Bayrut, Livan – AQSh-Isroilning Eron urushining toʻrtinchi haftasida, Livanda millionlab tinch aholi ogʻir azob-uqubatlarga duch kelmoqda. Mamlakat ikki yil ichida ikkinchi marta Isroilning keng koʻlamli hujumiga duchor boʻldi. Isroil janubiy Livandan va Bayrutning janubiy chekkasi Dahiyadan majburiy evakuatsiya buyrugʻini chiqarganidan soʻng, mamlakat aholisining chorak qismi – kamida 1,2 million kishi – uy-joylarini tashlab ketishga majbur boʻldi.
Koʻchirilganlar orasida falastinlik oʻqituvchi Samiha kabi odamlar charchagan va umidsiz holatda. U: “Bu biz uchun birinchi marta emas. Endi qayerga borishni bilamiz”, deb aytdi, lekin shu bilan birga, “Bu qanchoq davom etishini va hal yoʻli bormi, bilmaymiz”, deb qoʻshdi. Isroil 2-mart kuni Hizbullohning bir yildan ortiq vaqt ichida birinchi marta javob berganidan keyin hujumlarni kuchaytirdi. Hizbulloh bu harakatni Eron rahbari Oyatulloh Ali Xomeneyni oʻldirilganiga javob deb daʼvo qildi.
Insoniyat inqirozi eng himoyasiz guruhlarni, jumladan, migrant ishchilar, suriyalik qochqinlar, surunkali kasalliklar va saraton bilan ogʻrigan bemorlarni qattiq urmoqda. Biel yaqinida yordam tashkil qilgan koʻngilli Rena Ayubi: “Eng himoyasiz holatlar migrant ishchilar, suriyaliklar va boshqa chet elliklarda kuzatilmoqda”, dedi. Ayollar, bolalar va ruhiy muammolari boʻlganlar eng koʻp jabr koʻrmoqda.
BMTning jinsiy va reproduktiv salomatlik agentligi (UNFPA) vakili Anandita Filippoz: “Hozirgi vaqt miqyos, tezlik va taʼsirlangan odamlar soni jihatidan sezilarli darajada farq qiladi. Ommaviy evakuatsiya buyruqlari yangi. Koʻchirish miqdori yangi. Tinch aholi infratuzilmasi nishonga olingani yangi”, deb taʼkidladi. Homilador ayollar nafaqat uylaridan, balki homiladorlik davridagi tibbiy yordam tarmoqlaridan ham mahrum boʻlishmoqda.
Livan Ommaviy salomatlik vazirligi maʼlumotlariga koʻra, Isroilning soʻnggi urushi davomida Livanda 1,094 kishi halok boʻldi, 3,119 kishi yaralandi. Halok boʻlganlarning 81 nafari ayollar, 121 nafari bolalar. Jahon koʻrish tashkilotining Livan boʻyicha milliy direktori Xeydi Didrix: “Bolalar yana bu zoʻravonlikka duch keldi. Ular xalqaro gumanitar huquq boʻyicha tinch aholi sifatida himoyalanganligiga qaramay, chuqur taʼsirlandi”, dedi.
Ruhiy salomatlik inqirozi ham chuqurlashmoqda. Livan Milliy Ruhiy Salomatlik Dasturi va “Embrace” notijorat tashkiloti tomonidan boshqariladigan “1564” hissiy yordam va oʻz joniga qasd qilishning oldini olish issiq liniyasi menejeri Jad Shamun: “Biz soʻnggi ikki yil ichida eng yomon vaziyatda edik. Oʻt ochish toʻxtatilgan paytda ham odamlar sharoitda yashashda, ular hali ham koʻchirilgan edilar”, dedi. Uning soʻzlariga koʻra, chaqiruvlar soni 2024-yildagi kundalik 30 tadan hozirda deyarli 50 tagacha oshdi.
