Fransiyaning sport vaziri Marina Ferrari Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining (XOQ) ayollar musobaqalarida genetik testni joriy etish to‘g‘risidagi qarorini “orqaga qadam” deb atadi. U bu qarorning etik, huquqiy va ilmiy jihatdan jiddiy muammolarni keltirib chiqarishini ta’kidladi. Ferrari juma kuni bergan bayonotida Fransiya hukumati sifatida bu qarordan chuqur tashvishlanishini bildirdi va genetik skriningning keng qo‘llanilishiga qarshi ekanligini aytdi.
XOQ o‘tgan payshanba kuni 2028-yilgi Los-Anjeles Olimpiadasidan boshlab faqat biologik ayol sportchilarning ayollar musobaqalarida ishtirok etishi mumkinligini e’lon qildi. Bu qoida erkak jinsiy rivojlanishini aniqlash uchun bir martalik gen testini talab qiladi va asosan transgender sportchilarni ayollar toifasidan chetlashtiradi. Ferrari bu testlarning 1967-yilda joriy etilgan, ammo 1999-yilda ilmiy hamjamiyatning e’tirozlari tufayli to‘xtatilganligini eslatib, Fransiya bu qadamni orqaga qaytish deb hisoblaydi.
AQSh prezidenti Donald Trump esa XOQning yangi siyosatini maqtadi. U Truth Social platformasida bergan xabarida “Ayollar va qizlar sporti uchun kurashgan” o‘zining ijrochi farmoni tufayli bu qaror qabul qilinganligini da’vo qildi. Biroq, Ferrari bu siyosat ayollarni maxsus nishonga olish orqali tenglik tamoyilini buzish xavfini keltirib chiqarishini, shuningdek, interseks shaxslarning biologik xilma-xilligini hisobga olmasligini ta’kidladi.
Yangi Zelandiya Olimpiya qo‘mitasi (NZOC) XOQ siyosatini kelajakdagi Olimpiya o‘yinlari uchun “aniqlik” va “adolat” olib kelishini aytdi. NZOC bosh direktori Nikki Nikol bu qaror murakkab va sezgir masala bo‘lib, odamlarga bevosita ta’sir ko‘rsatishini tan oldi. Avstraliya Olimpiya qo‘mitasi prezidenti Ian Chesterman ham XOQning “murakkab masala”ni har tomonlama o‘rganganligini ta’kidladi, ammo bu qaror ayol sportchilar uchun adolat va xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan deb hisobladi.

Министр спорта Франции Марина Феррари назвала решение Международного олимпийского комитета (МОК) ввести генетическое тестирование для женских соревнований “шагом назад”, предупредив, что оно поднимает серьёзные этические, юридические и научные вопросы. В заявлении в пятницу Феррари отметила, что Франция “принимает к сведению” решение о необходимости тестирования спортсменок на основе SRY-гена, но выступает против любого широкого использования генетического скрининга.
МОК в четверг объявил, что начиная с Олимпийских игр 2028 года в Лос-Анджелесе, право участвовать в женских соревнованиях будут иметь только биологические женщины, после однократного генетического теста, предназначенного для выявления мужского полового развития. Это правило фактически исключает трансгендерных спортсменов из женской категории. Феррари напомнила, что такие тесты, введённые в 1967 году, были прекращены в 1999 году из-за серьёзных возражений научного сообщества, и Франция сожалеет об этом “откате назад”.
Президент США Дональд Трамп, напротив, похвалил новую политику МОК. В своём посте на платформе Truth Social в четверг поздно вечером он заявил: “Поздравляю Международный олимпийский комитет с решением запретить мужчинам участвовать в женском спорте”. Трамп утверждал, что это произошло благодаря его “мощному исполнительному указу”, который якобы защищает женщин и девочек. Однако Феррари предупредила, что эта политика рискует подорвать равенство, специально нацеливаясь на женщин, и не учитывает биологическое разнообразие, особенно среди интерсекс-лиц.
Олимпийский комитет Новой Зеландии (NZOC) в пятницу заявил, что политика МОК принесёт большую “ясность” и “справедливость” будущим Играм. Генеральный директор NZOC Никки Никол признала, что это “сложная и чувствительная область”, но отметила, что решение обеспечит “большую ясность, последовательность и справедливость” для женской категории. Президент Австралийского олимпийского комитета Иан Честерман также поддержал решение, назвав его результатом “всестороннего расследования” сложного вопроса, хотя и подчеркнул необходимость подхода с эмпатией.