggi harakatdir. Oʻtgan oyda federal sanʼat komissiyasi ham AQShning 250 yilligini nishonlash uchun Trump tasviri tushirilgan 24 karatli oltin tangani tasdiqlagan. Bundan tashqari, Trumpning birinchi prezidentlik muddati davomida uning ismi COVID-19 pandemiyasi davrida millionlab amerikaliklarga yuborilgan qoʻllab-quvvatlash cheklarida ham paydo boʻlgan.

Министерство финансов США объявило, что Дональд Трамп станет первым действующим президентом, чья подпись будет размещена на американских банкнотах. Подпись Трампа появится вместе с подписью министра финансов Скотта Бессента на новых долларовых купюрах, что, как утверждается, приурочено к 250-летию страны. Это беспрецедентный шаг, нарушающий давнюю традицию.
Бессент в своём заявлении отметил: «Нет более мощного способа признать исторические достижения нашей великой страны и президента Дональда Дж. Трампа, чем банкноты США с его именем». Традиционно на американских банкнотах размещались только подписи чиновников министерства финансов, но администрация Трампа решила изменить эту практику.
Первые стодолларовые банкноты с подписями Трампа и Бессента, как сообщается, будут напечатаны в июне. В настоящее время в обращении находятся купюры с подписями бывшего министра финансов при президенте Джо Байдене Джанет Йеллен и казначея Линн Малербы. Традиция, существующая с 1861 года, согласно которой на банкнотах ставилась подпись казначея, будет прекращена в соответствии с планами администрации Трампа.
Губернатор Калифорнии от Демократической партии и давний критик Трампа Гэвин Ньюсом использовал это объявление для атаки на экономические показатели президента. В социальных сетях он написал: «Теперь американцы будут точно знать, кого винить, когда они платят больше за продукты, бензин, аренду и медицинское обслуживание». Этот комментарий отражает глубокие политические разногласия внутри США.
Данное событие является последним шагом администрации по ассоциации имени Трампа с различными государственными программами и общественными зданиями. Ранее в этом месяце федеральная комиссия по искусству одобрила памятную 24-каратную золотую монету с изображением Трампа, также якобы для празднования 250-летия США. Кроме того, во время первого срока Трампа его имя появлялось на бумажных чеках поддержки, отправленных миллионам американцев во время пандемии COVID-19.