Livan 2019-yildan beri dunyodagi eng ogʻir iqtisodiy inqirozni, COVID-19 pandemiyasini, Bayrut portlashini, ommaviy emigratsiyani va endi esa qisqa vaqt ichida Isroilning ikki marta keng koʻlamli harbiy kampaniyasini boshdan kechirdi. Shamun: “Biz yashayotgan sharoitlar doimiy travma, chunki bu hech qachon tugamaydi”, dedi. Koʻngillilar va mutaxassislar odamlarni ushlab qolish uchun qoʻlidan kelganini qilishmoqda, ammo koʻplab odamlar yoriqlardan qulab tushmoqda.

Бейрут, Ливан – На четвертой неделе войны США и Израиля против Ирана миллионы мирных жителей Ливана страдают от тяжелых последствий. Страна столкнулась со второй крупномасштабной израильской атакой менее чем за два года. После приказа Израиля о принудительной эвакуации из южного Ливана и южных пригородов Бейрута Дахии не менее 1,2 миллиона человек – четверть населения – были вынуждены покинуть свои дома.
Среди перемещенных лиц, таких как палестинская учительница Самиха, царит усталость и отчаяние. Она заявила: «Это не первый раз для нас. Теперь мы больше знаем, куда идти», но добавила: «Мы не знаем, как долго это продлится и есть ли решение». Израиль усилил атаки 2 марта после того, как «Хезболла» впервые за более чем год ответила на израильские удары. «Хезболла», близкий союзник Ирана, заявила, что это ответ на убийство верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи двумя днями ранее.
Гуманитарный кризис сильнее всего ударил по наиболее уязвимым группам, включая migrant workers, сирийских беженцев, пациентов с хроническими заболеваниями и онкобольных. Волонтер Рена Аюби, организующая помощь near набережной Бейрута Биель, сообщила: «Самые уязвимые случаи, с которыми мы сталкиваемся, происходят с migrant workers, сирийцами, иностранцами». Женщины, дети и лица с психологическими проблемами страдают больше всего.
Представитель Агентства ООН по сексуальному и репродуктивному здоровью (UNFPA) в Ливане Анандита Филиппосе подчеркнула: «Сейчас ситуация значительно отличается по масштабу, скорости и количеству пострадавших. Массовые приказы об эвакуации – новое явление. Масштабы перемещения – новые. Тот факт, что гражданская инфраструктура подвергалась ударам, – новый». Беременные женщины лишаются не только домов, но и доступа к медицинской помощи.
По данным Министерства здравоохранения Ливана, последняя война Израиля привела к гибели 1,094 человек и ранениям 3,119 в Ливане. Среди погибших 81 женщина и 121 ребенок. Национальный директор World Vision в Ливане Хайди Дидерих заявила: «Дети снова оказались вовлечены в эту эскалацию. Они глубоко затронуты насилием, несмотря на их защищенный статус гражданских лиц по международному гуманитарному праву. Мы глубоко обеспокоены тем, что эта эскалация продолжит воздействовать на детей в Ливане в течение недель или даже месяцев».
Психическое здоровье населения также находится в глубоком кризисе. Менеджер по операциям Национальной линии помощи 1564 Жад Шамун сообщил: «Мы были в худшей ситуации за последние два года. Даже когда было перемирие, люди все еще жили в этих условиях, они все еще были перемещены». Количество звонков на линию психологической поддержки выросло с примерно 30 в день в 2024 году до почти 50 в день сейчас.
Ливан пережил один из худших экономических кризисов в мире с 2019 года, пандемию COVID-19, взрыв в Бейруте, массовую эмиграцию, а теперь две крупномасштабные израильские военные кампании в короткой последовательности. Шамун отметил: «Условия, в которых мы живем, – это непрерывная травма, потому что она никогда не заканчивается». Волонтеры и профессионалы пытаются помочь, но многие люди проваливаются сквозь трещины, достигнув или превысив пределы своих возможностей.