Eron Qizil Yarim Oy jamiyati AQSh va Isroilning poytaxt Tehron va Qum shahriga qilgan hujumlari natijasida vayronalar ostida qolgan odamlarni qidirish va qutqarish ishlarini olib bormoqda. Juma kuni Qum shahrida uchta turar-joy binosi havo hujumiga uchradi, natijada olti kishi halok bo‘ldi. Qum viloyati hokimining o‘rinbosari Fars axborot agentligiga bergan ma’lumotiga ko‘ra, jarohatlanganlar soni hozircha noma’lum.
Tehron shahrida ham portlashlar eshitildi. Isroil harbiylari bu hujumlarni poytaxtning “yurak” qismidagi Eron rahbariyati infratuzilmasini nishonga olganligini da’vo qilmoqda. Al Jazeera muxbiri Tohid Asadi Tehron shahridan xabar berib, “Kecha kechqurun dron hujumlari yoki tahdidlar tufayli ishga tushadigan havo mudofaa tizimlarining ovozi eshitildi. Kechasi esa kuchli portlashlar eshitildi”, dedi.
G‘arbiy Ozarbayjon viloyatining boshqaruv boshqarmasi bosh direktori Hamed Saffari IRNA axborot agentligiga bergan bayonotida, Urmiya shahridagi turar-joy majmuasiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri raketa hujumi uyushtirilganini va “to‘rtta turar-joy binosi butunlay vayron qilinganini” tasdiqladi. U, shuningdek, hujum natijasida bir qancha fuqarolar halok bo‘lgani va jarohatlanganini aytdi.
Eron Sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari Ali Jafariyan Al Jazeeraga bergan intervyusida, urush davomida kamida 1 937 kishi halok bo‘lganini va deyarli 25 000 kishi jarohatlanganini ma’lum qildi. U halok bo‘lganlar orasida 240 ayol va 212 bola borligini aytdi. Hujumlar Karaj va Isfahon sanoat majmualarida ham qayd etildi.
Norvegiya Qochqinlar Kengashi juma kuni eronliklarning “charchagan va psixologik jihatdan jabrlangan” holatda ekanligi haqida ogohlantirdi. Tashkilot rahbari Yan Egeland millionlab eronliklar xavfsizlik izlab qochib ketayotganini aytdi. U shuningdek, “Boshqalar esa ko‘chish yanada xavfli bo‘lishidan qo‘rqib, hech qayer xavfsiz emasdek tuyulayotgani uchun qolmoqda”, deb qo‘shimcha qildi.
So‘nggi hujumlar tinchlik muzokaralari noaniqligi sharoitida sodir bo‘ldi. Eron o‘z shartlarini, jumladan, Eron rahbariyatini yo‘q qilgan “suitsid hujumlarining” to‘xtatilishi, “kompensatsiya va urush reparatsiyalari”, “urush takrorlanmasligini” ta’minlash choralari va “butun mintaqada ushbu jangda qatnashgan barcha qarshilik guruhlarining” dushmanlik harakatlarini to‘xtatishni talab qildi. Eron, shuningdek, dunyo bo‘ylab yoqilg‘i tanqisligiga olib kelayotgan, amalda Tehronga qaram bo‘lgan muhim suv yo‘li – Hormuz bo‘g‘zi ustidagi “tabiiy va qonuniy huquqini” da’vo qildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Xavfsizlik Kengashi juma kuni Nyu-York vaqti bilan soat 10:00 da (14:00 GMT) Eronga bag‘ishlangan yopiq maslahat o‘tkazishni rejalashtirdi. Yig‘ilishni hozirgi vaqtda Xavfsizlik Kengashi raisligini olib borayotgan AQSh tashkil qildi. Urushning salbiy oqibatlari Fors ko‘rfazi davlatlarida ham sezilmoqda: Quvayt Milliy gvardiyasi ikki dronni muhim ob’ektlarni himoya qilish doirasida otib tushirganini ma’lum qildi.
Isroil Eron bilan urush olib borayotgan bir vaqtda, Livan hududiga quruqlikdagi bosqinni davom ettirmoqda. Harbiylar juma kuni janubiy Livandagi Sajd qishlog‘i aholisiga darhol ketishni buyurib ogohlantirish chiqardi, chunki Isroil qo‘shinlari “unga qarshi kuch ishlatadi”. Al Jazeera muxbiri Nida Ibrohim ishg‘ol qilingan G‘arbiy Sohildan xabar berib, “Bu Isroil armiyasiga ma’lum maqsadlarga erishmasdan turib qimmatga tushishi mumkin, bu maqsadlar Hizbullohni tugatish yoki qurolsizlantirishdir. Bu hatto Isroil mudofaa amaldorlari ham faqat quruqlikdagi bosqin orqali emas, balki Livan hukumati bilan kelishuv orqali erishilishini aytgan, ammo bu hozircha hech qayerga bormayapti”, dedi.

