Yamanning Huti qo'zg'olonchilari Isroilga raket hujumi uyushtirganini da'vo qildi, bu urush boshlanganidan beri birinchi bunday hodisa. Hutilarning harbiy vakiri Yaxyo Saree bu da'voni Al-Masirah sun'iy yo'ldosh telekanali orqali e'lon qildi. Hujum, Isroil va AQSh tomonidan Eron, Livan, Iroq va Falastin hududlaridagi infratuzilmalarga zarbalar berilayotgani sababli amalga oshirilgani aytilmoqda, ular operatsiyalar "hujum" tugagunicha davom etishini ta'kidladi. Isroil harbiylari raketni ushlab qolganini ma'lum qildi.
Shu bilan birga, Eronning Saudiya Arabistonidagi bazaga hujumi natijasida 12 nafar AQSh askari yaralandi, ulardan ikkitasi og'ir holatda. Hujumda KC-135 yoqilg'i quyish samolyotlari ham shikastlangan. Bu hodisa urush boshlanganidan beri 300 dan ortiq AQSh harbiy xizmatchilari yaralanganligini ko'rsatadi, ularning 273 nafari vazifasiga qaytgan. Eron hujumi raketa va dronlarni o'z ichiga olgan.
Mintaqada keskinlik oshib bormoqda: Umanda xorijiy ishchi Eron droni hujumida yaralangan, Abu-Dabida esa havo mudofaasi tizimi tomonidan "ballistik raket muvaffaqiyatli ushlab qolingan"idan keyin besh hind fuqarosi "qulagan qoldiqlar"dan yaralangan. Oman, an'anaviy betarafligidan foydalanib, Eron, Isroil va AQSh o'rtasida vositachilik qilishga urinayotgan bo'lsa-da, bu diplomatik pozitsiya Eron hujumlari tufayli bosim ostida qolmoqda.
AQSh prezidenti Donald Tramp NATO ittifoqchilarini, xususan Germaniya kansleri Fridrix Mertsni, Xurmuz bo'g'ozini himoya qilishda harbiy yordam bermagani uchun tanqid qildi. Tramp, "Biz ularni himoya qilish uchun yuz milliardlab dollar sarflaymiz, lekin endi ularning harakatlariga ko'ra, biz ular uchun bo'lishimiz shart emas" deb takrorladi, NATOga sadoqatni shubha ostiga qo'ydi. Biroq, Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxan Vadeful AQSh va Germaniya o'rtasida "kelishmovchilik yo'q"ligini va AQSh harbiy yordamni faqat urush tugagandan keyin so'raganini aytdi.
AQShning maxsus elchisi Stiv Vitkoff Eronning "bu hafta" Vashington bilan urushni tugatish uchun muzokaralar o'tkazishini kutayotganini aytdi, Davlat kotibi Marko Rubio esa AQShning Eron'dagi harbiy maqsadlarini "keyingi bir necha hafta ichida" bajarilishini optimistik tarzda bildirdi. Biroq, janglar davom etmoqda: Isroil Eron "hukumat nishonlariga" zarba berganini, Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi esa Isroil jinoyatlari uchun "og'ir narx" talab qilishini e'lon qildi.

Йеменские повстанцы-хуситы заявили о ракетном ударе по Израилю, первом с начала войны. Военный представитель хуситов Яхья Сари объявил об этом в заявлении, транслировавшемся спутниковым телеканалом «Аль-Масира». Атака, якобы часть ракетного залпа, была осуществлена в ответ на продолжающиеся удары Израиля и США по инфраструктуре в Иране, Ливане, Ираке и палестинских территориях, при этом операции будут продолжаться до прекращения «агрессии». Израильская армия сообщила о перехвате ракеты.
Одновременно иранская атака на базу в Саудовской Аравии привела к ранению 12 американских военнослужащих, двое из них в тяжелом состоянии. В результате удара также повреждены самолеты-заправщики KC-135. Атака, по данным источников, включала ракеты и дроны. С начала войны более 300 американских военных получили ранения, 273 из них уже вернулись к службе.
Напряженность в регионе нарастает: в Омане иностранный рабочий пострадал от удара иранского дрона по порту Салала, а в Абу-Даби пять граждан Индии получили ранения от «обломков» после «успешного перехвата баллистической ракеты» системами ПВО. Оман, традиционно сохраняющий нейтралитет и пытающийся посредничать между Ираном, Израилем и США, сталкивается с давлением из-за иранских атак.
Президент США Дональд Трамп раскритиковал союзников по НАТО, в частности канцлера Германии Фридриха Мерца, за отказ предоставить военную поддержку для защиты Ормузского пролива. Трамп заявил: «Мы тратим сотни миллиардов долларов в год на НАТО, защищая их, но теперь, судя по их действиям, нам, наверное, не обязательно быть там», поставив под сомнение обязательства США. Однако министр иностранных дел Германии Йохан Вадефуль заявил, что между США и Германией «нет разногласий», и США не запрашивают военную поддержку до окончания боевых действий.
Специальный посланник президента Трампа Стив Виткофф заявил, что ожидает переговоров Ирана с Вашингтоном «на этой неделе» для прекращения месячной войны, госсекретарь Марко Рубио оптимистично оценил завершение военных целей США в Иране «в ближайшие пару недель». Но боевые действия продолжаются: Израиль нанес удары по «целям иранского правительства», а иранский министр иностранных дел Аббас Арагчи пообещал «высокую цену за израильские преступления» после атак на сталелитейные заводы и ядерные объекты.