Общество Красного Полумесяца Ирана ведет поиск выживших, «оказавшихся под завалами» после ударов США и Израиля по столице Тегерану и смертоносного нападения на город Ком. В пятницу авиаудары были нанесены по трем жилым домам в Коме, в результате чего погибли шесть человек, сообщают местные СМИ. Заместитель губернатора провинции Ком заявил агентству Fars, что число раненых остается неизвестным.
В Тегеране также были зафиксированы взрывы после того, как израильские военные нанесли удары, которые они охарактеризовали как направленные на инфраструктуру иранского руководства в «сердце» столицы. Корреспондент Al Jazeera Тохид Асади, репортирующий из Тегерана, сообщил: «Со вчерашнего вечера мы слышим звуки систем ПВО, обычно срабатывающих при атаках дронов или угрозах. Ночью мы слышали мощные взрывы».
Жилой комплекс в Урмии подвергся нападению ночью, о чем сообщалось как о прямой ракетной атаке. Генеральный директор по управлению кризисами провинции Западный Азербайджан Хамед Саффари заявил агентству IRNA, что «четыре жилых здания были полностью разрушены» и подтвердил, что удар «привел к гибели и ранениям ряда граждан». Заместитель министра здравоохранения Ирана Али Джафариан в интервью Al Jazeera в четверг сообщил, что за время войны погибли по меньшей мере 1 937 человек и почти 25 000 получили ранения. Он отметил, что среди погибших 240 женщин и 212 детей. Удары также были зафиксированы в Карадже и промышленном комплексе Исфахана.
Норвежский совет по делам беженцев предупредил в пятницу, что иранцы «истощены и травмированы». Глава организации Ян Эгеланд заявил, что миллионы иранцев бежали в поисках безопасности. «Другие остаются, опасаясь, что перемещение будет еще опаснее, поскольку нигде не кажется безопасным», — добавил он. Он также подчеркнул, что «на Ближнем Востоке 2 700 человек были убиты в результате атак США, Израиля и Ирана, более половины из которых — в Иране. Гражданские лица платят самую высокую цену за эту войну. Она должна закончиться».
Последние атаки происходят на фоне неопределенности в переговорах о прекращении огня. Иран изложил свои условия в четверг, включая прекращение «агрессивных актов убийств», которые обезглавили иранское руководство, «компенсацию и военные репарации», меры по обеспечению того, чтобы «война не повторилась», и прекращение враждебных действий со стороны «всех групп сопротивления, которые участвовали в этой битве по всему региону». Тегеран также подтвердил свое «естественное и законное право» на Ормузский пролив — критически важный водный путь, который Иран продолжает фактически блокировать, что приводит к нехватке топлива во всем мире.
Совет Безопасности ООН назначил закрытые консультации по Ирану на пятницу в 10:00 по нью-йоркскому времени (14:00 GMT). Встречу назначили США, которые в настоящее время председательствуют в СБ ООН. Между тем, отголоски войны продолжают ощущаться в государствах Персидского залива: Национальная гвардия Кувейта сообщила, что два дрона были сбиты в рамках ongoing efforts to protect vital sites. Медиа-офис эмирата Шарджа в ОАЭ разместил на своей странице в Instagram сообщение о том, что системы ПВО реагируют на ракетную угрозу.
На фоне войны с Ираном Израиль также продолжает продвижение своего наземного вторжения в Ливан. Военные в пятницу предупредили жителей деревни Сайд на юге Ливана, приказав им немедленно покинуть ее, поскольку израильские силы будут «действовать против нее решительно». Корреспондент Al Jazeera Нида Ибрагим, репортирующая с оккупированного Западного берега, отметила: «Это может потенциально дорого обойтись израильской армии без достижения определенных целей, а именно — прекращения деятельности или разоружения «Хезболлы». Даже израильские оборонные чиновники заявляли, что этого нельзя достичь только наземным вторжением, но через соглашение с ливанским правительством, и на данный момент это, похоже, никуда не движется».